Zdjęcie: Kadr z filmu „Jak szalony”
Jak chcę poznać idealnego partnera i żyć z nim przez całe życie. Jaki jest ten idealny kochanek? Jego obraz zaczynamy kształtować, nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę, już w dzieciństwie. Następnie, gdy spotykamy potencjalnego partnera życiowego, automatycznie porównujemy go z kryteriami, które sami ustaliliśmy wiele lat wcześniej. Kiedy pasuje kilka znaków, następuje przyciąganie i uruchamia się nasz „czujnik miłości”.
Szukamy tego, co już znane
Nieważne, co ktoś powie, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd, gesty, zapach i barwę głosu, który przypomina głos mamy, taty czy innych bliskich nam osób. Jeśli powstająca atrakcja rezonuje z obiektem współczucia, oboje mogą czuć się tak, jakby znali się przez całe życie. Nieważne, jak banalne, ale aby atrakcja mogła powstać, ludzie muszą znajdować się w bliskości funkcjonalnej i terytorialnej. Oznacza to, że dana osoba bardziej lubi to, co jest mu znane.
Tutaj pojawia się efekt „prostej prezentacji”: im częściej widujemy daną osobę, tym bardziej jej ufamy
Z tego też powodu często podobni ludzie przyciągają się do siebie. Szukając kopii siebie, człowiek liczy zarówno na podobieństwo światopoglądu, jak i podobieństwo zainteresowań. Drugim powodem jest poszukiwanie relacji opartych na zaufaniu. Łatwiej zaufać podobnej osobie tak samo, jak ufa się sobie. Nawet dopasowanie językowe zwiększa szansę na kontynuację znajomości. Używając tych samych słów, jednostek frazeologicznych lub slangu w mowie , ludzie czują, że nie tylko przyciągają ich zewnętrznie, ale mają podobny światopogląd. Naśladowanie mimiki twarzy również zwiększa współczucie. Jeśli więc obiekt twoich uczuć gestykuluje z ożywieniem, spróbuj z nim gestykulować.
Czy przeciwieństwa się przyciągają?
Jeśli chodzi o powiedzenie „przeciwieństwa się przyciągają”, podstawą pragnienia ludzi o tych, którzy przeciwnie, nie są do nich podobni, jest biologiczna tendencja do unikania skrajności - w ten sposób natura stara się zachować normę gatunkową. Dlatego „gigant” zwykle idealizuje drobną dziewczynę. A niska kobieta zwykle wybiera wysokiego mężczyznę. Genetyka twierdzi, że chęć spotkania przeciwieństwa wiąże się z podświadomym pragnieniem heterozji, to znaczy uważa się, że dzieci urodzone przez rodziców bardzo od siebie spokrewnionych będą miały większą witalność.
Teoria Schechtera
Pojawienie się przyciągania można również wytłumaczyć dwuczynnikową teorią emocji Stanleya Schechtera, która stwierdza, że ludzie mają tendencję do wyjaśniania powstawania emocji poprzez swoje fizjologiczne pobudzenie i interpretację tego pobudzenia. W oparciu o tę teorię przeprowadzono badanie atrakcyjności interpersonalnej. Eksperyment wyglądał następująco: eksperymentatorka stanęła na moście, a gdy szedł po nim młody mężczyzna, zatrzymała go i poprosiła o wypełnienie ankiety. Obiecała, że o wynikach badania poinformuje później i podała swój numer telefonu. Eksperyment przeprowadzono na dwóch różnych mostach: jeden był stabilny i znajdował się na małej wysokości, drugi był zawieszony na stosunkowo dużej wysokości. Hipoteza eksperymentu zakładała, że młodzi mężczyźni idący drugim mostem doznają silnego pobudzenia emocjonalnego i skojarzą je nie z mostem, ale z dziewczyną, w związku z czym będą do niej dzwonić nie tylko w celu zapytania o wyniki eksperyment. I rzeczywiście, częściej dzwonili mężczyźni, którzy spacerowali po wiszącym moście. Na tej podstawie możemy założyć, że miejsce lub wydarzenie wywołujące pobudzenie emocjonalne u obiektu współczucia może być przez niego odebrane jako atrakcja i tym samym stać się czynnikiem do dalszej znajomości.