2025-04-07 16:25:01 JPM redakcja1 K

Endometrioza przestaje być tematem tabu w Polsce

O endometriozie mówi się coraz więcej - i bardzo dobrze. Dotyczy ona aż około 10% kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie. Nadchodzące zmiany w polskimi systemie zdrowia mogą ułatwić walkę tysiącom kobiet.

Zdjęcie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/photo/woman-suffering-from-a-stomach-pain-3807733/

Jest to przewlekła choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rośnie poza jamą macicy, np. w jajnikach, jajowodach, jelitach czy otrzewnej. Powoduje ona bolesne miesiączki, stany zapalne, zrosty, a w niektórych przypadkach wpływa na problemy z płodnością. Niestety nie posiada ona jednoznacznej przyczyny, a samo diagnozowanie może trwać latami.

Zmiany na horyzoncie 
Na szczęście, dzięki kobietom, które dzielą się swoim doświadczeniem z chorobą, nadchodzą zmiany. Do tej pory takie leczenie w Polsce było w dużej mierze prywatne, a do tego kosztowne. Sama wizyta u specjalisty to koszt minimum 700 złotych. Pani Minister zdrowia Izabela Leszczyna w dniu 29.03.2025 na antenie TVN oznajmiła, iż do konsultacji trafi rozporządzenie o świadczeniach finansowanych z budżetu państwa, a w nim - projekt wprowadzający leczenie endometriozy na NFZ. Jaki konkretnie to będzie zakres? Szczegółów na razie nie znamy. Ale jedno jest pewne - jest to krok w dobrą stronę.

Głos społeczeństwa
W lutym swoją premierę miała książka Magdy Łucyan i Katarzyny Górniak Taka twoja uroda. Jak endometrioza niszczy życie Polek. Możemy w niej przeczytać historie dziewięciu bohaterek, o ich walce z chorobą, jak i z systemem. Była to kolejna cegiełka do tego, aby o endometriozie zrobiło się w końcu głośno. Ten temat z pewnością będzie rósł na sile i będziemy mogli zaobserwować mocną przemianę społeczną, a także systemową. ,,Najgorsza była niepewność i poczucie, że lekarze mnie nie słuchają” - mówi jedna z bohaterek książki. To zdanie podsumowuje sytuacje wielu kobiet w Polsce, które latami czekają na diagnozę, szukają pomocy, a jednocześnie są w stałym bólu.


Nadzieja i plany 
Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia zmian, o których mówiła Ministra Leszczyna? Najprawdopodobniej 1 lipca bieżącego roku. W planie jest także otwarcie centrum leczenia endometriozy, dodatkowe szkolenia dla lekarzy oraz wprowadzenie na zajęciach z zakresu ginekologii na uczelniach wyższych tematu endometriozy - diagnozowania i leczenia. Wszystkie te działania mają na celu poprawę jakości życia kobiet zmagających się z tą chorobą. To ważne zmiany, na które kobiety w Polsce czekają od lat.
 

Chociaż droga do pełnej zmiany i dostępności leczenia jest jeszcze długa, każda historia, publikacja czy rozmowa przybliża nas do świata, w którym część ciężaru zostanie zdjęty z barków kobiet. Endometrioza przestaje być tematem tabu, a staje się ważnym punktem dyskursu społecznego. Dopóki ta rozmowa będzie trwać, zmiany staną się nieuniknione. 

Autor:
Tekst autorski

Źródło:
Autor: Zuzanna Olszanowska

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE