2024-03-19 15:26:02 JPM redakcja1 K

Czy trzeba pić 2 litry wody dziennie? Oto, co mówią na ten temat badania

Picie wystarczającej ilości wody jest ważne. Ale ile dokładnie powinniśmy pić, aby czuć się zdrowo przez cały dzień? Oto, co mówi badanie. Znajdziecie tu również więcej wskazówek dotyczących picia wody.

Zdjęcie: CCO Public Domain/pixabay/Baudolino

Nic nie działa w organizmie bez wody. Jest ona składnikiem wszystkich komórek ciała i jest niezbędna do poprawnego działania metabolizmu.

Woda reguluje temperaturę naszego ciała, nie tylko wtedy, gdy pocimy się latem. Jeśli pijemy zbyt mało, uszkadza to nasze narządy – tak naprawdę wszystkie. Potrzebujemy również wystarczającej ilości płynów dla naszego mózgu, błon śluzowych, trawienia i nerek.

Picie wody: jaka ilość jest dla ciebie odpowiednia?

To, ile powinieneś pić wody, zależy od twojego wieku  (Foto: CC0 / Pixabay / Ri_Ya)

Ile wody potrzebujemy każdego dnia? Jeden, dwa czy trzy litry? Niemieckie Towarzystwo Żywienia zaleca, w zależności od wieku i konkretnej sytuacji (np. ciąża lub karmienie piersią), picie od 400 (dla niemowląt) do 1700 mililitrów płynów.

Dzięki pokarmom stałym oraz wodzie metabolicznej w ciągu dnia przyjmujesz jeszcze więcej wody. Dlatego należy aktywnie pić znacznie mniej niż powszechnie znane dwa litry i tylko wtedy, gdy jest się spragnionym.

Tu pojawia się kolejne błędne przekonanie: wiele osób uważa, że należy pić, zanim jeszcze poczuje się pragnienie. Ma to na celu stałe dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości płynów. Nie ma to jednak z tym nic wspólnego, wyjaśnia dietetyk Uwe Knop w Spiegel Online: "Pragnienie jest sygnałem od ciała. Mówi ono: potrzebuję wody teraz, nie wcześniej i nie później".

Jednak niekoniecznie dotyczy to małych dzieci, a także osób starszych, które często mają problemy z pragnieniem. W ich przypadku więcej sensu będzie miało, jeśli będą piły wystarczająco dużo, mimo braku uczucia pragnienia.

Potwierdza to badanie z 2022 roku, a zgodnie z jego wynikami, większość ludzi potrzebuje jedynie od 1,5 do 1,8 litra wody dziennie. 

Skąd wzięła się zasada dwóch litrów?

Zasadniczo powinno się pić wodę wtedy, kiedy jest się spragnionym. Skąd jednak wzięła się "zasada dwóch litrów"? Jak donosi Plusminus, jest to prawdopodobnie wynik umiejętnego marketingu dużych producentów wody.

"Nestlé, Danone, Coca-Cola, Pepsi współpracują z dietetykami, ekspertami ds. zdrowia, nauczycielami po to, aby promować swoją wersję ‘zdrowego picia wody’" - mówi ekolog Maude Barlow w programie Plusminus. 

Jako że dzieci w wieku szkolnym rzekomo piją zbyt mało, istnieje na przykład kampania "Picie w klasie". Jest ona organizowana przez Stowarzyszenie Źródeł Mineralnych. Coca-Cola rozpowszechnia pozornie poważne tabele i artykuły z przesadzonymi informacjami na temat odwodnienia. Dzięki własnym markom wody Apollinaris i Bonaqua firma czerpie zyski ze strachu przed odwodnieniem.

O tym powinieneś pamiętać, pijąc wodę 

Powinieneś unikać wody z butelek plastikowych (Foto: CCO Public Domain/pixabay/congerdesign )

Zamiast zmuszać się do picia wody, polegaj na uczuciu pragnienia. Jeśli to możliwe, nie pij kupionej wody z plastikowych butelek. Lepiej jest pić wodę z kranu. W Niemczech woda z kranu jest bardzo dobrej jakości. Możesz pić ją bez obaw i zrobić dla siebie coś dobrego, zaoszczędzając pieniądze, unikając plastikowych odpadów oraz długich tras przy transporcie wody butelkowanej.

Możesz z łatwością zabrać ze sobą butelkę z wodą, aby uzupełnić ją, gdy jesteś w trasie. Podpowiadamy również, które butelki na wodę są najlepsze w podróży. W wielu niemieckich miastach znajdują się teraz stacje uzupełniania wody, takie jak sklepy i restauracje, w których można napełnić swoją butelkę. Wystarczy poszukać naklejki z informacją o uzupełnieniu. Mapa pokazuje, gdzie można znaleźć takie stacje.

Czy można pić za dużo wody?

To możliwe, że można pić wodę w zbyt dużej ilości. Nie należy jednak przesadzać z jej piciem, ponieważ powyżej pewnej ilości woda za bardzo rozcieńcza sole (elektrolity) we krwi, a w niezwykle rzadkich przypadkach może to nawet prowadzić do zatrucia wodnego. 

Istnieją również choroby serca i nerek, które wymagają picia zmniejszonej ilości wody. Osoby dotknięte tymi chorobami są o tym informowane w momencie postawienia diagnozy, przez co muszą odpowiednio dostosować swoje nawyki związane z piciem wody.

Autor:
Lea Hermann, Utopia | Tłumaczenie: Patrycja Fabiszewska

Żródło:
https://utopia.de/ratgeber/taeglich-2-liter-wasser-trinken-das-sagt-eine-studie-dazu_68587/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE