2023-10-30 15:52:08 JPM redakcja1 K

Hobby czy lekarstwo: jak nauka języków wpływa na mózg

Nauka języków obcych niesie ze sobą ogromną ilość korzyści. Oprócz tych oczywistych takich jak swobodne porozumiewanie się, perspektywa kariery, wykształcenie i międzynarodowe doświadczenia, to dodatkowo jest to świetny trening dla mózgu.

Photo: Shutterstock 

Uczeni już dawno przyglądali się osobom uczącymi się języków i mieli interesujące spostrzeżenia. Okazuje się, że znajomość języków obcych zmienia nie tylko światopogląd, ale fizycznie również sam mózg. 

Następuje pogrubienie kory mózgowej 

Zgodnie z jednym z badań, obciążenie mózgu nauką sprawia, że różne części kory aktywnie się rozwijają, a szarych komórek tworzy się coraz więcej. Co ciekawe, większego przyrostu doświadczały osoby uczące się drugiego języka w wieku dorosłym. Właśnie taka nauka jest aktywnym treningiem! 

Rozwija się hipokamp 

Kolejna część mózgu, na którą wpływa nauka języków. Określone odcinki hipokampu, odpowiedzialne za tworzenie i chronienie wspomnień, u osób uczących się języków są znacznie bardziej rozwinięte, niż u osób, które zajmują się innym hobby. 

Trwa aktywna neurogeneza 

Poligloci doświadczają tworzenia się generacji nowych komórek, ale również nieprzerwanej odnowy i tworzenia się nowych połączeń między nimi. Dzięki temu mózg jest bardziej giętki, co pozwala mu na szybsze zapamiętywanie nowych informacji. Innymi słowami - jeśli chcecie się lepiej uczyć - zacznijcie od nauki języków! 

Oczywiście, taka ’’przebudowa” mózgu niesie za sobą określone następstwa. Nauka jakiegokolwiek języka obcego znacząco poprawia nasze umiejętności poznawcze. Na ten temat istnieje wiele badań i obserwacji. 

Jakich korzyści doświadczają poligloci? 

Mocna i niezawodna pamięć 

Dzięki temu, że tak wiele informacji trzeba zapamiętać w procesie uczenia się języka - niezawodna pamięć jest więc naturalnym jej efektem. Właściwie rozpoczyna się się to już w wieku dziecięcym. U dzieci dwujęzycznych w wieku 5 lat pamięć jest lepsza niż u innych rówieśników, a z wiekiem ta różnica tylko się zwiększa. 

Rozwinięta koncentracja i skupienie 

Nauka języka wymaga systematycznej nauki i regularnego treningu nawyków. Potrzeba do tego niemałej wytrwałości i nieprzeciętnej uwagi. Dorośli są zwykle bardziej skoncentrowani, ponieważ mają doświadczenie i rozumieją znaczenie koncentracji w osiąganiu celów. Ucz się języków, aby zwracać większą uwagę na szczegóły! 

Racjonalność 

Kolejny ciekawy fakt. Kiedy myślimy o rozwiązywaniu ważnych problemów w naszym ojczystym języku, kierujemy się nie tylko logiką. Emocje, tradycje, postawy moralne często nam w tym przeszkadzają. Jednak myślenie w innym języku eliminuje to, co zbędne, pozwalając nam podjąć prawdziwie świadomą decyzję. 

Wielozadaniowość 

Zdolność ta wynika z faktu, że mózg osób uczących się języka staje się dość elastyczną strukturą. Pozwala to na szybkie przełączanie się z jednego zadania na drugie bez utraty szybkości i produktywności. Profesjonalista z tą umiejętnością będzie bardziej ceniony na rynku pracy. 

Młodość umysłu 

Można być młodym nie tylko umysłem i ciałem, ale także mózgiem. Dzięki aktywnej neurogenezie poligloci z łatwością opanowują nowe umiejętności w każdym wieku. Ponadto zmiany związane z wiekiem, takie jak demencja starcza, pojawiają się znacznie później. Dziennikarka naukowa Asya Kazantseva podkreśla w swoich wykładach, że osoby uczące się języków obcych przedłużają swoją młodość i zdrowie umysłu o ponad 5 lat. 

Autor:
Advance.ru | Tłumaczenie: Emilia Deptuła

Źródło:
https://advance.ru/knowledge/articles/kak_izuchenie_jazykov_vlijaet_na_mozg/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE