Zdjęcie: Shutterstock
Tak, soczewica: roślina strączkowa z odżywczymi super mocami, tradycyjna dla naszych potraw duszonych. Kiedy myślimy o tej roślinie strączkowej, kojarzymy ją z potrawami jadanymi łyżką w czasie zimy, które koją nasze ciało oraz duszę. Może właśnie z tego powodu wydaje nam się dziwne łączenie tej rośliny z dietą mającą na celu schudnięcie. Mają one jednak szereg cech, które świetnie sprawdzają się w tym zadaniu.
Ta roślina strączkowa jest doskonałym źródłem składników odżywczych i może być korzystna w zgubieniu wagi z kilku powodów:
- Wysoka zawartość błonnika: soczewica jest bogata w błonnik, który pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej. Może to pomóc w kontrolowaniu apetytu i zmniejszyć nadmierne spożycie kalorii.
- Niski poziom kalorii: soczewica jest stosunkowo niskokaloryczna w porównaniu z innymi składnikami z większą zawartością energii, co czyni ją pożywną alternatywą dla tych, którzy próbują zrzucić wagę.
- Wysoka zawartość białka: soczewica jest dobrym źródłem białka roślinnego, które jest niezbędne w celu utrzymania masy mięśniowej podczas zrzucania wagi. Białko również wspomaga uczucie sytości.
- Niski indeks glikemiczny: soczewica ma niski wskaźnik glikemiczny, co oznacza, że stopniowo uwalnia glukozę w krwiobiegu. Pozwala to utrzymać zrównoważony poziom cukru we krwi, zapobiegając skokom insuliny, które mogą przyczynić się do magazynowania tłuszczów.
- Bogata w niezbędne składniki odżywcze: soczewica zawiera gamę niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, kwas foliowy i witaminy z grupy B, które są ważne dla zdrowego funkcjonowania organizmu w trakcie diety.
Z tych wszystkich powodów soczewica może być świetnym sprzymierzeńcem w twojej diecie, aby zrzucić wagę w sposób zrównoważony, o ile połączysz ją ze zdrowym i zróżnicowanym odżywaniem. Oprócz tego jest ona bardzo uniwersalną rośliną, która można przygotowywać na różne sposoby: na ciepło lub zimno, więc nie jest ona daniem nudnym.
Jednak czy naprawdę jedzenie soczewicy ma działanie odchudzające? Raquel Alpiste, dietetyczka z Kliniki Dorsia, stanowczo odpowiedziała: zależy. „Zależy od tego, jaki jest twój punkt wyjściowy i tryb życia w ciągu tygodnia, a także od sposobu przygotowania soczewicy. Jeśli wychodzisz od wysokokalorycznej żywności (ultraprzetworzonej lub gotowej żywności niskiej jakości) i zaczniesz wprowadzać rośliny strączkowe do swojego tygodniowego jadłospisu, będzie to bardzo korzystne dla twojego zdrowia i może zauważysz pewne zrzucenie wagi, jednak najważniejszy nie jest konkretny posiłek, a to, w jaki sposób realizujesz swoje nawyki żywieniowe”, wyjaśniła.
Dietetyczka twierdzi, że „soczewica, która dostarcza nam tej sytości pochodzącej z błonnika, sprawi, że będziemy jeść mniej w ciągu dnia, bo oznaka głodu pojawi się nieco później, co przełoży się na utratę wagi, jeśli jest to tym, czego szukamy”. Jeśli chodzi o to, czy istnieje dieta soczewicowa, specjalistka od odżywiania tłumaczy, że „w rzeczywistości istnieją diety dla wszystkich produktów spożywczych, ponieważ ostatecznie ludzie szukają magicznych właściwości w zwykłych produktach, ponieważ tak wydaje się znacznie łatwiej poprawić swoją sylwetkę”.
Oczywiście to prawda, że „soczewica jest bardzo interesującą rośliną, którą powinniśmy wprowadzić do codziennej diety. Zalecenia wahają się między 4 a 5 razy w tygodniu, z wyjątkiem alergii lub sytuacji, w których nie możemy jeść roślin strączkowych, jednak nie możemy pominąć innych pokarmów, które dostarczają nam pozostałych składników odżywczych, które są równie ważne”, mówi dietetyczka.
W kuchni hiszpańskiej najpopularniejszą formą przygotowywania soczewicy jest duszenie jej w obecności innych warzyw i innego składnika mięsnego jak chorizo, szynka, dojrzewający boczek itp. Jednak, jeśli szukamy zdrowego sposobu na jej spożywanie, jest wiele sposobów na to, aby przekształcić ją w szeroką gamę soczystych potraw, jak na przykład dodając ją do zup lub sałatek, jako dodatek do innych potraw, bądź wykorzystać ją do przygotowania humusu, pizzy, hamburgerów albo klopsików.