Bonusy pomagają największym budowniczym domów sprzedawać domy, podczas gdy rynek istniejących domów słabnie. Zdjęcie: Rebecca Noble/Bloomberg News
Niższe oprocentowanie kredytów i inne bonusy pomogły największym budowniczym domów sprzedawać nowe domy w przyzwoitym tempie w tym roku, nawet jeśli uporczywie wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych obciąża sprzedaż istniejących domów.
Spadek zysków odnotowany przez amerykańską firmę budowlaną Lennar pokazuje jednak, jak zależność od tych bonusów wiąże się z kosztami, które grożą przeciągnięciem budowniczych domów na nowy rok w obliczu słabnących perspektyw niższych stóp procentowych. Lennar podało, że średnia cena każdego sprzedanego domu spadła w kwartale o około 2,5%, nadszarpując marże zysku. „Niedobór marży wynikał ze zwiększonych bonusów dotyczących domów sprzedanych i dostarczonych w ciągu kwartału” powiedział Stuart Miller, współzarządzający, podczas rozmowy z analitykami.
Lennar, który nie odpowiedział na prośby o dodatkowy komentarz, oparło się na bonusach, takich jak obniżki stawek i inne redukcje kosztów zamknięcia, na wyższych poziomach w 2024 roku niż w roku poprzednim. Bonusy sprzedażowe jako procent przychodów wyniosły 10,1% w pierwszych trzech kwartałach roku podatkowego 2024, w porównaniu z 8,6% w 2023 roku, zgodnie z dokumentacją papierów wartościowych. W czwartym kwartale bonusy sprzedażowe wzrosły do 10,8%. Poleganie na bonusach odzwierciedla działania innych budowniczych domów. Biorąc pod uwagę historycznie wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i rynek odsprzedaży z kilkoma opcjami, ponieważ właściciele domów pozostają na miejscu, będąc przykutymi do stóp procentowych poniżej 4%, bonusy były niezbędne do stymulowania popytu.
Budowniczy luksusowych domów Toll Brothers poinformował, że zwiększono wykorzystanie bonusów w odpowiedzi na słabość rynku we wrześniu i październiku w związku z wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych oraz niepewnością wyborczą. Firma KB Home poinformowała we wrześniu, że marże w trzecim kwartale były nieco niższe niż w poprzednich dwóch kwartałach, choć stwierdziła, że spodziewa się poprawy wskaźników w czwartym kwartale – jeśli uda jej się ograniczyć bonusy. PulteGroup w październiku poinformowała, że spodziewa się sekwencyjnego spadku marż w czwartym kwartale, co częściowo odzwierciedla potrzebę zwiększenia bonusów. „Spodziewamy się, że bonusy pozostaną na wysokim poziomie przynajmniej do końca roku” powiedział Bob O'Shaughnessy, dyrektor finansowy PulteGroup, po opublikowaniu wyników spółki za trzeci kwartał.
Pomimo presji na marże, bonusy zadziałały, pomagając największym budowniczym domów sprzedawać domy, podczas gdy rynek istniejących domów podupadał. Sprzedaż istniejących domów zaczęła spadać w styczniu 2022 roku i utrzymuje się na niskim poziomie od czasu, gdy Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe w celu walki z inflacją. Chociaż sprzedaż istniejących domów osiągnęła w listopadzie największy wzrost rok do roku od trzech lat, pozostaje na dobrej drodze, aby osiągnąć najniższy poziom od 1995 roku, pokazują opublikowane dane. Sprzedaż nowo wybudowanych domów radziła sobie lepiej, choć stanowią one niewielki procent całego rynku. W 2024 roku niekiedy rosła z miesiąca na miesiąc, okazjonalnie spadając, odzwierciedlając podobne trendy widoczne w ubiegłym roku.
W 2025 roku nad budowniczymi zawiśnie pytanie, w jakim stopniu bonusy będą konieczne. W ostatnich miesiącach niektórzy spekulowali, że oferty przyjazne kupującym mogą się skończyć, jak oprocentowanie kredytów hipotecznych ustabilizuje się i potencjalnie spadnie. Szanse te są obecnie mniejsze po tym, jak Rezerwa Federalna zasygnalizowała większe wątpliwości związane z tym, jak bardzo będzie nadal obniżała stopy procentowe w przyszłości po ostatniej obniżce. Jednymi z czynników dokładającymi się do wielu niepewności się niektóre z propozycji gospodarczych prezydenta-elekta Donalda Trumpa, w tym szerokie cła oraz rozprawienie się z imigracją, które będą miały wpływ na rynki mieszkaniowe i budowlane.
Wyzwania oraz niepewność na rynku mieszkaniowym mogą wymagać od budowniczych domów dalszego opierania się na bonusach, nawet kosztem marż w perspektywie krótkoterminowej. Jednakże, Lennar wciąż widzi przestrzeń do wzrostu w dłuższej perspektywie. „Utrzymujemy się w pewności tego, że obecna zmienność napędzana przystępnością cenową i stopami procentowymi ustąpi, [a] popyt dostosuje się do nowej normalności” powiedział Miller podczas rozmowy telefonicznej. „Wolumen będzie nadal pomagał w obniżaniu naszej struktury kosztów, a bonusy, tak samo jak marże, znormalizują się”.