Wiele kobiet woli być badane przez Panią doktor. Zdjęcie: Imago
Lepiej udać się do lekarza płci męskiej czy żeńskiej? Jeśli chodzi o to pytanie, szczególnie kobiety wydają się często decydować na korzyść leczenia przez lekarza tej samej płci. Japońskie badanie sugeruje, że starsze kobiety leczone w szpitalu przez lekarza płci żeńskiej zamiast przez lekarza płci męskiej mają nieco niższy wskaźnik śmiertelności w przypadku niektórych chorób.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” i opiera się na danych pochodzących od ponad 700 000 pacjentów.
Nieco niższa śmiertelność wśród kobiet
Na potrzeby badania naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego przeanalizowali informacje na temat osób w wieku 65 lat i starszych, które zostały przyjęte do szpitala w latach 2016-2019. Spośród 458 000 pacjentek i prawie 319 000 pacjentów płci męskiej, około 142 000 kobiet (31,1%) i 97 500 mężczyzn (30,6%) było leczonych przez lekarzy płci żeńskiej.
Stwierdzono, że wskaźnik śmiertelności 30 dni po przyjęciu do szpitala był nieco niższy w przypadku kobiet leczonych przez lekarzy płci żeńskiej. Ponadto, kobiety te były mniej narażone na ponowną hospitalizację w celu leczenia. Mężczyźni natomiast nie wykazywali znaczących różnic. Wynik dla kobiet nie zaskakuje Ute Seeland. Jednak lekarka, która posiada pierwszą w Niemczech profesurę w dziedzinie medycyny wrażliwej na płeć na Uniwersytecie w Magdeburgu, zwraca uwagę, że efekty opisane w badaniu są niewielkie.
W rzeczywistości wskaźnik śmiertelności wśród pacjentek wynosił 8,15%, gdy były leczone przez kobietę, w porównaniu do 8,38%, gdy były leczone przez mężczyznę - według badania różnica jest niewielka, ale klinicznie istotna.
Lekarz płci żeńskiej: konieczne uwzględnienie związku z chorobą
Seeland podkreśla, że różnice między płciami w leczeniu przez lekarzy płci żeńskiej lub męskiej muszą być rozpatrywane w odniesieniu do choroby. Przykładowo podział w badaniu pokazuje, że pacjentki, które zostały przyjęte z chorobami układu nerwowego oraz chorobami nerek i dróg moczowych, szczególnie skorzystały na leczeniu przez kobietę.
W szczególności badanie wymienia trzy możliwe przyczyny zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, lekarze mogą nie doceniać ciężkości choroby u pacjentek. Wcześniejsze badania wykazały już, że mężczyźni nie doceniają poziomu bólu, objawów żołądkowo-jelitowych i sercowo-naczyniowych oraz ryzyka udaru, co może prowadzić do opóźnionej lub niepełnej opieki.
Pacjent płci męskiej jako norma
Jednym z problemów w tym kontekście jest fakt, że kobiety są często niedostatecznie reprezentowane w badaniach nad chorobami i lekami. Z tego powodu przez długi czas nie było wiadomo, że atak serca może objawiać się inaczej u kobiet niż u mężczyzn. Uważają oni, że wyjaśnia to również różnice we wskaźnikach śmiertelności wśród kobiet z chorobami układu nerwowego. „Demencja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn - dzięki tej wiedzy lekarze mogą poważniej traktować takie choroby u swoich pacjentek, ponieważ konsekwencje oznaczają dłuższy okres cierpienia, biorąc pod uwagę dłuższą średnią długość życia kobiet w porównaniu z mężczyznami.” - mówi Ute Seeland, Uniwersytet w Magdeburgu.
Kobiety mogą bardziej otwarcie rozmawiać z lekarkami
Co więcej, leczenie pacjentów z demencją wymaga cierpliwości i czasu - cech, które według lekarza są częściej przypisywane kobietom. Jednym z założeń badania jest to, że leczenie przez kobiety lekarzy może wiązać się z bardziej efektywną komunikacją i silniejszym skupieniem się na jednostce. Badanie zakłada również, że pacjentki są bardziej otwarte w kontaktach z lekarzami, jeśli chodzi o wstydliwe tematy. Według Seelanda jest to prawdopodobna hipoteza, która może również wyjaśniać udokumentowany w badaniu większy sukces leczenia lekarek u kobiet z chorobami układu moczowego.
Ogólnie rzecz biorąc, efekty opisane w badaniu są niewielkie, według Seeland. Ponadto, badanie nie było w stanie wyjaśnić, czy kobiety faktycznie odniosły korzyści z leczenia przez lekarki, czy też rolę odegrały inne powiązane czynniki.