2023-11-23 00:55:18 JPM redakcja1 K

Mindfulness: Droga do równowagi i szczęścia

Odkryj moc mindfulness – klucz do harmonijnego życia. W świecie pełnym stresu i chaosu, mindfulness to Twoje narzędzie do osiągnięcia spokoju ducha i głębokiej radości. Poznaj jego korzenie, podstawy naukowe, korzyści oraz techniki, które odmienią Twoje życie. Zacznij swoją podróż do wewnętrznej równowagi już dziś.

Zdjęcie: Unsplash

Czym jest mindfulness? 

Mindfulness to pojęcie psychologiczne, które zyskuje na popularności w miarę jak rośnie liczba osób doświadczających stresu i depresji. Ta technika pomaga odzyskać równowagę umysłową i sprzyja szczęśliwszemu życiu. Z rosnącym zainteresowaniem, warto zrozumieć, czym dokładnie jest mindfulness, skąd się wziął, kto go rozwinął i jakie korzyści przynosi praktykowanie uważności. Mindfulness skupia się na świadomości bieżącej chwili. Ludzie często zatracają się w przeszłości lub przyszłości, co prowadzi do zapominania o teraźniejszości. Dzięki mindfulness można doświadczać teraźniejszości w pełniejszy i bardziej świadomy sposób. 

Praktykując mindfulness, żyjesz chwilą w sposób intensywniejszy i bardziej świadomy. Szkolisz uwagę, skupiając się na aktualnych wydarzeniach. Oddalasz się od myślowego chaosu, akceptując wszelkie stany obecnej świadomości bez oceniania, włączając w to ból, strach, nudę, smutek, złość i inne niepożądane uczucia. Poprzez praktykowanie uważności rozwijasz umiejętność lepszego odczuwania i bycia bardziej zaangażowanym w bieżący moment. 

Mindfulness może przyczynić się do zwiększenia twojej efektywności i produktywności, jak również sprawić, że życie będzie dostarczać ci więcej radości. Stajesz się odporniejszy na stresory i możesz znacznie łatwiej osiągnąć stan relaksu. 

Początki mindfulness 

Geneza mindfulness sięga buddyzmu, gdzie praktyka ta znana jest jako "vipassana", Vi” oznacza głębiej, a „passana” odnosi się do widzenia, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "głębsze widzenie". To właśnie głębokie spojrzenie na życie jest istotą uważności. 

Mindfulness, będąc integralną częścią buddyjskiego dążenia do oświecenia, miała na celu wyeliminowanie wewnętrznych turbulencji spowodowanych przez uczucia takie jak zazdrość czy ignorancja. Zgodnie z naukami Buddy, pełne zaangażowanie uwagi w każdym momencie oraz świadome podejmowanie działań umożliwiają uwolnienie się od władzy niekontrolowanych myśli. W tradycji buddyjskiej, mindfulness, znana jako uważność, była pierwotnie praktyką o szerokim zasięgu i głębokim znaczeniu, służącą osiągnięciu oświecenia. Współcześnie, uważność adaptowana jest jako technika wspomagająca w leczeniu różnych stanów psychicznych. 

Kto wynalazł mindfulness? 

Tradycja praktyki mindfulness, w nauczaniach buddyzmu sięga ponad 2000 lat. Buddha postrzegał uważność jako istotne narzędzie kontemplacji, które umożliwia bezpośrednią ścieżkę do przebudzenia duchowego. W kanonie buddyjskim koncepcja ta jest obecna i ceniona od setek pokoleń. 

Zasada uważności została zaprezentowana światu zachodniemu przez Jona Kabat-Zinna w 1979 roku, który w USA wprowadził program Redukcji Stresu Opartego na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR) dla osób z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Program MBSR umożliwia uczestnikom lepsze zrozumienie procesów umysłowych oraz identyfikację własnych wzorców myślenia, wykorzystując techniki pochodzące z buddyzmu, lecz pozbawione kontekstu religijnego. Szkolenie Kabat-Zinna jest uznawane za pierwowzór treningu mindfulness. 

W następstwie, mindfulness znalazła zastosowanie w bardziej ogólnym zakresie opieki psychiatrycznej jako Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (ang. Mindfulness Based Cognitive Therapy - MBCT). Ta terapia jest obecnie uznawana za skuteczną i powszechnie stosowaną metodę leczenia depresji. Trening MBCT jest często wzbogacany o techniki terapii behawioralnej, co w konsekwencji doprowadziło do imponujących wyników. Badania nad uważnością są obszerne; z licznymi badaniami naukowymi potwierdzającymi jej skuteczność, możemy być pewni co do jej naukowo potwierdzonych korzyści. 

Stała praktyka mindfulness przynosi korzyści takie jak: 

  • Redukcja stresu i lęku 
  • Mniejsze ryzyko depresji 
  • Lepsza kontrola emocji 
  • Zwiększona empatia 
  • Poprawiona koncentracja 
  • Wyższa odporność 
  • Zmniejszenie negatywnych uczuć i emocji 

Ponadto, mindfulness ma pozytywny wpływ na mózg, aktywując i wzmacniając jego różne obszary, mianowicie: 

Ciało migdałowate: obszar mózgu odpowiadający za przetwarzanie emocji, aktywuje się w reakcji na intensywne uczucia jak strach czy stres. Regularna praktyka mindfulness może zmniejszyć jego reaktywność, przyczyniając się do większego spokoju. 

Hipokamp: pełni kluczową rolę w regulacji emocji kontrolowanych przez ciało migdałowate, jest dodatkowo stymulowany poprzez praktykę mindfulness, pomagając w efektywniejszym zarządzaniu uczuciami. 

Kora przedczołowa: ten obszar mózgu pełni nadrzędną funkcję i ma ogromny wpływ na wyznaczane przez Ciebie cele i podejmowane przez Ciebie decyzje. Regularny trening uważności sprzyja jej rozwojowi.  

Jak rozwijać uważność? 

Mindfulness korzystnie wpływa na postrzeganie świata i nasze reakcje na otoczenie, warto zatem regularnie praktykować mindfulness. Metoda ta zmieniła życie wielu osób i zyskuje popularność wśród znanych osobistości, jak m.in. Michael Jordan, Paul McCartney czy Bill Gates. 

Rozwijanie umiejętności mindfulness możliwe jest przez trening, który wykorzystuje specjalistyczne metody. Pozwalają one stopniowo przyswajać charakterystyczne dla mindfulness cechy, prowadząc do głębszego poznania siebie i bardziej świadomego życia bez zbędnych osądów. W trudnych sytuacjach, to podejście może mieć znaczący wpływ na poprawę jakości życia. 

Trening mindfulness obejmuje różnorodne ćwiczenia, w tym techniki oddechowe i skanowanie ciała. Przy tej metodzie przenosisz uwagę na poszczególne części ciała, co pozwala na wychwycenie i świadome doświadczenie wszelkich napięć lub dyskomfortu. 

Trening online Mindfulness  

Jeśli artykuł zainteresował Cię praktyką mindfulness i pragniesz rozpocząć swoją przygodę z uważnością, warto rozważyć udział w szkoleniu online oferowanym przez Fundację Rozwoju Mindfulness. Szkolenie prowadzone jest przez rekomendowanych nauczycieli tej praktyki, co gwarantuje profesjonalne i skuteczne wprowadzenie w świat mindfulness. 

Kliknij link poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego szkolenia. 

https://fundacja-mindfulness.org/praktyka-uwaznosci-online-dla-wszystkich/ 

Ciesz się życiem dzięki mindfulness 

Mindfulness to idealny sposób na walkę ze stresem, lękiem i depresją. Mindfulness to sposób na życie, w którym zawsze koncentrujesz swoją uwagę na tu i teraz. Nie martwisz się już o przyszłość i zostawiasz za sobą wszelkie problemy z przeszłości. W ten sposób możesz lepiej się zrelaksować i cieszyć się każdą chwilą w pełni. Praktykowanie uważności pomaga przyjąć życie takim, jakie jest, bez nadmiernego zamartwiania się. Pozwala doświadczać głębiej każdego momentu, zyskując pełnię świadomości otaczającej Cię rzeczywistości. Mindfulness uczy akceptacji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeń, pomagając zauważyć piękno w każdej, nawet niedoskonałej chwili życia. 

Wypełnij życie radością z każdej chwili. Odkrywaj każdy gest i oddech jako szansę na uważność i szczęście. Kultywuj otwartość i spokój ducha – to one kształtują ścieżkę do harmonijnego i radosnego istnienia. 
 

 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE