Zdjęcie: Getty Images
Odkrycie koncentruje się na proteasomie – maleńkiej strukturze, która znajduje się w każdej komórce ciała. Jego główną rolą jest rozdrabnianie starych białek na mniejsze kawałki, aby można je było poddać recyklingowi i wytworzyć nowe. Jednak seria eksperymentów, szczegółowo opisana w czasopiśmie Nature, pokazuje że proteasom wykrywa, kiedy komórka została zainfekowana przez bakterie. Następnie zmienia on strukturę i swoją funkcję. Zaczyna przekształcać stare białka w broń, która może rozerwać zewnętrzną warstwę bakterii, aby je zabić.
Bakteria gronkowca, po lewej zdrowa. Po prawej zniszczona na skutek rozerwania jej zewnętrznej warstwy przez środki przeciwdrobnoustrojowe wytwarzane przez proteasom.
Zdjęcie: Weizmann Institute of ScienceZespół badawczy przeszedł proces, który nazwali „nurkowaniem w śmietniku”, aby znaleźć te naturalne antybiotyki. Przetestowano je na bakteriach rosnących w laboratorium oraz na myszach z zapaleniem płuc i posocznicą. Badacze powiedzieli, że uzyskali wyniki porównywalne z niektórymi przyjętymi antybiotykami.
A gdy naukowcy pobrali komórki w laboratorium i wyłączyli proteasom, obiekty badań były o wiele bardzi9ej podatne na zarażenie bakteriami takimi jak Salmonella.
Profesor Yifat Merbl (w środku, ubrana na czarno) z resztą swojego laboratyjnego zespołu.
Zdjęcie: Weizmann Institute of ScienceProfesor Daniel Davis, dyrektor nauk przyrodniczych i immunolog w Imperial College London, powiedział że odkrycia są „niezwykle prowokujące i bardzo interesujące”, ponieważ zmieniają nasze rozumienie tego, w jaki sposób nasz organizm zwalcza infekcje.
„Naprawdę ekscytujące w tym jest to, że jest to całkowicie nieznany proces, w którym cząsteczki przeciwbakteryjne są wytwarzane w naszych komórkach. Wydaje się to być niezwykle ważne i zaskakujące”.
Ostrzegł jednak, że przekształcenie tego w nowe źródło antybiotyków to pomysł, który „jeszcze musi zostać przetestowany”, a to zajmie trochę czasu. Szacuje się, że ponad milion osób rocznie umiera z powodu infekcji opornych na leki, takie jak antybiotyki.
Jednak mimo takiej potrzeby, brakowało badań nad opracowywaniem nowych antybiotyków, aby sprostać zapotrzebowaniu. W obliczu tego braku, znalezienie nowego miejsca do poszukiwań jest źródłem optymizmu dla niektórych naukowców.
Dr Lindsey Edwards, starszy wykładowca mikrobiologii w King's College London, powiedziała BBC: „To potencjalna kopalnia złota dla nowych antybiotyków. To całkiem ekscytujące.
„W poprzednich latach przeprowadzano skrupulatne badania w celu znalezienia nowych antybiotyków. To szalone, że mamy to coś w sobie, ale sprowadza się to do posiadania technologii, która pozwoli wykryć te rzeczy”. Mówi również, że mogłoby być mniej problemów z opracowywaniem antybiotyków w postaci leków, ponieważ są już produktami ludzkiego ciała, więc „kwestia bezpieczeństwa może być o wiele łatwiejsza”.