Zdjęcie: Alex Peña/Getty Images
Burzliwe i kontrowersyjne wydarzenia miały miejsce po przełomowym zwycięstwie Sheynnis Palacios na konkursie Miss Universe 2023, który odbył się w zeszłym miesiącu w Salwadorze. Palacios została pierwszą przedstawicielką tego środkowoamerykańskiego kraju, która zdobyła tytuł Miss Universe.
„Przez 23 lata pracowałam z zapałem i wysiłkiem, aby wywyższyć imię mojej ojczyzny, Nikaragui... Zrobiłam to z przejrzystością, z wielką miłością i wierząc w każdego Nika, ponieważ talent i piękno są obecne w każdym zakątku kraju" - napisała Celebertti w poście na Instagramie, nie odnosząc się bezpośrednio do postawionych jej zarzutów.
Zdjęcie: Anne Jakrajutatip
„Nadszedł czas mojej emerytury", dodała. "Więcej szans zawsze się pojawi: Mój mąż i ja pochodzimy z pracowitych, uczciwych rodzin, które zawsze wyróżniały się poparciem dla społeczności... Pozostawiłam całe życie na służbie mojemu krajowi, w sposób, jaki tylko mogłam: z odpowiedzialnością i profesjonalizmem." Zarzuty wobec Celebertti wynikają z okresu niepokojów antyrządowych w 2018 roku, gdy mieszkańcy Nikaragui protestowali przeciwko zmianom w systemie ubezpieczeń społecznych. Organizacje praw człowieka szacują, że co najmniej 355 osób zostało zabitych, gdy siły policyjne stłumiły protesty. Prezydent Nikaragui Daniel Ortega i jego rząd określili demonstracje jako „terroryzm" i „próbę zamachu stanu". Wcześniej w tym miesiącu policja stwierdziła, że Celebertti była zaangażowana w rzekomą „nieudaną próbę zamachu stanu", jak podano w oficjalnym oświadczeniu.
Policja twierdziła również, że posiada dowody na to, że Celebertti wykorzystała swoją rolę, aby przekształcić konkursy piękności w „ polityczne sidła i zasadzki, finansowane przez obcych agentów".
Zdjęcie: Hector Vivas/Getty Images
Organizacja Miss Universe poinformowała w oświadczeniu dla CNN, że chociaż rezygnacja Celebertti została zaakceptowana, organizacja „podtrzymuje naszych partnerów w zapewnieniu przejrzystości i integralności ich konkursu piękności".
„W przyszłości dążymy do pokojowego rozwiązania podniesionych kwestii przez kraj Nikaragui, a także do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim związanych z organizacją" - kontynuowano w oświadczeniu. „ Mamy nadzieję, że kraj będzie nadal jednoczyć się i wspierać Sheynnis oraz Karen w ich staraniach o przyszłość kształtowaną przez kobiety - i celebrować piękną kulturę i ludzi Nikaragui."
Anne Jakrajutatip, założycielka JKN Global Group, właściciela Miss Universe, również wyraziła swoje wsparcie dla Celebertti na Instagramie, dziękując jej „za odwagę, siłę i determinację" oraz "za wiarę w to, co kobiety potrafią i walkę przeciwko wszystkim przeciwnościom bez strachu". 23 listopada Celebertti i jej córce odmówiono wjazdu do kraju, gdy próbowały wrócić do domu z Meksyku po związanych z konkursem wydarzeniach. Wtorkowe doniesienia CNN en Español informują, że Celebertti nadal przebywa w Meksyku, podczas gdy jej mąż i syn są zatrzymani w Nikaragui od 27 listopada.
Ani Celebertti, ani rząd Nikaragui nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz od CNN.