Zdjęcie: Milos Bicanski
Jest byłą pływaczką, ma 41 lat i została pierwszą panią prezydent Komitetu Olimpijskiego. Mowa o Kirsty Coventry, pochodzącej z Zimbabwe, która pełni funkcję ministra młodzieży i sportu w autorytarnym rządzie Emmersona Mnangagwy. Przez 131 lat nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby MKOl – Międzynarodowy Komitet Olimpijski, najwyższy organ sportowy na świecie odpowiedzialny za organizację Igrzysk Olimpijskich – wybrał kobietę na prezydenta.
„Nawet w moich dziecięcych afrykańskich marzeniach nie mogłabym sobie tego wyobrazić” – skomentowała Coventry. „Pierwsza kobieta, pierwsza Afrykanka – jestem z tego bardzo dumna” – dodała. „Doskonale zdaję sobie sprawę jaką funkcję reprezentuję: mam nadzieję, że będę inspiracją dla wielu dziewcząt na całym świecie”.
Kim jest Kirsty Coventry?
„Kobieta, Afrykanka, olimpijka” – tak opisał ją prezydent Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI), Giovanni Malagò. Coventry urodziła się w 1983 roku w Harare i odniosła sukces jako pływaczka: zdobyła trzy medale na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach i cztery w Pekinie, w tym dwa złote.
Po zakończeniu kariery sportowej założyła Kirsty Coventry Academy, której celem jest promowanie pływania i sportu w jej ojczyźnie, a także organizację non-profit Heroes, mającą na celu „wykorzystanie siły sportu” do wspierania dobrostanu młodzieży w Zimbabwe. Coventry od lat jest związana ze światem sportu i igrzysk olimpijskich – od 2013 roku jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zawodniczej.
Jest także absolwentką Uniwersytetu Auburn w USA, gdzie ukończyła zarządzanie hotelarstwem i gastronomią ze specjalizacją w ekonomii. Obecnie pełni funkcję ministra młodzieży i sportu w rządzie Zimbabwe. Z racji tego, że władze tego kraju są uznawane za autorytarne, wywołało to pewne kontrowersje związane z wyborem Coventry na prezydentkę MKOl.
Nowa prezydent zdecydowanie pokonała konkurentów, zdobywając bezwzględną większość głosów już w pierwszej turze. Zastąpi na stanowisku Thomasa Bacha, który kierował MKOl od 2013 roku.
Przed Coventry stoją ambitne wyzwania: igrzyska w Mediolanie-Cortina w 2026 roku, które będą jej pierwszymi jako pani prezydent, następnie Los Angeles 2028 oraz wybór odpowiedniej lokalizacji na igrzyska w 2036 roku. Nie będzie to łatwy okres, a jedną z pierwszych trudnych kwestii, z którymi będzie musiała się zmierzyć, będzie dopuszczenie lub wykluczenie Rosji z igrzysk.
„Sport ma wyjątkową moc jednoczenia” – powiedziała Coventry. „Mój mandat będzie skoncentrowany na wzmacnianiu tej siły, aby poprzez sport uczynić świat lepszym miejscem”.