Okazjonalne drzemki są dobre dla mózgu i serca. Wystarczy 20-30 minut. Źródło: PantherMedia/Andriy Popov/IMAGO
Uff! Ziewam! Jestem zmęczony!
Chyba się trochę zdrzemnę. Hm, niezły pomysł. Przeczytać jeszcze kilka linijek i zdrzemnąć się. Wspaniale! Zobaczymy... oh: wow!
Badania: drzemki w ciągu dnia mogą zwiększyć objętość mózgu.
Wygląda na to, że moja drzemka to naprawdę dobry pomysł. Według czasopisma naukowego Sleep Health, naukowcy zaobserwowali umiarkowany związek przyczynowo skutkowy między regularnym drzemaniem w ciągu dnia a wolniejszym kurczeniem się mózgu z wiekiem.
Fantastycznie! Zgodnie z badaniami, regularne drzemki są długoterminowo korzystne dla mózgu, ponieważ większa objętość ogólna mózgu zmniejsza ryzyko demencji oraz innych chorób.
Nagle znów jestem zupełnie rozbudzony.
W ramach badania, naukowcy z Uniwersytetu Republiki Urugwaju oraz University Collage London przeanalizowali dane 378932 osób w wieku od 40 do 69 lat z brytyjskiego badania Biobank. Według nich istnieje nawet genetyczne predyspozycja do drzemek w ciągu dnia.
Według specjalistów z zakresu medycyny snu z Massachusetts General Hospital istnieją trzy typy osób, dla których drzemka jest szczególnie ważna: ludzie, którzy wstają bardzo wcześnie, ci, którzy cierpią na zaburzenia snu lub genetycznie potrzebują więcej snu.
Może więc moje geny sprawiają, że mimo pięknej pogody na zewnątrz jestem zmęczony i wolałbym się po prostu przespać.
Czy drzemka w ciągu dnia poprawia umiejętności poznawcze?
Nie jest jasne, czy drzemka w ciągu dnia poprawia zdolności umysłowe. Badacze z dziedziny snu z Michigan ledwo znaleźli jakąkolwiek korzyść dla zdolności poznawczych. Nawet badanie z Urugwaju nie dostarczyło dowodów na poprawę czasu reakcji i procesu wizualnego.
Hm, ziewam, szkoda. Przeglądam dalej i znajduję zaskakująco wiele naukowych badań na temat drzemek. Według chińskiego badania, u chińskich seniorów drzemka w ciągu dnia może poprawić umiejętności poznawcze.
Wiele zachodnich krajów ma skłonność do negowania drzemek w ciągu dnia, podczas gdy w krajach takich jak Japonia, Chiny czy Hiszpania drzemki, zwłaszcza siesta, są znacznie bardziej powszechne. Xiaopeng Jiz University of Delaware pisze: ,,W Chinach czas na drzemkę jest zintegrowany w harmonogram pracy dla wielu dorosłych oraz w szkolnym rozkładzie dla uczniów, zaraz po lunchu”.
Więc nic nie stoi na przeszkodzie, by się czasem zdrzemnąć. Prawda?
Czy drzemka w ciągu dnia sprzyja nadciśnieniu tętniczemu i udarowi?
Oh! Doznaję lekkiego szoku, gdy widzę czasopismo o nadciśnieniu. Drzemka jako ryzyko?
Według chińskiego badania – znowu z Chin - opartego na danych z Wielkiej Brytanii, częste lub regularne drzemki w ciągu dnia były związane z większym o 12 procent ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego i o 24 procent wyższym ryzykiem udaru w porównaniu z osobami, które nigdy nie drzemały. Brzmi to dość niepokojąco.
Ale jeszcze moment! Wśród uczestników było bardzo dużo mężczyzn (którzy często nie zwracają uwagi na swoje zdrowie), a także osób o niskim poziomie wykształcenia i dochodów, palących, spożywających alkohol codziennie, cierpiących na bezsenność lub preferujących bycie nocnymi markami.
Również nadciśnienie tętnicze lub znaczna nadwaga mogą powodować nadmierną senność. Drzemki są również kojarzone z nadwagą, ale drzemka w ciągu dnia niekoniecznie musi być winna złemu stanowi zdrowia. Tak uważa także badacz snu, Michael Grandner z Uniwersytetu w Arizonie: często osoby te, które mają trudności z zasypianiem w nocy, sięgają po drzemkę w ciągu dnia. ,,Zły sen nocny wiąże się ze złym stanem zdrowia, a drzemka nie wystarczy, by to zrekompensować.”
Idealny sen w ciągu dnia
Według badania przeprowadzonego w Szwajcarii, tylko okazjonalne drzemki są korzystne dla zdrowia serca. Czyli raz, góra dwa razy w tygodniu, a nie codziennie. Badanie pokazuje, ,,że czasami zdrzemnięcie znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca, ale codzienna drzemka już nie. Prof. Dr med. Hans-Joachim Trappe, Dyrektor Kliniki Medycznej II w Szpitalu Marien w Herne/Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Uniweersytety Ruhr w Bochum, wyjaśnił tę kwestię.
Kiedy powoli zamykają mi się oczy, podsumowuję to, co przeczytałem: okazjonalne drzemki są dobre dla mózgu i serca. Wystarczy 20-30 minut, aby nie popaść w fazę REM i nie czuć się bardziej znużonym po drzemce niż przed nią. Jeśli cierpię na bezsenność w nocy lepiej unikać drzemki w ciągu dnia.
Rozumiem. A jeśli przed drzemką czytam coś, to lepiej.. coś.. lżejszego.. zzz zzz..”