Zdjęcie: Klaus Vedfelt / Getty Images
Ponieważ emocje są tak istotną częścią twojego życia codziennego, ważne jest, aby wiedzieć czym są, dlaczego je odczuwasz, jaki mają na ciebie wpływ i co możesz zrobić, aby nad nimi panować. Nauczenie się, jak rozpoznawać i radzić sobie z emocjami może pomóc w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom psychicznym i fizycznym, a także poprawić twoje relacje i codzienne życie.
Rodzaje emocji
Emocje mogą być podzielone na dwie kategorie – proste emocje i złożone emocje. Proste emocje połączone są z rozpoznawalną mimiką twarzy i zwykle dzieją się automatycznie. Sześć podstawowych emocji to:
- Radość
- Smutek
- Wstręt
- Strach
- Zaskoczenie
- Złość
Zazwyczaj emocje te są fundamentalną częścią ludzkiego zachowania i często obecne są już od narodzin.
Tymczasem złożone emocje nie mają uniwersalnej lub rozpoznawalnej mimiki twarzy. Kilka przykładów złożonych emocji to:
- Żałoba
- Zawiść
- Żal
- Miłość
- Wstyd
- Zazdrość
- Wdzięczność
- Wina
- Duma
- Zmartwienie
Miej na uwadze, że istnieje masa złożonych emocji, które nie zostały wyżej wymienione. Jak mówi APA, złożone emocje są zazwyczaj połączeniem dwóch lub więcej emocji. Na przykład, nienawiść może być potencjalnie połączeniem zazdrości, złości i wstrętu. Złożone emocje różnią się tym, jak ujawniają się na twarzach ludzi i mogą nie posiadać szybko rozpoznawalnej ekspresji.
Jak działają emocje?
Kiedy większość ludzi myśli o emocjach, zakładają, że emocje są tylko w ich głowie. Naukowcy odkryli jednak, że podczas gdy emocje mają swój początek w limbicznym układzie mózgu, ich rolą jest pobudzenie twojego ciała. Niektórzy spekulują, że pobudzenie to następuje poprzez nerw błędny – nerw łączący twój mózg z resztą twojego ciała.
Każda emocja zaprojektowana jest, aby prowokować pewną reakcję w twoim ciele poprzez zaprogramowane odczucia i impulsy. Wielu ludzi wierzy, że te zaprogramowane reakcje istnieją, aby zapewnić przetrwanie. Na przykład uczucie złości może uruchomić reakcję walki, podczas gdy uczucie strachu może spowodować, że uciekniesz (lub doświadczysz reakcji “uciekaj”).
Ale te impulsy mogą spowodować, że zrobisz lub powiesz rzeczy, których będziesz żałować – szczególnie jeśli nie jesteś w stanie rozpoznać dlaczego czujesz się tak, jak się czujesz. Nawet jeśli jesteś świadomy swoich emocji lub tego jak się czujesz, twoje emocje nadal mogą wywierać nacisk na twoje ciało, aby zareagowało w konkretny sposób. Możesz jednak znaleźć sposoby na to, aby nie reagować na każdy impuls i zdecydować się na inną reakcję.
Jak emocje wpływają na twoje zdrowie psychiczne
Zastanawiając się nad tym, jak emocje wpływają na zdrowie psychiczne, należy najpierw zauważyć, że żadna emocja nie jest naprawdę „zła” lub negatywna. Zamiast tego negatywne emocje są sygnałem, że coś jest nie tak i należy się tym zająć.
Jeśli jednak masz trudności z radzeniem sobie z tymi negatywnymi emocjami lub próbujesz je ignorować lub tłumić, gdy się pojawią, może to negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne. W rzeczywistości, gdy negatywne emocje utrzymują się przez długi czas – jak przewlekły smutek, złość lub strach – może to prowadzić do depresji, lęku, a nawet używania substancji psychoaktywnych.
Z drugiej strony, jeśli jesteś w stanie rozpoznać negatywne emocje, zarządzać nimi i wyjść poza nie, nazywa się to odpornością. Ludzie, którzy są odporni, często odczuwają więcej pozytywnych emocji niż negatywnych i nauczyli się, jak znaleźć cel i sens w życiu – nawet gdy życie jest trudne. Nie oznacza to, że nie doświadczają negatywnych uczuć; doświadczają. Zamiast tego rozpoznają te uczucia, radzą sobie z powodującymi je problemami i próbują zmienić swoje myślenie.
I chociaż prawdą jest, że optymizm i nadzieja są powiązane ze zdrowiem i osobistym sukcesem, to może być również szkodliwe dla zdrowia psychicznego, jeśli angażujesz się tylko w pozytywne myślenie. W rzeczywistości nadmierna lub toksyczna pozytywność może prowadzić do nierealistycznych oczekiwań i niezdolności do odczuwania negatywnych emocji.
Rozważając swoje emocje, staraj się zachować równowagę między emocjami negatywnymi i pozytywnymi. Pamiętaj, że negatywne emocje mają cel w twoim życiu i mogą nawet zachęcić cię do wprowadzenia zdrowych i bardzo potrzebnych zmian.
Jak emocje wpływają na twoje zdrowie fizyczne
Naukowcy odkryli związek między pozytywnymi emocjami a zdrowiem fizycznym. Ludzie, którzy mają pozytywne nastawienie do życia, mają tendencję do lepszego ogólnego stanu zdrowia, w tym niższego ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenia ryzyka chorób serca. Naukowcy nie wiedzą jednak, czy te pozytywne emocje prowadzą do lepszego zdrowia, czy też dobre zdrowie prowadzi do pozytywnych emocji. Eksperci teoretyzują, że może to być połączenie obu czynników.
Istnieją również dowody na to, że doświadczanie pozytywnych emocji może wpływać na powrót do zdrowia po chorobie lub kontuzji. W jednym z badań naukowcy zauważyli, że pozytywne nastawienie może wpływać na szybkość powrotu do zdrowia, a nawet na wskaźniki przeżycia.
Tymczasem negatywne emocje zostały powiązane z długoterminowymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Osoby, które mają trudności ze skutecznym zarządzaniem swoimi emocjami lub żyją w stresie, mogą być bardziej narażone na przewlekłe choroby i zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci.
Naucz się zarządzać swoimi emocjami i wyrażać je
Biorąc pod uwagę znaczenie emocji oraz to, jak wpływają na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, coraz ważniejsze staje się zarządzanie i wyrażanie emocji w zdrowy i produktywny sposób. Jeśli szukasz sposobów, aby lepiej zarządzać swoimi emocjami, oto kilka wskazówek popartych badaniami:
- Przyznaj, jak się czujesz: Jednym z pierwszych kroków do podjęcia, aby efektywnie wyrażać swoje emocje, jest przyznanie się do tego, jak się czujesz. Robienie tego nie tylko pozwoli ci zauważyć własne emocje, ale także zająć się sprawami, które budzą w tobie te emocje.
- Zmień sposób myślenia: Zmiana sposobu myślenia może pomóc ci doświadczyć innych emocji. Na przykład, kiedy coś sprawia, że jesteś smutny, możesz szukać pozytywów sytuacji i skupić się na nich. Nadal możesz odczuwać smutek, ale nie będzie pochłaniał cię całkowicie i łatwiej będzie nim zarządzać.
- Nastaw minutnik: Radzenie sobie z trudnymi emocjami jak smutek, żal, a nawet złość nie polega na zaprzeczaniu lub ukrywaniu tych emocji przed sobą, ale na nie pozwoleniu, aby zawładnęły one twoim życiem. Jeśli zdasz sobie sprawę, że pochłonęła cię konkretna emocja, pozwól sobie poczuć ją w pełni, ale ustal limit czasowy. Nastaw minutnik na 30 minut (lub wybrany przez siebie czas), aby wyrazić tą emocję w sposób, który nie rani ciebie lub innych. Kiedy czas się skończy, pomyśl o czymś innym. Rozważ spacer, książkę lub ugotowanie smacznego posiłku, aby skupić się na czymś innym. Kluczem jest czucie i wyrażanie emocji w sposób, w którym emocje te nie pochłaniają cię całkowicie.
- Spędzaj czas z naturą: Wiele badań wykazało, że spędzanie czasu na zewnątrz, szczególnie w parku lub innym miejscu pełnym zieleni, poprawia nastrój. Poświęcenie nawet chwili na zauważenie drzew, kiedy jesteś w zatłoczonym mieście, może uspokoić twój umysł lub skupić twoją uwagę na czymś innym, tak, aby twój problem nie był w centrum twojej uwagi.
- Postaw sen na pierwszym miejscu: Odpowiednia ilość snu jest równie ważna dla zdrowia emocjonalnego, jak i fizycznego. Brak wystarczającej ilości odpoczynku może negatywnie wpływać na nastrój i codzienne funkcjonowanie. Zasypianie może być trudne, gdy doświadczasz stresu lub silnych emocji. Wypróbowanie wskazówek, takich jak ciepła kąpiel, czytanie książki lub utrzymywanie niskiej temperatury w pokoju, może pomóc w szybkim zasypianiu.
- Wypróbuj świadomą medytację: Medytacja to potwierdzony naukowo sposób na zmniejszenie stresu i uspokojenie umysłu. Jeśli jest wiele rzeczy, które cię niepokoją lub jeśli nagle ogarniają cię emocje, znajdź spokojne miejsce, weź kilka głębokich oddechów i skup się na chwili obecnej. Może to złagodzić negatywne emocje i pomóc poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoisz.
- Używaj technik relaksacyjnych: Ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne (takie jak rozciąganie lub joga) mogą pomóc uspokoić negatywne emocje. W szczególności powolne oddychanie może pomóc zmienić fizyczną reakcję organizmu na negatywne emocje. Dla niektórych osób głębokie oddychanie staje się sposobem na walkę ze stresem, szczególnie gdy mają do czynienia z gniewem lub strachem.
- Uprawiaj aktywność fizyczną: Ćwiczenia od dawna są dla ludzi środkiem odstresowującym. Niezależnie od tego, czy idziesz pobiegać, aby oczyścić głowę, czy bierzesz udział w zajęciach bokserskich, aby wyrazić swój gniew, aktywność fizyczna może pomóc ci radzić sobie z negatywnymi emocjami i skuteczniej nimi zarządzać. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie ćwiczeń, które sprawiają ci przyjemność.
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Emocjonalne inteligencja to zdolność do rozpoznania nie tylko swoich emocji, ale też emocji innych ludzi. Osoby emocjonalnie inteligentne są samoświadome i są w stanie zarządzać swoimi emocjami i impulsami. Mają także tendencję do bycia osobami empatycznymi i rozumienia atmosfery. W innych słowach, rozpoznają wskazówki emocjonalne oraz emocjonalną dynamikę ludzi z ich otoczenia. Pozwala im to na jasną komunikację, efektywne zarządzaniem konfliktem oraz dobrą pracę z innymi.
Pierwszym krokiem do poprawy swojej emocjonalnej inteligencji jest zrozumienie swoich własnych emocji. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i dlaczego. Kiedy zrozumiesz własne reakcje emocjonalne, będziesz lepiej przygotowany do zrozumienia emocji innych. Zrozumienie siebie i innych pomoże ci poprawić swoje zdolności społeczne, zbudować silne relacje i ulepszyć proces podejmowania decyzji.
Szybkie podsumowanie
Twoje emocje to sposób, w jaki twój umysł i ciało reagują na różne życiowe sytuacje. Jest sześć podstawowych emocji (radość, smutek, złość, wstręt, zaskoczenie i strach) oraz wiele rodzajów emocji złożonych. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, nie ma czegoś takiego, jak „złe” emocje. Tak naprawdę normalne jest doświadczanie w życiu różnorodnych emocji, negatywnych i pozytywnych.
Podczas gdy ważne jest odczuwanie emocji, należy też zrozumieć dlaczego czujesz się w dany sposób i wyrazić swoje emocje w efektywny sposób. Twoje emocje mogą znacznie poprawić twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nauczenie się, jak radzić sobie z emocjami może polepszyć twoje samopoczucie, zmniejszyć poziom stresu i zmniejszyć ryzyko szkodliwych zachowań.