2023-10-05 20:03:12 JPM redakcja1 K

Integracja bez barier - wpływ biblioterapii na ludzi

Interpretacja tekstów kultury gości na świecie od zawsze. Pierwszym przykładem jest Biblia. Szukanie w niej odpowiedzi na swoje problemy, podążanie za moralnością i odzwierciedlenie jej w życiu. Biblioterapia jako termin pojawiła się w 1916. Natomiast jako metoda w psychiatrii funkcjonuje od 1966 roku.

Na czym polega i jak wygląda?

W celu lepszego opisu wzięłam udział w takich zajęciach. Na spotkaniu omawialiśmy artykuł “Jak cisza wspiera nasze zdrowie?” Kasi Woźniak. W tym wypadku akurat został użyty tekst terapeutyczny. Odbyła się rozmowa o mindfulness (treningu uważności). Dyskusja ma tutaj ogromne znaczenie oraz poznanie perspektyw innych. Nagle okazuje się, że każdy ma inne zdanie na ten sam temat. Według mnie jest to piękna sprawa, gdy ludzie wymieniają się poglądami, doświadczeniem życiowym, a to wszystko w kulturalnej i grzecznej atmosferze. Interpretacja jest głównym czynnikiem. Jeden w np. czerwieni zobaczy miłość, drugi złość. Wpływ na to mają emocje, przeżycia i środowisko. 

W czym pomaga?

Przede wszystkim kształtuje wyobraźnię, przydatną nie tylko w pracy kreatywnej, lecz także w codziennej rutynie. Poprawa koncentracji, czytanie ze zrozumieniem, potrzebne są wszędzie. Ponadto tworzenie pola do rozmowy integruje osoby, które na co dzień by się nigdy nie spotkały. Prowadzący pokazuje uczestnikom sztukę, być może dla niektórych zwykle niedostępną. Pomaga poukładać w głowie swoje rozterki, problemy i myśli za pomocą dzieł kultury. Warto zaznaczyć, iż biblioterapia nie jest tylko dla ludzi z trudnościami zdrowotnymi.

W takim razie dla kogo?

Główną grupą docelową są (mimo wszystko) pacjenci różnych oddziałów. Jednakże coraz częściej biblioterapia stosowana jest w przedszkolach i szkołach, by rozwijać wyobraźnię u dzieci, co stanowi spore wyzwanie, by utrzymać koncentrację u małego człowieka. Młodzież również stosuje tę metodę, aczkolwiek w innej formie – na lekcjach polskiego, gdy omawiają rodzaje literackie. Ponadto seniorzy lub samotni, poprzez udział w takich zajęciach mają szansę na poznanie innych i ciekawe spędzenie czasu. 

Z jakich tekstów się korzysta?

Nie ma ograniczeń, wszystkie gatunki wchodzą w skład biblioterapii. Element zaskoczenia polega na tym, że nie muszą być to jedynie publikacje pisane. Korzysta się również z podcastów lub audiobooków, oddziałujących równie dobrze nie tylko na kreatywny aspekt, lecz także na pobudzenie zmysłu słuchu. Oprócz tego wykorzystuje się również filmiki, krótkie animacje, nie tylko u najmłodszych. Jakie są najpopularniejsze? To zależy od wielu czynników, takich jak: grupa wiekowa, okoliczności lub stan zdrowia. Oddziały onkologiczne lub psychiatryczne najczęściej stosują budujące treści np. o wychodzeniu z depresji i docenianiu życia. Natomiast placówki edukacyjne wybiorą pewnie bajki. 

Czy się opłaca?

Zajęcia są najczęściej darmowe, dlatego zawsze warto spróbować. Może to będzie początek nowej przyjaźni lub odkrycie pasji do sztuki lub po prostu chęć spędzenia miło czasu, gdzie nikt nie ocenia umiejętności, majątku, płci i wieku. Podsumowując wyżej wymienione korzyści; biblioterapia zaprasza wszystkich.

Dział: Styl życia

Udostępnij
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE