2023-01-12 08:54:01 JPM redakcja1 K

"Kiedy organizm przechodzi w tryb ucieczki, nie może się dobrze rozmnażać"

Zajście w ciążę często okazuje się dla kobiet bardzo trudne. Kilka czynników może zmniejszyć płodność par. Ale ci, którzy zachowują się, jedzą i ćwiczą prawidłowo, mogą zwiększyć swoje szanse na posiadanie potomstwa - i to dotyczy również mężczyzn

Pary zazwyczaj dowiadują się o płodności dopiero wtedy, gdy starają się o dziecko. Dobra wiadomość jest taka, że osoby zwracające uwagę na zdrowy styl życia mogą uniknąć zmniejszenia swoich zdolności rozrodczych - a tym samym zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa.

Na co jednak pary muszą szczególnie zwrócić uwagę? Co zrobić, gdy nadal nie udaje się zajść w ciążę? „Palenie jest wyraźnie szkodliwe dla płodności"- ostrzega ginekolog Corinna Mann z przychodni „Die Kinderwunschärztin" w Monachium. „Jeśli planuje się ciążę, zarówno kobieta jak i mężczyzna muszą z tym skończyć."

Potwierdza to również ginekolog Wolfgang Würfel z Kinderwunsch Centrum München. Palenie utrudnia poczęcie, a także zagraża utrzymaniu ciąży- wyjaśnia ekspert. U mężczyzn palenie prowadzi również do pogorszenia jakości spermy.

Nadwaga i niedowaga – obie są wadami

Kolejnym czynnikiem, który może mieć negatywny wpływ na płodność jest waga. „Nadwaga źle wpływa na funkcjonowanie jajników. Wpływa to zarówno na zajście w ciążę, jak i jej utrzymanie, a także na komplikacje porodowe."- mówi Wolfgang Würfel.

Również dla mężczyzn nadwaga może być problemem dla płodności, ponieważ psuje układ hormonalny. „Słynny brzuch piwny jest spowodowany przez substancje podobne do estrogenów, tzw. fitoestrogeny"- mówi Würfel. Występują one w chmielu i mogą negatywnie wpływać na jakość spermy.

Z drugiej strony, kobiety ze skrajną niedowagą mogą mieć większe trudności z zajściem w ciążę. Wolfgang Würfel donosi o zawodniczkach, które trenują i odżywiają się tak restrykcyjnie, że rozwija się u nich tzw. amenorrhoea sportowca. „Oznacza to, że ich miesiączki zatrzymują się całkowicie lub przynajmniej występują poważne zaburzenia cyklu."

Corinna Mann radzi kobietom, które chcą mieć dzieci, aby nie uprawiały sportów ekstremalnych i wyczynowych. „To nie jest pomocne. Jeśli organizm przechodzi w tryb ucieczki, to nie może się dobrze rozmnażać."

Suplementy diety tylko pod kontrolą lekarską

Zdaniem lekarza ważne jest również stosowanie zbilansowanej diety - śródziemnomorskiej z dużą ilością błonnika, który można znaleźć np. w produktach pełnoziarnistych.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba rezygnować z kawy na rzecz płodności. W umiarkowanych ilościach ma nawet działanie zwiększające płodność - mówi Wolfgang Würfel. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Ponadto suplementy diety mogą pomóc organizmowi lepiej przygotować się do ciąży. „To, co jest bardzo ważne dla wszystkich kobiet, które chcą mieć dzieci, to kwas foliowy, który pomaga zarówno w rozwoju dziecka, jak i już w czasie ciąży" - mówi Corinna Mann.

Podobnie jod, witaminy B6, B12 i D, a także cynk i koenzym Q10 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Wcześniej należy zlecić lekarzowi sprawdzenie badań krwi- także po to, by uniknąć przedawkowania.

Nie należy przeceniać stresu

A co ze stresem? Mniej stresu może pomóc: „Jeśli ktoś dużo się stresuje i jest spięty, dużo podróżuje i uprawia dużo sportu, może to również zmienić cykl i to zdecydowanie wpływa na chęć posiadania dzieci" - mówi specjalista medyczny Corinna Mann. Według niej nie należy jednak przeceniać tej kwestii.

To bardzo ważne, aby wiedzieć: Stres, jaki odczuwają pary, gdy nie udaje się zajść w ciążę nie odgrywa w rzeczywistości roli w płodności - mówi Corinna Mann. „Wielu parom znajomi doradzają : 'Po prostu zrelaksuj się choć raz, a wszystko się ułoży'. Ale to zwykle nie wystarcza."

Jeśli ciąża nie nadchodzi tak szybko, jak byśmy chcieli, może to być również kwestia hormonalna. „Na przykład istnieje osłabienie ciałka żółtego, które może utrudniać zajście w ciążę. Jest to niedobór hormonów, który można wyrównać naturalnym progesteronem - mówi Mann.

Ponadto poziom tarczycy TSH jest ważny, jeśli chodzi o płodność. Jeśli odbiega od normy, można ją wyrównać tabletkami, aby ciąża była bardziej możliwa.

Tak zwana wartość AMH może również dostarczyć informacji o tym, jak dużą rezerwę komórek jajowych ma jeszcze kobieta. „Jedna na sto kobiet przechodzi menopauzę przed 40. rokiem życia, a następnie jest rozczarowana, gdy pod koniec 30 roku życia dowiaduje się, że nie może już spełnić swojego pragnienia posiadania dzieci." - mówi Corinna Mann.

Płodność ściśle związana z wiekiem

Według Wolfganga Würfela, płodność kobiet spada nieznacznie od 30 roku życia, znacznie od 35 roku życia i ponownie bardzo gwałtownie od 40 roku życia. „Zgodnie z naszą obecną wiedzą, komórki jajowe nie powstają na nowo, tylko się starzeją wraz z kobietą."

W procesie tym spada ich jakość. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że jaja są genetycznie nieprawidłowe. Niektóre kobiety błędnie zakładają, że ich zewnętrzna młodość ma również wpływ na ich płodność - mówi Würfel.

Eksperci zalecają, aby kobiety poniżej 35 roku życia poddały się badaniu, jeśli po roku nie zaszły w ciążę. Kobiety po 35 roku życia powinny odczekać tylko pół roku. Corinna Mann apeluje do par, aby wcześnie wyjaśnić, co może być problemem. Tak, aby nie tracić cennego czasu.

Ale powinniśmy też wiedzieć: „Niespełnione pragnienie posiadania dzieci jest niezwykle powszechne. Taka sytuacja dotyka mniej więcej co szóstą parę w Niemczech- mówi Corinna Mann. „Byłbym szczęśliwy, gdyby ludzie bardziej otwarcie mówili na ten temat". Ponieważ osoby dotknięte tym problemem często mają poczucie, że są same- podczas gdy wszyscy inni wydają się mieć dzieci bez żadnych problemów. „Ale to nie jest prawda."

Dział: Kobieta Seks

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.