2024-07-25 23:06:04 JPM redakcja1 K

Nadal zbyt wiele dzieci na świecie pozostaje niezaszczepionych

Spadek spowodowany kryzysem COVID-19 nie został w pełni naprawiony, szczególnie w krajach dotkniętych wojną. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni niewystarczającą ochroną przed odrą.

Zdjęcie: Benny Khanyizira/UNICEF / REUTERS

Wskaźniki szczepień dzieci na całym świecie są w stagnacji i nadal nie powróciły do poziomu sprzed pandemii Covid-19, ostrzegło w poniedziałek ONZ. W porównaniu z poziomem sprzed pandemii w 2019 roku, do 2023 roku 2,7 miliona więcej dzieci nadal nie zostało zaszczepionych lub szczepienie było niekompletne, podały we wspólnym oświadczeniu Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Najnowsze informacje pokazują, że mnóstwo krajów nadal zaniedbuje zbyt wiele dzieci, ubolewa dyrektor wykonawczy UNICEF Catherine Russell. Według danych opublikowanych przez agencje ONZ ds. zdrowia i dzieci, w 2023 roku tylko 84% ze 108 milionów dzieci w tym wieku, które powinny otrzymać tę szczepionkę, faktycznie otrzymało trzy dawki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP), przy czym trzecia dawka służy jako kluczowy wskaźnik globalnego zasięgu szczepień. 

14,5 miliona dzieci bez szczepienia 

Odsetek ten nie zmienił się od 2022 roku, co oznacza, że skromny postęp zaobserwowany w tym roku, po gwałtownym spadku spowodowanym koronawirusem utknął w martwym punkcie, podkreślają agencje ONZ. Wskaźnik ten wynosił 86% w roku 2019, przed pandemią. Pozostajemy w tyle, przyznała przed prasą Kate O'Brien, szefowa ds. szczepień w WHO. Globalny zasięg szczepień nie powrócił jeszcze w pełni do czasów sprzed historycznego spadku obserwowanego podczas pandemii, wyjaśniła. Według danych opublikowanych w poniedziałek, w 2023 roku 14,5 miliona dzieci na całym świecie nie otrzymało ani jednej dawki szczepionki, co oznacza wzrost z 13,9 miliona w roku wcześniejszym i 12,8 miliona w 2019. Naraża to życie najbardziej bezbronnych dzieci, ostrzegła Kate O'Brien. Połowa nieszczepionych dzieci na świecie mieszka w 31 krajach dotkniętych konfliktami, gdzie są szczególnie narażone na niektóre choroby, którym nie można zapobiec, z powodu braku bezpieczeństwa i nieodpowiedniego dostępu do żywności oraz usług zdrowotnych. Dzieci w tych krajach są również znacznie bardziej narażone na pominięcie niezbędnych dawek przypominających. 

Odra wywołuje obawy 

WHO i UNICEF wyraziły szczególne zaniepokojenie opóźnieniami w szczepieniach przeciwko odrze, czyli jednej z najbardziej zakaźnych chorób w kontekście wybuchających epidemii na całym świecie. Epidemie odry są zwiastunem istniejących luk w szczepieniach, które w pierwszej kolejności uderzają w najbardziej narażone osoby - powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. W 2023 roku 83% dzieci na świecie otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, na tym samym poziomie co rok wcześniej, ale nadal poniżej 86% odnotowanych przed pandemią. Co więcej, tylko 74% zaszczepionych przyjęło niezbędną drugą dawkę, mimo że do powstrzymania epidemii potrzebne jest 95% poziomu zaszczepienia, podkreślają agencje ONZ. W 2023 roku odnotowano ponad 300 000 przypadków odry, czyli prawie trzy razy więcej niż w 2022. Nie mniej niż 103 kraje doświadczyły epidemii w ciągu ostatnich pięciu lat. Dziesięć krajów pogrążonych w kryzysie, w tym Sudan, Jemen i Afganistan, odpowiada za ponad połowę dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Z drugiej strony, 91 krajów o wysokim wskaźniku zaszczepienia przeciwko tej chorobie nie doświadczyło żadnej epidemii. Jednakże organizacje z zadowoleniem przyjmują postępy poczynione w zakresie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest odpowiedzialny w szczególności za raka szyjki macicy. Jednak szczepionka ta nadal dociera tylko do 56% dorastających dziewcząt w krajach o wysokim poziomie dochodów i 23% w krajach o niskich dochodach. Jest to znacznie mniej niż docelowe 90%. 

Dział: Biznes

Autor:
Le Figaro i AFP | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://sante.lefigaro.fr/social/sante-publique/encore-trop-d-enfants-sont-laisses-sans-vaccination-dans-le-monde-20240716

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE