Narodowe Muzeum Nauk Przyrodniczych Madryt Hiszpania
Naukowcy z Madrytu w Hiszpanii przeanalizowali dane dotyczące 619 odchodów dropiów i odkryli, że dwa gatunki roślin, które były spożywane częściej niż inne pokarmy w ich diecie, miały „działanie przeciwpasożytnicze”.
„Tutaj pokazujemy, że dropie wolą jeść rośliny ze związkami chemicznymi o działaniu przeciwpasożytniczym” – powiedział Luis M. Bautista-Sopelana, naukowiec z Narodowego Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie i główny autor, w komunikacie prasowym.
Występujące w niektórych częściach Europy, Afryki i Azji dropie są wymienione jako zagrożone na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, a około 70% światowej populacji żyje na Półwyspie Iberyjskim, zgodnie z komunikatem.
Opublikowane w czasopiśmie naukowym Frontiers in Ecology and Evolution badanie ujawnia, że dropie zjadły mnóstwo maku kukurydzianego (Papaver rhoeas) i żmii purpurowej (Echium plantagineum). U ludzi mak kukurydziany był używany ze względu na swoje właściwości lecznicze jako środek uspokajający i przeciwbólowy, podczas gdy żmija purpurowa może być toksyczna w przypadku spożycia.
Dzięki analizie ekstraktów roślinnych naukowcy odkryli, że oba mają właściwości przeciwpasożytnicze, co przetestowali na trzech pospolitych pasożytach ptaków: pierwotniaku Trichomonas gallinae, nicieniu Meloidogyne javanica i grzybie Aspergillus niger.
Według badań obie rośliny były bardzo skuteczne w zabijaniu lub hamowaniu skutków pierwotniaków i nicieni, zaś Fioletowa żmija wykazywała umiarkowane działanie obronne przeciwko grzybom.

Carlos Palacin
Naukowcy zauważyli, że rośliny te były spożywane zwłaszcza w okresie godowym, co ich zdaniem miało zniwelować skutki zwiększonej ekspozycji na pasożyty w tym czasie.
Dropie są znane jako hodowcy tokowisk, co oznacza, że samce gromadzą się w wybranych miejscach, aby wystawiać je odwiedzającym samicom, które następnie wybierają partnera na podstawie pokazu, podano w komunikacie prasowym.
„Teoretycznie obie płcie dropiów mogą odnieść korzyści z poszukiwania roślin leczniczych w okresie godowym, kiedy choroby przenoszone drogą płciową są powszechne – podczas gdy samce, które używają roślin ze związkami aktywnymi przeciwko chorobom, mogą wydawać się zdrowsze, energiczne i bardziej atrakcyjne dla samic” powiedziała Azucena Gonzalez-Coloma, badaczka z Instytutu Nauk Rolniczych w Madrycie i współautorka badania w komunikacie.
Paul Rose, zoolog i wykładowca behawioryzmu zwierząt na University of Exeter w Anglii, powiedział, że odkrycia pokazują, że dropie są w stanie określić, co jest dla nich dobre w określonym czasie i odpowiednio zmienić swoje zachowanie związane z żerowaniem. Nie był on zaangażowany w naukę.
„Zwykle kojarzymy samoleczenie z gatunkami takimi jak naczelne, więc obserwowanie naukowców badających zagrożone ptaki jest genialne” – powiedziała Rose w CNN.
Zauważono, że szympansy chwytają owady i nakładają je na własne rany, a także na rany innych osób, prawdopodobnie jako formę leczenia, podczas gdy delfiny ocierają się o niektóre rodzaje koralowców, aby chronić swoją skórę przed infekcją.