Zdjęcie:The Asahi Shimbun / Contributor Getty Images
Dorośli z zespołem deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) są prawie trzy razy bardziej narażeni na demencję niż dorośli bez ADHD, wynika z badania przeprowadzonego przez Rutgers.
Badanie – którego współautorem jest Michal Schnaider Beeri, dyrektor Herbert and Jacqueline Krieger Klein Alzheimer's Research Center w Rutgers Brain Health Institute (BHI) – zostało opublikowane w JAMA Network Open. W ciągu 17 lat obserwowano ponad 100 tys. starszych osób w Izraelu, aby sprawdzić, czy dorośli z ADHD są narażeni na zwiększone ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera. Chociaż ponad 3 procent dorosłej populacji w Stanach Zjednoczonych ma ADHD, badania nad tą grupą są ograniczone.
„Określając, czy dorośli z ADHD są bardziej narażeni na demencję oraz czy leki i/lub zmiany stylu życia mogą wpływać na to ryzyko, wyniki tych badań mogą posłużyć do lepszego informowania opiekunów,a także lekarzy” powiedział Beeri, profesor nadzwyczajny Krieger Klein Endowed Chair w Neurodegeneration Research w BHI i członek wydziału Rutgers Institute for Health, Health Care Policy and Aging Research.
Korzystając z danych z krajowego badania kohortowego obejmującego ponad 100 tys. osób, które były obserwowane od 2003 roku do 2020 roku, naukowcy przeanalizowali osoby z ADHD i bez ADHD oraz występowanie demencji wśród grup w miarę starzenia się. Naukowcy odkryli, że obecność ADHD u dorosłych wiązała się ze znacznie wyższym ryzykiem demencji, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego.
ADHD u dorosłych może zmaterializować się jako proces neurologiczny, który zmniejsza ich zdolność do kompensowania skutków pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym okresie życia, twierdzą naukowcy. „Lekarze, klinicyści oraz opiekunowie, którzy pracują ze starszymi dorosłymi, powinni monitorować objawy ADHD i związane z nimi leki” powiedział Abraham Reichenberg, profesor na Wydziale Psychiatrii w Icahn School of Medicine na Mount Sinai, a także starszy autor badania. „Objawy deficytu uwagi i nadpobudliwości w starszym wieku nie powinny być ignorowane i powinny być omawiane z lekarzami” powiedział Stephen Levine, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Hajfie.
Ponadto, badania sugerują, że leczenie ADHD obejmujące leki psychostymulujące może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji u dorosłych z ADHD, ponieważ wiadomo, że leki psychostymulujące modyfikują trajektorię upośledzenia funkcji poznawczych. Jednak naukowcy powiedzieli, że przyszłe badania powinny bardziej szczegółowo zbadać działanie leków na pacjentów z ADHD oraz ich wpływ na to ryzyko.