Mężczyzna w Australii pozwał szpital w Melbourne, twierdząc, że zobaczenie cięcia cesarskiego jego żony spowodowało u niego rozwinięcie się „choroby psychotycznej”. Zdjęcie: Westend61 via Getty Images
Według lokalnej stacji telewizyjnej „7News”, Anil Koppula pozwał szpital Royal Women’s Hospital, w którym w styczniu 2018 roku rodziła jego żona, o odszkodowanie w wysokości miliona dolarów australijskich (prawie 870 dolarów kanadyjskich).
Pomimo tego, że jego żona urodziła zdrowe dziecko, Koppula twierdzi, że szpital naruszył obowiązek opieki, pozwalając mu oglądać cesarskie cięcie. W swoim pozwie – złożonym kilka lat po porodzie – Kopula twierdził, że należy mu się odszkodowanie z powodu rzekomego urazu psychicznego, który zmienił jego życie.
Ponadto utrzymywał, że jego choroba psychotyczna doprowadziła do „rozpadu jego małżeństwa”.
Kopula wyznał, że został „zachęcony oraz dopuszczony do oglądania porodu” i podczas procedury widział „organy i krew” swojej żony, co doprowadziło do rozwinięcia się domniemanej choroby.
Royal Women's Hospital zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek naruszył obowiązek opieki nad Koppulą.
Kiedy sędzia James Gorton odczytał swój wyrok podczas rozprawy sądowej w poniedziałek, nie stanął on po stronie Koppuli. Gorton oddalił pozew i nazwał roszczenie „nadużyciem procesu”.
W ramach postępowania sądowego przeprowadzono badania lekarskie Koppuli. Ława przysięgłych uznała, że stopień upośledzenia umysłowego Koppuli był niewystarczający.
Koppula, który zdecydował sam reprezentować siebie w sądzie, powiedział, że nie zgadza się z oceną.
Sędzia ustalił, że Koppuli nie należy się odszkodowanie, ponieważ nie poniósł żadnych strat ekonomicznych, a jego rzekoma choroba nie mieści się w zakresie pojęcia „poważna szkoda”.
Cięcie cesarskie to powszechny zabieg chirurgiczny, podczas którego położnik nacina brzuch i macicę ciężarnej w celu urodzenia dziecka. Cięcia cesarskie są często wykonywane kiedy poród pochwowy jest trudny lub niebezpieczny, w sytuacjach kiedy dziecko jest zbyt duże, źle ułożone lub kiedy zagrożone jest zdrowie matki.
W Kanadzie co roku około jedna na pięć kobiet rodzi poprzez cesarskie cięcie.