Chociaż rodzice nie powinni umniejszać krzywdom, jakie ich dzieci mogą ponieść, jeśli staną się ofiarami deepfake'ów, eksperci twierdzą, że powinni uczyć dzieci, że mogą pozbierać się po takich doświadczeniach. Zdjęcie: CNN
Deepfake to nieprawdziwe obrazy, filmy lub nagrania audio stworzone przez sztuczną inteligencję, które wydają się prawdziwe, ale zostały cyfrowo zmanipulowane lub sfałszowane. Czterdzieści procent uczniów i 29% nauczycieli stwierdziło, że wie o deepfake'u kogoś związanego z ich szkołą, który został rozpowszechniony w ostatnim roku szkolnym. Zgodnie z niedawną ankietą przeprowadzoną przez Center for Democracy & Technology, organizację non-profit, która koncentruje się na prawach cyfrowych. Piętnaście procent uczniów i 11% nauczycieli wiedziało o deepfake'ach osób z ich szkoły, które miały charakter intymny lub seksualny.
Niedawno przekonałam się, jak deepfake może wyglądać w szkołach, gdy zgodziłam się zostać ekspertem w sprawie sądowej dotyczącej nauczyciela oskarżonego o tworzenie nagich deepfake'ów swoich uczniów. Według moich badań, gdy prawdziwe lub fałszywe nagie zdjęcia danej osoby trafiają do Internetu, może to narazić ofiarę na większe ryzyko depresji, samobójstwa i przemocy seksualnej. Może to również utrudnić ofiarom randkowanie lub znalezienie pracy, ponieważ zdjęcia te mogą pojawić się, gdy ludzie szukają ich w Internecie.
Jednak większość uczniów, nauczycieli i rodziców stwierdziła, że ich szkoły nie podzieliły się z nimi zasadami i procedurami dotyczącymi fałszywych, niedobrowolnych zdjęć intymnych, w tym 57% uczniów szkół średnich, 62% nauczycieli szkół średnich i 67% rodziców uczniów gimnazjów i szkół średnich, zgodnie z ankietą Center for Democracy & Technology. Badanie wykazało, że zamiast próbować zapobiegać tym incydentom, szkoły mają tendencję do działania, dopiero gdy już do nich dojdzie. Następnie koncentrują się na karaniu sprawców bez zapewnienia odpowiedniego wsparcia ofiarom.
Co więc mogą zrobić rodzice? Ponieważ szkoły często nie podejmują działań mających na celu ochronę uczniów, to rodzice muszą rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym, dlaczego nigdy nie powinny tworzyć ani angażować się w intymne deepfake'i.
Edukacja dzieci na temat szkód
Nawet jeśli deepfake'i nie są prawdziwe, rodzice powinni rozmawiać o ich szkodliwości. Lindsay Lieberman, prawniczka z Waszyngtonu, która reprezentuje ofiary deepfake'ów, powiedziała: „Ta technologia jest tak wyrafinowana, że wygląda, jakby to był mój klient, a szkody mogą być tak samo głębokie, jak gdyby to było ciało mojego klienta”. Ofiary często „doświadczają szkód psychicznych, w tym znacznego niepokoju, lęku, depresji, poczucia upokorzenia i bezradności, a niektórzy nawet zgłaszają, że cierpieli na zespół stresu pourazowego” - ostrzegła.
Często cierpią również z powodu szkód emocjonalnych i społecznych. „Ten rodzaj upokorzenia, niezależnie od tego, czy to jej ciało, czy nie, może sprawić, że straci przyjaciół, może zaszkodzić jej reputacji” - powiedział Lieberman. „Może sprawić, że będzie bała się pokazać w przestrzeni online, co może być konieczne w przypadku aplikacji na studia lub w przyszłej karierze. Niektóre ofiary nie są w stanie uczęszczać do szkoły, ponieważ tak bardzo cierpią”.
Ofiary często ponoszą szkody finansowe, dodała, ponieważ wiele z nich wynajmuje firmy, które próbują usunąć te treści z Internetu. Dlatego musimy uczyć dzieci nie tylko tego, że nie powinny tworzyć deepfake'ów, ale także dlaczego nigdy nie powinny wchodzić z nimi w interakcje, udostępniając je lub polubiając.
Prowadząc te rozmowy, rodzice powinni skupić się na empatii, prosząc swoje dzieci, aby wyobraziły sobie, jak by się czuły, gdyby to im się to przydarzyło, powiedziała dr Devorah Heitner, mieszkająca w Chicago autorka książki „Growing Up in Public: Coming of Age in a Digital World”. „Wszyscy młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że nie chcemy uczestniczyć w wiktymizacji innych. Nie chcemy przyczyniać się do tego, by inni ludzie czuli się mniej bezpiecznie”.
Chronienie dzieci przed staniem się ofiarą
Rodzice muszą również edukować swoje dzieci na temat ryzyka stania się ofiarą. „Zawsze zachęcam rodziców do opóźniania korzystania z mediów społecznościowych i telefonów tak długo, jak to możliwe” - powiedziała Lieberman. „Ale jeśli twoje dzieci korzystają z mediów społecznościowych, powinieneś porozmawiać z nimi o ustawieniach prywatności i upewnić się, że znają każdą osobę, z którą są połączone i która może zobaczyć ich treści”.
Udostępniając treści prywatnie - tylko osobom, które zaakceptowały jako znajomych lub obserwujących - dzieci mogą utrudnić nieznajomym lub osobom, które uważają za niegodne zaufania, dostęp do ich zdjęć, które mogą zostać zmanipulowane.
Kiedy rozmawiam z uczniami w szkołach o deepfake'ach i innych zagrożeniach, których mogą doświadczyć w mediach społecznościowych, radzę im również, aby rozmawiali offline z osobami, które wysyłają im prośby o dodanie do znajomych lub śledzenie, aby potwierdzić, że to oni stworzyli konta.
Lieberman zaleciła również, aby rodzice promowali dobrą higienę cybernetyczną, uważając na to, co udostępniają online. Powiedziała, że rodzice powinni upewnić się, że dzieci wiedzą, że jeśli zobaczą deepfake'i, mogą zwrócić się do nich o pomoc bez obawy, że zostaną ukarane.
Chociaż ważne jest, aby nie umniejszać krzywdom, jakich doświadczają ofiary, Heitner powiedziała, że rodzice powinni również uczyć dzieci, że mogą pozbierać się, jeśli im się to przydarzy. „Nie chcemy też mówić dziewczętom: 'To ci się przydarzyło, teraz jesteś zepsuta. Nigdy nie możesz umawiać się na randki. Nigdy nie możesz pójść naprzód'” - powiedziała. Heitner zauważyła, że ważne jest, aby „traktować osoby, które to przetrwały, jako osoby, które przez to przetrwały, a nie tylko ofiary, i dać im możliwość znalezienia społeczności, pójścia naprzód i rozpoznania własnej siły”.
Wspieranie ofiar deepfake'ów
Lieberman powiedziała, że rodzice i ofiary mogą zgłaszać incydenty policji i FBI, ale doradziła także skontaktowanie się z organizacjami non-profit w celu uzyskania wsparcia, w tym z Rape, Abuse & Incest National Network i National Center for Missing & Exploited Children.
Rodzice mogą skontaktować się z prawnikiem, jeśli oni lub ich dziecko są ofiarami, a Lieberman powiedziała, że ofiary nie powinny zakładać, że nie stać ich na niego. Wielu prawników - w tym Lieberman - oferuje bezpłatne konsultacje, a czasami biorą sprawy warunkowe, w których są opłacani tylko wtedy, gdy ofiara otrzyma zapłatę za wygranie wyroku lub otrzymanie pieniędzy w ramach ugody.
Mimo że szkoły wyraźnie powinny edukować dzieci na temat deepfake'ów i wdrażać przepisy chroniące je przed staniem się ofiarami, ważne jest, aby rodzice informowali dzieci o tym, jak mogą się chronić i unikać udziału w tej formie wykorzystywania seksualnego.