2023-11-09 18:40:06 JPM redakcja1 K

Częstsza próchnica po operacjach bariatrycznych

Osoby, które poddane zostały operacjom przeciwko otyłości są bardziej narażone na próchnicę po zabiegu. Doświadczają one również ogólnie gorszego stanu zdrowia jamy ustnej.

fot. Evgeniy Kozlov/Unsplash

 

W pracy magisterskiej pisanej na Uniwersytecie w Göteborgu zbadano stan zdrowia jamy ustnej osób przed i po leczeniu ciężkiej otyłości. Leczenie oznacza operację bariatryczną lub leczenie farmakologiczne. Obejmuje też porady dotyczące stylu życia, zarządzanie dietą, ewentualne leczenie farmakologiczne i wsparcie dla zwiększonej aktywności fizycznej.

Jednak operacja okazała się bardziej skuteczna w odchudzaniu, a wraz z rosnącą epidemią otyłości w wielu częściach świata, coraz więcej osób się jej poddaje.

„Tylko w Szwecji każdego roku przeprowadza się około 5 000 operacji bariatrycznych, przy czym trend jest rosnący. Dlatego też byliśmy zainteresowani sprawdzeniem, czy występują jakieś zmiany w zdrowiu jamy ustnej u pacjentów po operacji” mówi stomatolog i badacz Negin Taghat z Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.

 

Zwiększone ryzyko próchnicy po operacji

BMI (indeks masy ciała) uczestników badania wynosiło 40 bądź więcej. Dopuszczone również zostały osoby z indeksem wynoszącym 35 i więcej, jeśli występowały u nich choroby współistniejące, takie jak cukrzyca. 

U 118 otyłych osób objętych badaniem wykazano wzorzec, w którym wyższe BMI wiąże się z wyższym ryzykiem próchnicy w rosnącej skali. Przy najwyższych wartościach BMI zaobserwowano podwojone ryzyko próchnicy.

Dwa lata po leczeniu chirurgicznym lub medycznym, wyłania się wyraźny podział między grupami. U osób, które zostały poddane chirurgicznemu leczeniu otyłości, średnia liczba zmian próchnicowych na powierzchni szkliwa zębów wzrosła z 15,0 do nieco ponad 19. W grupie leczonej medycznie zmiany szkliwa wręcz przeciwnie, zmniejszyły się.

 

Co druga osoba doświadczyła pogorszenia się zdrowia jamy ustnej

Badanie wykazało również, że osoby w grupie chirurgicznej miały więcej głębokich zmian próchnicowych w zębinie.

„Osoby, które przeszły chirurgiczne leczenie otyłości, mogą również doświadczać szeregu objawów nieprawidłowego funkcjonowania jamy ustnej. Zauważyliśmy, że prawie co druga osoba doświadczyła gorszego stanu zdrowia jamy ustnej" mówi Negin Taghat.

Objawy mogą obejmować nadwrażliwość zębów i problemy z żuciem. Cała sytuacja może również powodować dyskomfort społeczny.

„Pracownicy służby zdrowia i stomatolodzy spotykają się z tymi grupami pacjentów w swojej codziennej pracy. Ważne jest, aby personel był świadomy, że zarówno otyłość, jak i leczenie otyłości mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej, aby można było zaplanować środki zapobiegawcze" mówi Negin Taghat.

 

Autor:
Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Źródło:
https://www.forskning.se/2023/10/24/karies-vanligare-efter-fetmakirurgi/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE