2023-10-11 15:29:41 JPM redakcja1 K

Jak okazywać empatię innym bez uczucia wypalenia

Wskazówki, jak nauczyć się okazywać empatię bez przejmowania stresu innych ludzi.

Lina Trochez/Unsplash

KLUCZOWE PUNKTY 

  • Umiejętność zdrowego dawania nie oznacza, że ktoś jest dostępny dla innych przez cały czas. 
  • Ważne jest, aby ludzie dokładnie oceniali swoje możliwości i czuli się komfortowo, wyznaczając granice. 
  • Trzeba przyznać, że mogą pojawić się sytuacje, w których trzeba będzie się odsunąć i życzyć drugiej osobie wszystkiego najlepszego.  

Aby służyć innym, nie musisz dawać z siebie 100 procent lub więcej wszystkim potrzebującym. Czasem dobrze jest nie być tak dostępnym. Aby pozostać skoncentrowanym i zrelaksowanym, musisz na chwilę opuścić ten świat i poćwiczyć dbanie o siebie. Daj sobie tę przerwę. 

Będąc pomocnym, rozważaj każdą sytuację indywidualnie. Zawsze bierz pod uwagę swój własny poziom energii oraz ograniczenia fizyczne i emocjonalne, aby ocenić, ile możesz z siebie dać. Te rozważania nie czynią cię samolubnym. Sprawiają, że jesteś mądry. Oczywiście istnieją przypadki, w których pomoc może wiązać się z ogromnym poświęceniem, na przykład gdy jesteś opiekunem, o czym jeszcze opowiem. Ogólnie rzecz biorąc, zdrowe dawanie pomaga również tobie. Wielu moich pacjentów obawia się: „Co jeśli ludzie proszą o więcej niż mogę dać? Czuję się winny, jeśli powiem „nie””. 

Oto pięć strategii z książki ,,Geniusz empatii'': Praktyczne umiejętności uzdrawiania wrażliwego ja, relacji i otaczającego świata, które pomogą ci w zdrowym dawaniu. 

1. Dawaj mało, a nie dużo 

Doceniaj moc oferowania małych prezentów: uścisku, kwiatu, świeżej sałatki, kartki urodzinowej, trzech minut swojego czasu zamiast popołudnia. Niektórzy ludzie ograniczają swoje dawanie do godziny dziennie. Naucz się być wysokiej jakości dawcą w mniejszych odstępach czasu, jeśli to możliwe. 

2. Wyznacz współczujące, wolne od poczucia winy limity 

Jeśli czujesz, że „powinieneś” powiedzieć „tak” na każdą prośbę, poćwicz ustalanie limitów. Można odpowiedzieć: „Przykro mi, ale nie mogę uczestniczyć, lecz doceniam zaproszenie" lub „Dziękuję za prośbę, ale nie mogę teraz wziąć na siebie więcej zobowiązań” lub „Chętnie pomogę, gdyż mam tylko godzinę”. Jeżeli czujesz wyrzuty sumienia z powodu ustalania limitów, to w porządku, ale i tak je ustal. Zmieniając swoje zachowanie i działając "jak gdyby" można poprzedzić zmianę nastawienia. Stawianie granic nie wymaga poczucia winy. 

3. Przejdź w tryb niedostępności 

Ciągłe bycie na zawołanie dla innych nie jest zdrowe. Aby zachować energię na minuty, godziny lub dłużej, wyłącz urządzenia elektroniczne, nie odbieraj połączeń i przestań „wyświadczać przysługi” innym. Pozwoli ci to odpocząć i uwolnić się od żądań. Zaskakujące może być uświadomienie sobie, że większość ludzi może przetrwać bez ciebie przez jakiś czas. 

4. Rozpoznaj, kiedy masz dość 

Istnieją pewne granice dawania, których nie można modyfikować, ponieważ od ich utrzymania zależy twoje zdrowie psychiczne lub fizyczne i nie ma już możliwości pójścia na kompromis. Jedna z przyjaciółek powiedziała mi: „Rozwiodłam się z mężem, ponieważ nigdy nie chciałam mieć dzieci i zdałam sobie sprawę, że on zawsze będzie jednym - bardzo wymagającym w utrzymaniu”. Była to dla niej pozytywna decyzja. Czasami ochrona siebie wymaga dużej zmiany. Chociaż osiągnięcie zamknięcia może być trudne, mądrze jest z miłością przyznać: „Nadszedł czas, aby przejść dalej”. 

5. Medytuj i módl się 

Gdy nie możesz już nic więcej zrobić, by komuś pomóc lub gdy dana osoba odmawia pomocy, pamiętaj, by modlić się o jej dobre samopoczucie i jak najlepsze rozwiązanie jej problemu. Najlepiej, by była to modlitwa ogólna, a nie bardziej szczegółowa. W przypadkach, gdy nie możesz uzdrowić siebie lub innych - i nie możesz pozbyć się bólu - zamień problem w twórczą ofiarę dla sił miłości i uzdrawiania. Pozwól im działać. 

Proponuję również moją adaptację Modlitwy Ukojenia: 

Obdarz mnie spokojem 

Aby zaakceptować ludzi lub rzeczy, których nie mogę zmienić, 

Odwagę, by zmienić to, co mogę, 

I mądrość, by znać różnicę. 

Kiedy pracujesz zbyt ciężko, by komuś pomóc, zrób sobie przerwę. Daj tej osobie być sobą, nie czyniąc z tego swojej misji ulepszania jej. Jak obiecał jeden z pacjentów: „Przestanę próbować kochać czerwone flagi innych”. Jest czas na dawanie i czas na uzupełnienie siebie. Zdrowe dawanie jest pełne wdzięku, cierpliwe i wywołuje uśmiech - uzdrawiający prezent dla siebie i innych. 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE