2023-09-13 09:11:07 JPM redakcja1 K

Głowica statywu w przystępnej cenie: recenzja 3-kierunkowej głowicy statywu Benro GD3WH

Głowice statywów z przekładnią zębatą zapewniają precyzję i skuteczność działania podczas wykonywania różnego rodzaju zdjęć. Często jednak ich ceny są wyższe. Sprawdźmy zatem, czy głowica Benro, oferowana w dość przystępnej cenie, zasługuje na uwagę.

Głowice z przekładnią zębatą to wyjątkowy rodzaj głowicy statywowej, gdzie precyzja i kontrola regulacji są ważniejsze niż szybkość działania. W przypadku korzystania z tego typu głowicy precyzyjne kadrowanie ujęcia może oznaczać konieczność wykonania większej liczby czynności. W zamian otrzymujemy możliwość ustawiania pozycji aparatu o niewielki skok za pośrednictwem dedykowanych pokręteł ułatwiających uzyskanie dokładnego kąta ustawienia aparatu. Takie rozwiązanie ułatwia korygowanie perspektywy w fotografowaniu architektury i fotografowaniu wnętrz, efektywniejsze uzyskiwanie określonych układów w fotografii produktów lub żywności, i po prostu lepszą kontrolę kąta ustawienia aparatu dzięki bardziej precyzyjnym elementom sterującym. Jest to narzędzie zdecydowanie nie dla wszystkich fotografów. Jednakże ci, którzy wiedzą, jak i kiedy go używać, są zgodni co do tego, że dzięki niemu proces fotografowania odbywa się w sposób bardziej płynny.

Benro GD3WH

Głowica Benro o przekładni zębatej wykonana jest głównie z czarnego stopu magnezowego, a jej pokrętła  są powleczone czarną gumą. Każde z pokręteł zawiera drugie pokrętło w kształcie koła zębatego wykonane z tworzywa sztucznego, służące do odblokowania oporu głowicy, co umożliwia szybsze nastawy podczas obrotu pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Główne pokrętła odpowiadają za sterowanie precyzyjnym ruchem względem wszystkich osi ruchu. Sposób obrotu głównych pokręteł jest standardem wśród większości precyzyjnych głowic wyposażonych w przekładnię zębatą. Należy pamiętać, że operowanie pokrętłem zwalniającym wymaga trochę siły i przekręcania go w kierunku przeciwnym do zamierzonego obrotu.

Na przegubach głowicy znajdują się trzy niebieskie, okrągłe wskaźniki kąta ustawienia aparatu informujące o wielkości dokonanego przesunięcia w obrębie danej osi ruchu i pomagające osiągnąć neutralną pozycję w poziomie. Po każdej stronie zamieszczono również poziomicę bąbelkową, która wspomaga ustalenie pozycji poziomej w stosunku do horyzontu. Te dwie poziomice bąbelkowe, w których pęcherzyk powietrza porusza się w górę i w dół, informują o odchyleniu i przechyleniu aparatu. Trzecia poziomica odpowiada za ogólne wypoziomowanie aparatu. Kiedy pęcherzyk powietrza znajduje się w środku okręgu, aparat jest idealnie wypoziomowany.

Zacisk szybkozamykający typu Arca-Swiss jest kompatybilny z własnym pokrętłem zwalniającym. W przypadku, gdy głowica znajduje się w pozycji zapewniającej użytkownikowi dobrą widoczność wskaźników i łatwy dostęp do pokręteł zacisk szybkozamykający jest skierowany w stronę przeciwną do użytkownika, trzeba się do tego przyzwyczaić.

Sposób ustawienia głowicy umożliwiający swobodny dostęp oraz niczym niezakłóconą widoczność wszystkich pokręteł i wskaźników; zacisk szybkozamykający jest skierowany w stronę przeciwną, poniżej obiektywu.

Wymiary i maksymalne obciążenie

Całkowite wymiary głowicy Benro GD3WH to 4,5 cala (11,4 cm wysokości). Pozwala to zamocować aparat znacznie wyżej. Szerokość głowicy w jej najszerszej części wynosi 5,5 cala (13,9 cm). Niektórzy użytkownicy powinni zwrócić uwagę na położenie najniższej części pokrętła do panoramowania. Znajduje się ona bardzo blisko poziomu podstawy głowicy i łączy się z centralną kolumną statywu. Dzięki temu głowica ma budowę bardziej kompaktową w porównaniu do innych precyzyjnych głowic przekładniowych oferowanych na rynku. Może to jednak mieć znaczenie w niektórych sytuacjach podczas fotografowania w zależności używanego statywu.

Głowica GD3WH waży 726 gramów (1,6 funta) i jest wyjątkowo lekka pośród głowic tego typu zwykle uchodzących za ciężkie. Głowica oferuje udźwig około 6 kilogramów (13,2 funta), co pozwala na zastosowanie szerokiego spektrum możliwych konfiguracji aparatu i obiektywu, które odpowiadają możliwym zastosowaniom tego typu głowicy. Praktycznie ograniczenie dla tej głowicy stanowią cięższe super teleobiektywy zmiennoogniskowe i stałoogniskowe, które oczywiście nie są typowym sprzętem stosowanym z głowicą przekładniową.

Zastosowanie

Używanie głowicy przekładniowej nie zawsze stanowi najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku robienia szybkich ujęć. Fakt, że głowica umożliwia precyzyjnie zmiany położenia aparatu o niewielkie wartości, może oznaczać konieczność zwrócenia szczególnej uwagi i poświęcenia większej ilości czasu kadrowaniu. Dlatego też głowica lepiej nadaje się do fotografowania ujęć wymagających odpowiedniego ustawiania aparatu lub fotografowania zgodnie z wcześniej zaplanowanym scenariuszem.

Takie rozwiązanie jest najbardziej przydatne w przypadku fotografowania architektury i wnętrz. Fotografowie architektury często muszą bardzo skrupulatnie podchodzić do kwestii perspektywy, zwłaszcza gdy chodzi o dużą ilość linii pionowych. Na rozmieszczenie elementów widocznych w kadrze, zwłaszcza podczas fotografowania wnętrz, wpływa najmniejsza zmiana kąta aparatu. Fotografowie architektury i nieruchomości często zmuszeni są do poświęcenia większej ilości czasu i zwracania szczególnej uwagę na rytm i wizualny przepływ elementów na swoich zdjęciach. Traktowanie tych kwestii niezbyt ostrożnie może zmienić sposób postrzegania przestrzeni. W takich sytuacjach korzystanie z głowicy Benro GD3WH jest bardzo łatwe, ale wymaga zapoznania się z działaniem pokręteł głowicy statywu. W połączeniu z obiektywem typu shift lub tilt-shift głowica z przekładnią zębatą staje się doskonałym narzędziem pozwalającym wykonać bardziej szczegółową panoramę wielorzędową, obejmującą większy wycinek krajobrazu lub fotografować duże obiekty zewnętrzne.

Przykład zdjęcia wykonanego podczas sesji zdjęciowej z wykorzystaniem głowicy GD3WH

Z drugiej strony, korzystanie z tej głowicy przekładniowej w fotografii martwej natury, produktów przemysłowych i artykułów żywnościowych, umożliwia zachowanie większej kontroli nad kompozycją zdjęcia, zwłaszcza w przypadku, gdy obiekty fotografowane są umieszczone na stylizowanej powierzchni lub w zaaranżowanym otoczeniu. Wspólnym mianownikiem dwóch kontrastujących ze sobą procesów jest fakt, że zwracanie uwagi na rozmieszczenie fotografowanych obiektów i zachowanie odpowiedniej przestrzeni wokół nich decyduje o pięknie końcowego ujęcia. Korzyści ze stosowania precyzyjnej głowicy z przekładnią zębatą sprowadzają się do uzyskania większej wydajności niż w przypadku wykonywania tego samego ujęcia z wykorzystaniem mniej precyzyjnej głowicy kulowej lub głowicy obrotowo-uchylnej. Specyficzna budowa głowicy GD3WH zapewnia dobrą ergonomię i możliwość bardziej efektywnej pracy pod warunkiem zaznajomienia się użytkownika z funkcjami pokręteł sterujących.

Głowica GD3WH z pokrętłem panoramicznym Benro Tortoise 34C w płaszczyźnie punktu łączącego nogi statywu.

Niektórzy fotografowie krajobrazowi wolą używać precyzyjnych głowic przekładniowych podczas fotografowania przyrody, zwłaszcza w przypadku zachowania tej samej zasady starannego kadrowania. Korzystanie z głowicy GD3WH jest korzystne i wydajne przy fotografowaniu panoram na zewnątrz. Istnieje jednak jeden konkretny przypadek, w którym głowica GD3WH będzie miała ograniczenia, a mianowicie podczas fotografowania z perspektywy żabiej przy użyciu statywu, pozbawionego środkowej kolumny. W przypadku gdy nóżki statywu są rozłożone całkowicie i stykają się z podłożem, pokrętło panoramowania głowicy styka się ze złączami nóżek statywu, co ostatecznie uniemożliwia jakikolwiek ruch panoramowania. W związku z tym głowica GD3WH nie nadaje się do fotografowania pod niskim kątem, chyba że zastosujemy element dystansowy lub krótką przedłużkę  środkowej kolumny.

Ogólnie rzecz biorąc, poza wspomnianym ograniczeniem wynikającym ze stosowania statywów bez środkowej kolumny, głowica Benro GD3WH spisuje się bardzo dobrze w przypadku różnych rodzajów fotografowania. Prawdopodobnie można by poprawić niektóre elementy konstrukcyjne głowicy, takie jak gumowa powierzchnia pokręteł, która przyciąga kurz, trudność w przekręcaniu dodatkowego pokrętła zwalniającego i skierowany na zewnątrz zacisk szybkozamykający. Zostawiając te kwestie na boku, biorąc pod uwagę zwłaszcza przystępną cenę, głowica Benro GD3WH to dobry, niezawodny i niedrogi wybór dla fotografów, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z głowicami przekładniowymi.

Co mi się podoba:

  • Ogólna funkcjonalność
  • Przystępna cena
  • Kompatybilność z płytką Arca -Swiss

Co można poprawić:

  • Drugie pokrętło, które daje efekt przeciwny do zamierzonego 
  • W przypadku niektórych statywów pokrętło panoramy ma ograniczony zakres ruchu

Dział: Gadżety

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE