2024-01-13 22:07:41 JPM redakcja1 K

Jedno jabłko dziennie może nie uchronić nas przed doktorem

Podczas gdy ludzie jedzą coraz więcej warzyw i owoców, jedzą również coraz więcej wszystkiego innego, co ostatecznie zwiększa epidemię otyłości.

HEALTHY-MAG.COM

Przez lata słyszeliśmy o pozytywnym wpływie spożywania owoców i warzyw. „Jedno jabłko z wieczora trzyma z dala doktora" lub „jedno dziennie dodatkowo", gdzie ludzie przyrzekają spożywać co najmniej jeden owoc lub warzywo dziennie. Ale czy jedzenie więcej produktów roślinnych naprawdę pomaga?

Zgodnie ze wskaźnikami otyłości na całym świecie, nic tak naprawdę nie pomaga. Nawet osoby o najwyższym stopniu wykształcenia stają się tymi o najwyższym wskaźniku BMI. Kolorado, które szczyci się mianem najzdrowszego stanu, wchodzi na wyższe pozycje w statystykach otyłości, a różnica między otyłością a dochodami powoli się zmniejsza. Wydaje się, że nikt już nie jest bezpieczny wobec plagi otyłości.

Nowa praca naukowa, niedawno opublikowana przez ekonoma zdrowia RAND, Rolanda Sturma, i współautora Ruopenga — profesora polityki zdrowotnej na University of Illinois w Urbana-Champaign — zaczyna analizować prawdziwe powody, dla których nasze obwody talii nadal się powiększają.

Sturm stwierdził: „Spożycie owoców i warzyw wzrosło podczas epidemii otyłości”.

Więc jaki jest tu rzeczywisty problem? Owoce i warzywa są bogate w składniki odżywcze i stanowią zdrowe wybory, ale niezdrowe jest spożywanie ich w ilości 10 dziennie. Badanie mówi: „Zapobieganie otyłości nie polega na jedzeniu więcej jedzenia, bez względu na ilość składników odżywczych, jakie dostarcza, ale na spożywaniu mniej energii lub jej większym zużywaniu”.

Prawdziwa tajemnica utraty wagi kryje się w liczbach. Musisz spalić więcej kalorii, niż ich spożywasz. Według prac Sturma i An, ludzie dzisiaj spożywają o 30 funtów więcej warzyw i 25 funtów więcej owoców rocznie niż w 1970 roku. Jednak nie kończy się to tylko na produktach roślinnych. Średni dorosły spożywał dietę o wartości około 2100 kalorii dziennie w 1970 roku, czyli o 400 mniej niż średnio spożywamy dziś - 2500 kalorii.

Nowe badanie potwierdza, koniec końców chodzi o umiar. Bez względu na to, co jemy, musimy być bardziej świadomi tego „ile jemy". Otyłość sprawia, że wszystko staje się większe, a jedynym sposobem na jej zwalczenie jest zrobienie naszych talerzy trochę mniejszymi.

Autor:
Karli Moats | Tłumaczenie: Eliza Kochańska

Źródło:
https://healthy-magazines.com/an-apple-a-day-may-not-keep-the-doctor-away/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE