Zdjęcie stockowe kobiety nakładającej krem z filtrem. Lekarze przestrzegają przed mitami i dezinformacją na temat ochrony przed słońcem rozpowszechnianym w internecie. (ARTIEMEDVEDEV/GETTY)
W nowym krajowym sondażu Rajesh Nair, chirurg onkologiczny z Orlando Health Cancer Institute i jego zespół odkryli, że młodzi dorośli prawdopodobnie uwierzą w mity i dezinformacje dotyczące ochrony przeciwsłonecznej, a 14 procent osób w wieku od 18 do 35 lat uważa, że ryzyko związane z filtrem przeciwsłonecznym przewyższa ryzyko związane z ekspozycją na słońce.
Ludzie “kupują” wiele naprawdę niebezpiecznych idei, które narażają ich na dodatkowe ryzyko - powiedział Nair w wywiadzie dla Newsweeka.
Najbardziej martwiącą informacją, która jest rozpowszechniana, jest przekonanie, że wady kremów z filtrem przeciwsłonecznym są tak okropne, że lepiej narazić się nie tylko na czerniaka, ale także wiele innych rodzajów nowotworu skóry - mówi Nair. - Coraz częściej spotykamy się z przypadkami czerniaka u bardzo młodych osób, a niebywale prosta czynność, jaką jest nałożenie kremu z filtrem, może znacznie pomóc w zapobieganiu zagrażającym życiu problemom.
Poza dezinformacją na temat kremów z filtrem, badanie także zwraca uwagę na kilka niepokojących trendów promujących "naturalną" ochronę przed słońcem. Na przykład 1 na 4 osoby poniżej 35. roku życia wierzy, że picie wody zapobiega poparzeniom słonecznym.
Nie ma żadnych danych naukowych, które sugerowałyby, że woda w jakikolwiek sposób chroni przed słońcem - powiedział Nair.
Nowotwór skóry jest najbardziej powszechnym rodzajem nowotworu w Stanach Zjednoczonych - według American Cancer Society, co roku diagnozuje się go u aż 3 milionów osób. Najniebezpieczniejszym rodzajem nowotworu skóry jest czerniak, który przyczynia się do większości śmierci spowodowanych nowotworem skóry.
Według danych podawanych przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention ilość diagnozowanych przypadków czerniaka w USA wzrosła od 1999 roku. I mimo że ryzyko powstania czerniaka zwiększa się wraz z wiekiem, jest to trzeci najczęściej diagnozowany nowotwór u osób między 25. a 39. rokiem życia.
Większość nowotworów skóry jest spowodowanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, ze słońca lub łóżek opalających. Mimo tego tylko 1 na 8 mężczyzn i jedna na 3 kobiety w wieku powyżej 18 lat nakłada krem przeciwsłoneczny, przed wyjściem na dłużej niż godzinę w ciągu słonecznego dnia.
Wydaję mi się, że wiele osób nie lubi uczucia, które krem z filtrem przeciwsłonecznym pozostawia na skórze - mówi Nair. - Szczególnie u osób ze skórą tłustą, krem z filtrem przeciwsłonecznym może przyczyniać się do pogorszenia przetłuszczania i nasilenia trądziku. Zmartwienie wzbudzają [też] niektóre substancje chemiczne, które zawierają kremy z filtrem. Najważniejsze jest [jednak] to, że korzyści płynące z ochrony przeciwsłonecznej znacznie przewyższają jej wady.
W USA kremy z filtrem są dostępne bez recepty, więc są ściśle monitorowane przez FDA. Dwa powszechne składniki kremów z filtrem - tlenek cynku i tlenek tytanu - zostały przebadane i ogólnie uznane za bezpieczne i skuteczne. Jednakże, 12 pozostałych składników, w tym awobenzon, oksybenzon i homosalat, nie otrzymały takiego statusu ze względu na "niewystarczające dane, które potwierdzałyby ich bezpieczność."
To niekoniecznie oznacza, że są niebezpieczne, jednak jeśli jesteś zaniepokojony, jest mnóstwo kremów z filtrem przeciwsłonecznym na bazie minerałów, które w swoim składzie nie zawierają tych substancji chemicznych.
Istnieją dwa główne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: barierowe i chemiczne. Barierowe kremy z filtrem przeciwsłonecznym pozostają na powierzchni skóry i odbijają szkodliwe promieniowanie UV - mówi Nair. - Chemiczne kremy są pochłaniane przez skórę i przekształcają promieniowanie w ciepło, które jest potem rozproszone. Chemiczne kremy przeważnie są bardziej trwałe i odporne na pot i wodę. Barierowe filtry przeciwsłoneczne zazwyczaj budzą mniejsze obawy dotyczące toksyczności zawartych w nich substancji chemicznych.
Jak na ten moment ryzyko związane z nie nakładaniem filtrów przeciwsłonecznych, znacznie przeważa jakimkolwiek obawom związanym z ich składnikami. Jednak nawet osoby, które sumiennie nakładają filtry, mogą robić to źle.
Ważne jest, by nałożyć krem z filtrem dużo wcześniej niż planujemy wyjść - powiedział Nair. - Porządne wchłonięcie i zapewnienie pożądanej ochrony, zajmuje skórze co najmniej 15 minut.
Poza tym wielu z nas zapomina o ponownym nałożeniu. Krem z filtrem powinien być ponownie nałożony, co około dwie godziny i oczywiście trzeba go po raz kolejny nałożyć po przebywaniu w wodzie i jeśli się spocisz.
Nair zaleca również następujące wskazówki:
- Stosuj filtr SPF 30 lub większy
- Wybieraj wodoodporne filtry, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB
- Unikaj łóżek opalających
- Zakrywaj skórę ubraniami i czapkami, by zmniejszyć ryzyko wystawienia na słońce
Nie chcemy zniechęcać ludzi do wychodzenia i aktywności poza pomieszczeniami, ponieważ ma to wiele korzyści dla zdrowia, jednak ważna jest świadomość, że ochrona przed słońcem może uratować życie i jedynym sposobem na ochronę jest limitowanie oddziaływania promieniowania UV na skórę - mówi Nair.