2023-11-28 18:32:19 JPM redakcja1 K

Kobieta z Alabamy zaszła w ciąże w obu łonach

Kesley Hatcher jest w ciąży bliźniaczej, ale dzieci nie dzielą tego samego łona.

Kelsey Hatcher spodziewa się w grudniu dwóch dziewczynek.

Tej wiosny Kelsey i jej mąż Celab Hatcher zostali zaskoczeni kolejną ciążą. Spodziewali się, że trzecia ciąża będzie ich ostatnią, ale zostali zmuszeni do poddania się kolejnemu badaniu USG.

„Jednak pierwsze badanie USG, około ósmego tygodnia ciąży, okazało się prawdziwym odkryciem.’’ - pisze CNN .

Lekarz szybko odnalazł oczekiwane dziecko i powiedział Kelsey, że wszystko wygląda idealnie. Dziecko było zdrowe.

Kelsey, która miała już doświadczenie w badaniu USG, przypomniała technikowi, że jej anatomia nie jest do końca standardowa. Choruje na chorobę zwaną „macicą didelphys” – dwie macice.

- „A gdy tylko lekarz przesunął różdżką USG na drugą stronę mojego brzuszka, powiedziałam: O mój Boże! Jest jeszcze jeden!" - mówi Kelsey.

Szalenie małe szanse

- „Pielęgniarka, którą spotkałam tego dnia, była po prostu zachwycona. Powiedziała: „Nie jestem nawet pewna, jakie są statystyki na ten temat.” – mówi Kelsey.

Szanse na to są niezwykle niskie. W Norwegii około 1,5% ciąż kończy się urodzeniem bliźniąt. W ostatnich latach, według Norweskiej Encyklopedii Medycznej, rocznie rodziły się średnio 833 bliźnięta.

Stan Kelsey Hatcher jest jeszcze rzadszy: Około 1 na 2000 kobiet rodzi się z macicą dwurożną lub podwójną macicą.

Aby zaszła w ciążę w obu łonach jednocześnie, należy zapłodnić dwa jaja, po jednym w każdym łonie.

Podobnie jak większość kobiet, Hatcher ma dwa jajniki – gonady przechowujące i uwalniające komórki jajowe. Każdy z jej jajników uwalnia komórki jajowe do jednej macicy. Zwykle jajniki na zmianę uwalniają komórki jajowe, wysyłając jedno do macicy w każdym cyklu. Czasami jednak jajnik może uwolnić więcej niż jedno jajo podczas każdego cyklu, jest to zjawisko zwane hiperowulacją.

Niewiele badań przeprowadzono na temat hiperowulacji, ale badanie przeprowadzone w 2006 roku na 500 kobietach wykazało, że około 1 na 5 z nich była w stanie hiperowulować. Nawet w przypadku tych kobiet nie zdarza się to w każdym cyklu. Kiedy tak się dzieje, czasami pojedynczy jajnik może uwolnić dwa jaja. Jeszcze rzadziej oba jajniki uwalniają jedno jajo w tym samym czasie. Tak właśnie stało się w przypadku Hatcher.

Brak standardowej obserwacji

Badania szacują, że prawdopodobieństwo zajścia w taką ciążę, w której kobieta ma dwie macice, a w każdej z nich jednocześnie dziecko, w populacji ogólnej wynosi około 1 na 2 miliardy. Jednak w przypadku czegoś tak rzadkiego nie można tego stwierdzić na pewno.

Prawdopodobieństwo, że w którymś momencie swojego życia Kelsey Hatcher zostanie uderzona piorunem, jest około 131 000 razy większe.

– „Ponieważ jest to tak niezwykła okoliczność, nie mieliśmy zbyt wielu wskazówek dotyczących monitorowania jej ciąży.’’ – mówi Shweta Patel, lekarz Hatcher.

Kobiety rodzą się z dwiema połówkami macicy, które zrastają się, tworząc jedną macicę, ale stan Hatchera występuje, gdy tak się nie dzieje. Wówczas każda z połówek może rozwinąć się w pełnowartościową macicę. Nie jest to jednak pewne i często jedna z nich nie jest w stanie urodzić dziecka.

- „Miałam szczęście.’’

Hatcher mówi, że w pewnym sensie miała szczęście. Jej dokumenty medyczne pokazują, że nosiła dzieci w obu swoich macicach, ale nie w tym samym czasie.

Hatcher chce mieć poród pochwowy, ale przy dwóch macicach przebieg porodu jest niejasny.

Zespół medyczny nie jest pewien, czy obie macice zaczną się kurczyć w tym samym czasie, czy też dzieci urodzi się osobno. Być może jedna strona zacznie rodzić, a druga nie.

Jeśli tak się stanie, konieczne będzie wywołanie porodu po tej stronie za pomocą hormonów. Być może Hatcher będzie musiała przejść cesarskie cięcie, ale dr Patel twierdzi, że po prostu jeszcze tego nie wiadomo.

Dział: Dzieci

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE