Poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększenie transmisji dopaminy oraz poprawę wysiłku umysłowego, ćwiczenia mogą dotyczyć zarówno biologicznych, jak i psychologicznych aspektów depresji. Źródło: scitechdaily.com
Ich odkrycia wskazują, że ćwiczenia aerobowe mogą być kluczem w leczeniu depresji poprzez spersonalizowane programy ćwiczeń.
Badanie związku między ćwiczeniami a łagodzeniem depresji
Naukowcy z UCL zbadali, jak fizyczne ćwiczenia pomagają zredukować objawy depresji poprzez badanie ich wpływu na mózg i ciało. Depresja, najczęstsza przyczyna niepełnosprawności na świecie, zakłóca kluczowe procesy w mózgu i psychologiczne, w tym naukę, pamięć oraz motywację. Chociaż wykazano, że ćwiczenia aerobowe łagodzą objawy depresji, mechanizmy leżące u ich podstaw pozostają niejasne.
Hipoteza o antydepresyjnych mechanizmach ćwiczeń
W niedawnym przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie naukowym Translational Psychiatry, badacze sugerują nową hipotezę skupioną na motywacji. Podsuwają myśl, że ćwiczenia rozwiązują objawy depresji, takie jak anhedonia (brak zainteresowania lub przyjemności w doświadczeniach życiowych), mało energii oraz „mgła mózgowa” poprzez zwiększenie motywacji, kluczowego czynnika w powrocie do zdrowia.
Biologiczne wglądy w depresję i ćwiczenia
Zespół podsumował prace badawcze, w których analizowano mechanizmy depresji, zarówno u ludzi, jak i zwierząt i stwierdził, że depresja, w szczególności anhedonia, jest związana ze zwiększonym stanem zapalnym (spowodowanym przez odpowiedź immunologiczną organizmu). Co ważne, stan zapalny wiąże się z zakłóceniem transmisji dopaminy. Te biologiczne zmiany mogą przedstawiać kluczowe procesy prowadzące do zmian w motywacji, a w szczególności zmniejszona chęć do wysiłku fizycznego i umysłowego.
Ćwiczenia jako narzędzie antydepresyjne
Tymczasem ćwiczenia zmniejszają stan zapalny, zwiększają działanie dopaminy i motywację. Badacze wierzą, że może to być ważny powód, dlaczego ćwiczenia wywierają działanie antydepresyjne. Główny autor, dr Emily Hird (UCL Institute of Cognitive Neuroscience) powiedziała: „Działanie antydepresyjne ćwiczeń aerobowych zostało przekonywująco zademonstrowane poprzez badania z randomizacją, lecz jego mechanizm nie jest dobrze rozumiany. Jest to po części dlatego, że prawdopodobnie zawiera różnorodność biologicznych i psychologicznych procesów”.
„Na przykład oprócz jego pozytywnego wpływu na stan zapalny, przetwarzania dopaminy oraz nagrody, ćwiczenia zmniejszają również stres oksydacyjny i poprawiają samoocenę i poczucie własnej skuteczności”. „Jednak podsuwamy myśl, że ćwiczenia – szczególnie czynności aerobowe, które sprawią, że się spocisz i braknie Ci tchu – zmniejszają stan zapalny oraz zwiększają transmisję dopaminy, co z kolei zwiększa chęć do wysiłku, a tym samym ogólnie zwiększa motywację”.
Spersonalizowane leczenie oraz społeczne recepty
Zespół ma nadzieję, że zrozumienie tego, jak ćwiczenia redukują objawy depresji, przyczyni się do opracowania nowych strategii leczenia – takich jak spersonalizowane programy ćwiczeń. Dr Hird mówi: „Zrozumienie mechanizmów, które leżą u podstaw przeciwdepresyjnego działania aktywności fizycznej w depresji, może również pomóc w zrozumieniu mechanizmów powodujących depresję i opracowaniu nowych strategii interwencyjnych, w szczególności spersonalizowanej interwencji i społecznego przepisywania leków”.
Przyszłe badania oraz pokonywanie barier
Aby jeszcze bardziej przetestować ich hipotezę, badacze zalecają, aby przeprowadzić duże randomizowane badania kontrolowane, które oceniają efekty antydepresyjne ćwiczeń, jednocześnie mierząc wpływ na zmienne, w tym stan zapalny, transmisję dopaminy i motywację. Ważne byłoby też zbadanie wszelkich potencjalnych barier w ćwiczeniach.
Dr Hird mówi: „Usuwanie barier utrudniających ćwiczenia – szczególnie u osób z depresją – jest niezbędne, ponieważ regularny wysiłek fizyczny może być w stanie złagodzić objawy, poprawić humor i wzmacniać pozycję osób na ich drodze do powrotu do zdrowia. W związku z tym kluczowe znaczenie ma znalezienie strategii zachęcających do ćwiczeń". Zespół prowadzi obecnie badanie na podstawie hipotezy zaproponowanej w przeglądzie, które obejmie 250 uczestników w wieku od 18 do 60 i jest finansowane przez Wellcome Mental Health Award.
Odniesienie: “From movement to motivation: a proposed framework to understand the antidepressant effect of exercise” przez E. J. Hird, A. Slanina-Davies, G. Lewis, M. Hamer and J. P. Roiser, 4 lipca 2024, Translational Psychiatry
Artykuł przeglądowy został sfinansowany przez Rosetrees Trust.