2024-06-11 17:49:34 JPM redakcja1 K

Czy dla własnego zdrowia powinniśmy przestać ścielić rano łóżko?

Dla wielu z nas dzień zaczyna się dopiero po pościeleniu łóżka. Czy jednak taki nawyk jest naprawdę higieniczny? Na TikToku niektórzy influencerzy twierdzą, że to prowadzi do rozprzestrzeniania się roztoczy. Przyjrzymy temu problemowi wraz z dwójką specjalistów.

Czy pościelenie łóżka sprzyja rozwojowi pasożytów? Fot. Carliny Teteris/Getty Images

Każda osoba ma swoją własną rutynę, kiedy wstaje z łóżka. Podczas gdy niektórzy ludzie rozciągają się lub piją dużą szklankę wody, ci bardziej szaleni od razu układają kołdrę, składając ją skrupulatnie z każdej strony i wygładzając wierzch powierzchnią dłoni. Niezależnie do obsesji na punkcie łóżka, ten odruch nie jest higieniczny. Przynajmniej tak od kilku lat twierdzi wielu influencerów na TikToku. Posłuchaj opinii lekarza chorób zakaźnych i alergologa.

Zasadzka na pasożyty

„Jeśli pościelisz łóżko zaraz po tym, jak z niego wstaniesz, w rzeczywistości uwięzisz w nim miliony roztoczy” – powiedział użytkownik @sherifelsahly na filmiku wyświetlonym ponad 6,7 miliona razy. Stéphane Gayet, internista zajmujący się chorobami zakaźnymi i higienista w Szpitalu Uniwersyteckim w Strasburgu, również potwierdza ten fakt. Roztocza, pluskwy i mikroskopijne grzyby rozmnażają się przy wysokiej temperaturze i wilgotności. „Zamykając je pod kołdrą po przebudzeniu, w środowisku o temperaturze ciała, z pozostałościami potu i martwego naskórka, dajemy im coś, czym mogą się żywić i rozwijać” – wyjaśnia lekarz.

Gdy minie pierwsze obrzydzenie, nasuwa się pytanie: co niesie ze sobą życie wśród tych mikroorganizmów? Przede wszystkim to kontakt z roztoczami (90% z nich znajduje w kurzu w domu) stanowi większe zagrożenie dla organizmu, jako że u niektórych osób wywołuje reakcję alergiczną. „Predyspozycje genetyczne sprzyjają powstawaniu przeciwciał IgE (immunoglobuliny E), które odpowiadają za rozwój alergii. Po kontakcie z alergenem występującym w szczególności w roztoczach może dojść do nieżytu nosa, ataku astmy, zapalenia spojówek, a nawet egzemy atopowej, w zależności od rodzaju alergii” – wyjaśnia Catherine Quéquet, alergolog.

Wywietrz i porządnie wypierz

Bez względu na Marie Kondo i jej podobnych, pozostawiając łóżko niepościelone można uniknąć tych nieprzyjemności. „Pozostawiając rozpostartą kołdrę na łózku i przewietrzając sypialnię przez co najmniej 20 do 30 minut, można odstraszyć wiele z tych pasożytów” – radzi infekolog Stéphane Gayet. Według tego specjalisty idealnym rozwiązaniem jest całkowite ściągnięcie kołdry z łóżka i położenie jej na dworze lub w razie potrzeby, na stojaku wewnątrz.

Dodatkowe płukanie

Jednak samo wietrzenie nie wystarczy, aby osiągnąć sukces – mówi dr Catherine Quéquet. „Mimo że roztocza znikają, pozostawiają niewidoczne gołym okiem odchody, które zawierają alergeny” – wyjaśnia. By się ich pozbyć, specjaliści zalecają pranie pościeli w temperaturze 60°C co dwa tygodnie, używając do tego najlepiej bezzapachowego detergentu, by uniknąć namnażania się alergenów. „Nie wahaj się użyć funkcji „dodatkowego płukania” w pralce, ponieważ nawet jeśli wysoka temperatura zabija roztocza, to długotrwałe wirowanie pozbywa się ich odchodów” – dodaje Stéphane Gayet.

Reguły, których należy przestrzegać na co dzień

Nie należy także zapominać o składzie tkanin pościelowych. Alergolog rekomenduje użycie syntetycznych materiałów na poduszki, kołdry i materace. „Aby utrzymać materac w czystości, należy unikać czyszczenia go na parze i należy go dokładnie odkurzać przynajmniej dwa lub trzy razy w miesiącu. Jeżeli masz alergię, zastosuj dodatkowe środki ostrożności, zakładając na materac i poduszkę nieprzepuszczający powietrza pokrowiec przeciw roztoczom, zamiast zwykłego prześcieradła” – doradza Catherine Quéquet. „Bawełna, len, konopie, wełna... Roślinne i naturalne włókna są bardziej przyjazne roztoczom – wyjaśnia Stéphane Gayet. Są one o wiele rzadziej spotykane na tkaninach syntetycznych, takich jak poliester czy poliamid”.

Kolejne proste nawyki pomagają uniknąć „wrzucania pieniędzy do pralki". „Należy unikać jedzenia i trzymania zwierząt w łóżku, gdyż znajdujący się na nim brud stanowi pożywkę dla roztoczy” – mówi dr Catherine Quéquet. Na koniec, w przypadku nawracającej alergii lub poważnych ataków astmy, na podstawie zalecenia lekarskiego, alergolog może skontaktować się z konsultantem ds. środowiska wewnętrznego w sprawie pobrania próbek i analizy jakości środowiska w domu.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE