2023-11-29 14:26:40 JPM redakcja1 K

Jarmarki bożonarodzeniowe: tradycja na przestrzeni lat

Od rynku towarowego do uroczystości towarzyskiej.

Foto: Dar1930 Pixabay

Romantyczne jarmarki bożonarodzeniowe

Podczas adwentu powtórnie zabłysną światełka licznych jarmarków świątecznych. Zapach grzanego wina, pierników i cukierków migdałowych należy niewątpliwie do nieśmiertelnych klasyków. 

Także jarmark w malowniczym miasteczku Murten otwiera się ponownie od 8 do 10 grudnia , aby oczarować odwiedzających odświętnymi stoiskami i romantyczną atmosferą.

Jak rozwinęła się ta tradycja z biegiem czasu? Rzut oka na historię pokazuje, jak jarmarki bożonarodzeniowe wpłynęły na zmiany kulturowe w ciągu ostatnich lat.

 Foto: G.C. Pixabay 

Średniowiecze – Jarmarki jako przygotowanie do zimy

Korzenie przedświątecznych jarmarków sięgają czasów średniowiecza. Już przed ponad 600 latami w kręgu niemieckojęzycznym pojawiały się pierwsze wzmianki o nich. 

Pierwotnie służyły przygotowaniom na okres zimowo-świąteczny. Ich zasadniczym celem było umożliwienie zgromadzenia zapasów artykułów spożywczych i innych przedmiotów codziennego użytku na zimę i nadchodzący czas świąt. Oprócz kupców sprzedających żywność także rzemieślnicy prezentowali swoje towary.

Foto: Facebook 'Mittelaltermarkt Stein am Rhein'

XVII i XVIII wiek – od targu zaopatrzeniowego do nastrojowej przyjemności

Przejście z charakteru rynku towarowego do odświętnej zabawy rozpoczęło się w XVII i XVIII wieku, kiedy to istota jarmarku świątecznego przekształciła się z czysto religijnej na mieszczańską. Towarzyska atmosfera i prezenty zyskały na znaczeniu. Coraz częściej zaczęły pojawiać się na stoiskach potrawy, napoje i zabawki. W tym czasie powstał również zwyczaj ustawiania szopek. Jarmarki bożonarodzeniowe stały się miejscem radości i spotkań.
 

XIX wiek – przemiany społeczne

XIX wieczna industrializacja wniosła zmiany społeczne na jarmarki. Wraz z pojawieniem się domów towarowych znikło wiele przedmiotów ze stoisk; równocześnie umocniła się orientacja na tradycję i przytulny charakter. Choinki, światełka, odświętne ceremonie i muzyka kształtowały wydarzenie i przyczyniały się do podtrzymywania wyjątkowej atmosfery.

Foto 昕 沈 Pixabay

XX wiek – odbicie lustrzane społeczeństwa

Podczas drugiej wojny światowej i w czasie powojennym jarmarki nie odbywały się z powodu problemów gospodarczych. Dopiero w latach 60-tych tradycja ta rozkwitła ponownie. 

Rozpoczęcie niektórych jarmarków bożonarodzeniowych zostało częściowo przesunięte na listopad. Ponieważ jednak niedziela przed pierwszym Adwentem obchodzona jest w Kościele protestanckim jako Święto Zmarłych, praktyka ta spotkała się z krytyką i jarmarki, które zostały już otwarte, pozostały i pozostają zamknięte w ten dzień.

XIX wiek – pomiędzy rzemiosłem i komercją

Zarówno te duże i nowoczesne, jak i małe, przywołujące klimaty historyczne jarmarki, oferują dzisiaj mieszankę tradycyjnego rękodzieła i atrakcji. 

Smak słodkich przysmaków, zapach przypraw i płonących świec, jak i przedstawienia, jasełka oraz śpiewy chóralne kształtują świąteczną atmosferę. Obok grzanego wina, ponczu, pierników, cukierków migdałowych lub wypalanych wafli można także znaleźć dekoracje bożonarodzeniowe, świece, towary dla palaczy, ubrania i całą masę kiczu.
Foto: Carim Jost, Weihnachtsmarkt Murten

Odmienny poziom bezpieczeństwa

Z powodu ataków terrorystycznych na jarmarki bożonarodzeniowe w krajach sąsiednich, także w Szwajcarii zaostrzono środki zaradcze. Słupki odstraszające pojazdy bądź patrolujący policjanci pojawiają się coraz częściej – tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo odwiedzających. 

Mimo tych niezbędnych środków pozostaje mieć nadzieję, że magia jarmarków bożonarodzeniowych niezmiennie pozostanie głównym elementem, że ludzie będą mogli dalej cieszyć się atmosferą świątecznej pory roku.

Dział: Styl życia

Autor:
Esther Zangger | Tłumaczenie: Julia Dziatkiewicz

Źródło:
https://murten.unsereregion.ch/vermischtes/5136-weihnachtsmarkte-tradition-im-wandel-der-zeit.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE