Czy pierzesz swoją pościel wystarczająco często?
Kto nie kocha wchodzenia do swojego wygodnego łóżka po długim, wyczerpującym dniu? Zapadasz się w miękką pościel i przytulasz się do ciepłego koca. Może nawet zakładasz maskę do spania lub poświęcasz czas na idealne ułożenie poduszek. Ale zaraz... kiedy ostatni raz prałeś swoją pościel? Jeśli nie pamiętasz, ta niebiańska oaza może szybko stać się mniej błoga. Może być nawet trochę obrzydliwa.
W pościeli, a zwłaszcza w prześcieradłach, łatwo gromadzi się martwy naskórek, roztocza i płyny ustrojowe. Nie wspominając o tym, że poszewki na poduszki są często zabrudzone makijażem, olejkami i balsamami oraz innymi produktami do włosów i skóry. Mając to na uwadze, musisz włączyć pranie pościeli do swojej cotygodniowej rutyny. Aby pomóc Ci zacząć, przedstawiamy najlepszy sposób prania pościeli w pralce.
Jak często należy zmieniać lub prać pościel?
Powszechna zasada mówi, że prześcieradła należy prać co drugi tydzień. Optymalnie eksperci zalecają zmianę pościeli co tydzień, ale zgadzają się, że dwa tygodnie to maksymalny czas, po którym należy wyprać zestaw pościeli na której śpimy.
Dlaczego pierzemy nasze prześcieradła i pościel?
Higiena jest zawsze ważna - zwłaszcza jeśli chodzi o naszą pościel. Jeśli nie widać plam ani nie czuć zapachu, nie oznacza to, że pościel jest czysta. W prześcieradłach może gromadzić się martwy naskórek, roztocza, sierść zwierząt, pyłki, makijaż, wydzielina z ciała i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować dyskomfort lub wysypkę skórną.
Jednym z najważniejszych powodów, dla których należy regularnie czyścić prześcieradła, jest pot. W badaniu przeprowadzonym w maju, 41% uczestników podało, że doświadcza nocnych potów. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mają podwyższoną temperaturę ciała, kiedy są przykryci kocami lub mieszkają w cieplejszym klimacie. Pot może wsiąknąć w prześcieradło, co może spowodować zatkanie włókien i sprawić, że prześcieradło zacznie śmierdzieć.
Powinieneś częściej prać swoją pościel, jeśli często śpisz ze swoim pupilem.
Należy też częściej prać pościel, jeśli:
- Masz alergie lub astmę,
- Masz wrażliwą skórę,
- Często się pocisz lub przegrzewasz ,
- Śpisz nago,
- Śpisz ze zwierzęciem,
- Jesz w łóżku,
- Kładziesz się do łóżka przed prysznicem,
- Kładziesz się w łóżku w ubraniu, które miałeś na sobie podczas dnia,
- Masz infekcję lub otwartą ranę, która dotyka pościeli.
Jaki jest najlepszy sposób na pranie w pralce prześcieradeł?
Większość pościeli można prać w pralce, a jej czyszczenie nie jest zbyt kłopotliwe, w szczególności bawełniane i lniane prześcieradła. Jedwab i satyna są nieco bardziej wymagające, wymagają niskich temperatur i wolnych cykli wirowania. Najlepiej zawsze sprawdzać metki z informacjami o pielęgnacji na pościeli. A oto najlepsza metoda prania w pralce większości kompletów pościeli:
1.Nie przeładowuj pralki
Wrzucanie do pralki naraz poduszki, prześcieradła i poszewki może wydawać się odpowiednie, ale możesz tym przeładować maszynę i utrudnić jej pranie. Zalecam pranie razem z poszewkami, a następnie pranie kołder i koca oddzielnie.
I zdecydowanie nie wrzucaj żadnych ubrań lub ręczników wraz z pościelą, ponieważ mogą one wydzielać kolor lub mieć guziki i suwaki, które uszkodzą delikatne prześcieradła.
Większe rzeczy, takie jak poszewki na kołdry, powinny być prane oddzielnie.
2. Sprawdź czy pościel nie ma plam
Lepiej zająć się plamami przed praniem. Dlatego warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie swoich prześcieradeł lub poszewek pod względem ubrudzeń. Możesz użyć delikatnego płynu do naczyń i wody, lub mieszanki sody oczyszczonej i wody, a następnie pozostawić tkaninę w roztworze kilka minut.
3.Odmierz ilość detergentu
Mniej zwykle znaczy więcej, tym bardziej jeśli chodzi o stosowanie detergentu. Zbyt duża ilość może doprowadzić do tego, że pralka będzie zużywała nadmiar wody lub spowoduje nagromadzenie się detergentu w rurach pralki. Większość detergentów można stosować na bawełnianych i lnianych prześcieradłach, ale do prania jedwabiu i satyny wybierz taki, który nadaje się do delikatnych tkanin. Na rynku jest wiele opcji przyjaznych dla jedwabiu lub satyny.
Dobrą zasadą jest użycie 60 gram lub pół nakrętki pełno płynnego detergentu do prania pościeli. Możesz także używać 120 gram lub 1 pełną nakrętkę płynnego detergentu, jeśli wkładasz na raz dużo pościeli.
Polecam także pominięcie zmiękczacza tkanin, ponieważ może on ją osłabić.
4. Dostosuj ustawienia pralki
Zawsze polecam sprawdzenie etykiety pod kątem idealnej temperatury prania, ponieważ niektóre tkaniny mogą się kurczyć w praniu. Najlepiej jest użyć najgorętszej temperatury, jaką może wytrzymać pościel, ponieważ gorąca woda najskuteczniej zabija zarazki i bakterie. Zimniejsze cykle mogą nie do końca pozbyć się brudu.
Mieszanki poliestrowe najlepiej prać w ciepłej wodzie, podczas gdy bawełna może tolerować wodę gorącą. Pościel jedwabna i satynowa powinna być prana w zimnej, delikatnej wodzie.
5. Prawidłowo wysusz
Dla większości pościeli, możesz użyć suszarki ustawionej na niską lub średnią temperaturę. Satynowe i jedwabne prześcieradła najlepiej wysuszyć na powietrzu, ponieważ można je łatwo uszkodzić nawet w cyklu suszenia na niskiej temperaturze.
Możesz także wrzucić parę kuli suszących do twojej pościeli, ponieważ pozwalają one na powstanie szczelin, pomagając grubszym pościelom wyschnąć szybciej i równomiernie.
Możesz uniknąć częstego czyszczenia pościeli poprzez niejedzenie w łóżku, niespanie ze swoim pupilem i wtulanie się w pościel jedynie po prysznicu. Choć może się wydawać, że rozbieranie łóżka co tydzień jest kłopotliwe, to warto włożyć w to dodatkowy wysiłek, by móc się w pełni wyspać i zrelaksować.