2024-05-31 16:33:09 JPM redakcja1 K

Naukowcy ustalili, które treningi są korzystniejsze dla zdrowia – poranne czy wieczorne

W przypadku nadciśnienia pacjentom zaleca się treningi aerobowe, takie jak chodzenie, bieganie, taniec, jazda na rowerze. Jednak taka aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi tylko wieczorem – tak ustalili fizjolodzy z Brazylii i USA, pisze „Naked Science”.

Obraz służy celom ilustracyjnym. Zdjęcie: pixabay.com 

Ćwiczenia aerobowe to aktywność o niewielkiej intensywności, w którą zaangażowane są różne grupy mięśni, a głównym źródłem energii jest tlen. Do tego rodzaju aktywności fizycznej zalicza się między innymi chodzenie, wspinanie się po schodach, bieganie, taniec, jazdę na rowerze i rolkach, łyżwiarstwo, pływanie, zumbę, trening interwałowy (tabata), aerobik i aqua aerobik. Poprzednie badania wykazały, że treningi aerobowe korzystnie wpływają na organizm człowieka, na przykład poprawiają funkcje poznawcze niezależnie od wieku. Treningi tego typu są zalecane również osobom z nadciśnieniem. Naukowcy z Uniwersytetu São Paulo w Brazylii i Uniwersytetu Oregon w USA przeanalizowali skuteczność treningów aerobowych przy nadciśnieniu w zależności od czasu treningu. Okazało się, że tylko wieczorna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na baroreflex – jeden z głównych mechanizmów krótkoterminowej regulacji ciśnienia krwi, utrzymujący układ sercowo-naczyniowy w równowadze. Odpowiedni artykuł naukowy opublikowało The Journal of Physiology. 

W dziesięciotygodniowym eksperymencie, który przeprowadzili naukowcy, wzięło udział 23 pacjentów powyżej 60. Roku życia z nadciśnieniem, leczących się na tę chorobę co najmniej cztery miesiące. Ćwiczyli oni na rowerze treningowym trzy razy w tygodniu po 45 minut z umiarkowaną intensywnością. Wszystkich ochotników podzielono na dwie grupy: 12 osób trenowało rano (między 07:00 a 10:00), a 11 osób wieczorem (między 17:00 a 20:00). Naukowcy przeanalizowali główne parametry wskazujące na stan układu sercowo-naczyniowego (skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi oraz częstość skurczów serca po dziesięciominutowym odpoczynku), a także kontrolowali mechanizmy układu autonomicznego (aktywność mięśniowego tonusu współczulnego, czułość baroreflexu). Dane zbierano przed rozpoczęciem okresu treningowego oraz co najmniej trzy dni po jego zakończeniu. U osób trenujących wieczorem wszystkie wymienione wskaźniki uległy poprawie. W grupie trenującej rano poprawił się tylko poziom rozkurczowego ciśnienia krwi. Najbardziej istotnym wynikiem było to, że wieczorne treningi poprawiły krótkoterminową regulację ciśnienia krwi, zwiększając czułość baroreflexu. 

Skurczowe ciśnienie krwi spadało niezależnie od pory ćwiczeń aerobowych, natomiast rozkurczowe ciśnienie krwi poprawiało się dopiero po wieczornych ćwiczeniach. Zdjęcie: The Journal of Physiology, Leandro C. Brito i in 

„Wieczorne treningi były skuteczniejsze w poprawie autonomicznej regulacji układu sercowo-naczyniowego i obniżeniu ciśnienia krwi. Częściowo można to wytłumaczyć zwiększeniem czułości baroreflexu. Kontrola baroreflexu jest decydującym czynnikiem przynajmniej z punktu widzenia układu sercowo-naczyniowego, co sprawia, że wieczorny trening jest bardziej korzystny niż poranny, ponieważ zapewnia inne zidentyfikowane korzyści”– wyjaśnili autorzy badania. Równie istotne jest to, że nie istnieją jeszcze leki, które mogłyby regulować czułość baroreflexu. Według autorów pracy, wyniki ich eksperymentu mogą być pomocne dla osób, których organizm nie reaguje na leczenie farmakologiczne nadciśnienia. 

 

 

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski

Źródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/68700.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE