Oumayma Ben Tanfous dla „The New York Times”
Czy kiedykolwiek rodzice zwrócili ci uwagę, żebyś nie czytał po ciemku? Czy podczas pracy przed komputerem, używałeś okularów, blokujących niebieskie światło ekranu? Dowiedz się, co tak naprawdę niszczy twój wzrok. Według agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, Centers for Disease Control and Prevention, około 4 na 10 dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest w grupie ryzyka utraty wzorku. Wielu chorobom oczu da się zapobiec, a niektóre nawet wyleczyć, mówi dr Joshua Ehrlich, asystent profesora okulistyki i nauk wizualnych Uniwersytetu w Michigan,
Oto 9 powszechnych przekonań na temat wzorku wraz z komentarzem ekspertów.
1. Czytanie książki lub patrzenie w ekran z małej odległości jest złe dla oczu
Jest to prawda. „Nasze oczy nie są przystosowane do utrzymywania ostrości obiektów będących blisko przez długi czas” - mówi dr Xiaoying Zhu profesor nadzwyczajny optometrii klinicznej i główny badacz krótkowzroczności w SUNY College of Optometry w Nowym Jorku. Gdy tak robimy, wydłużamy naszą gałkę oczną. Narażone są na to szczególnie dzieci, które z biegiem czasu mogą cierpieć na krótkowzroczność. Dr Zhu zaleca, aby rozluźnić gałkę oczną metodą 20-6-20. Po 20 minutowym czytaniu należy spojrzeć na wybrany przedmiot oddalony o 6 metrów i patrzeć na niego przez co najmniej 20 sekund.
2. Czytanie w ciemności pogarsza wzrok
Jest to fałsz. „Mimo to dobrze jest unikać trzymania blisko twarzy książkę lub tableta. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości opisanej w pierwszym punkcie, jak również może przyczynić się do przemęczenia oczu. To z kolei może powodować tymczasową opuchliznę wokół oczu oraz bóle głowy w okolicach skroni oraz problemy z koncentracją” - mówi dr Zhu.
3. Więcej czasu na zewnątrz wspomaga wzrok
Prawda. „Badania przeprowadzone na dzieciach pokazują, że spędzanie czasu na zewnątrz zmniejsza ryzyko krótkowzroczności” - mówi Maria Liu, profesor nadzwyczajny optometrii klinicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Eksperci nie rozumieją jeszcze w pełni tej zależności, ale niektóre badania wskazują już na promienie słoneczne, których jasność zachęca siatkówkę do produkcji dopaminy, co z kolei zapobiega wydłużeniu oka. Dr Zhu mówi jednak, że badania zostały przeprowadzone jedynie na zwierzętach.
4. Za dużo promieni UV może popsuć wzrok
Jest to prawda. W innym przypadku naukowcy nie radziliby, aby nie patrzeć długo na słońce. „Zbyt długie wystawienie na promieniowanie ultrafioletowe typu A i B może doprowadzić do nieodwracalnych zmian siatkówki lub nawet doprowadzić do zaćmy” - mówi Dr Ehrlich. Oumayma Ben Tanfous for The New York Times
„Zbyt długie wystawienie oczu na działanie promieni UV zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia raka oka” - mówi dr Ehrlich. Mimo, że ryzyko jest niskie należy zakładać okulary przeciwsłoneczne, okulary blokujące promienie UV.
5. Nienoszenie okularów może zapobiec pogorszeniu wzroku
Fałsz. „Niektórzy pacjenci, którzy potrzebują okularów, nie noszą ich na co dzień, bo uważają, że ich wada się pogłębi” – mówi Safal Khanal, adiunkt w dziedzinie optometrii i nauki o wzroku na Uniwersytecie Alabama w Birmingham. „To nieprawda. Skoro potrzebujesz okularów, noś je” - dodaje.
6.Nawet niewielka ilość niebieskiego światła ekranów jest szkodliwa dla naszych oczu
Jest to fałsz. Od ostatnich badań wpływu niebieskiego światła na wzrok, żadne konkretne dowody nie potwierdziły tezy, jako że miałoby ono negatywnie wpływać na siatkówkę lub powodować pogorszenie jakości widzenia z czasem. Działanie okularów ze szkłami blokującymi niebieskie światło jest nieuzasadnione. „Gdy patrzymy na ekran, nie mrugamy tak często jak powinniśmy. Nieustanne patrzenie się ekran telefonu bądź telewizora może prowadzić do innych dolegliwości na przykład uczucia suchych oczu, przemęczenia oczu czy chwilowe niewyraźne widzenie” - dodaje dr Zhu.
7. Palenie pogarsza wzrok
Jest to prawda. Badanie agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, Centers for Disease Control and Prevention, z 2011 roku powiązało palenie tytoniu ze zgłaszanymi przez osoby starsze chorobami oczu związanymi z wiekiem, w tym z zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Chorobą, w której część siatkówki ulega uszkodzeniu i zaciemnia widzenie. „Toksyczne substancje chemiczne zawarte w papierosach przedostają się do krwiobiegu i uszkadzają wrażliwe tkanki oczu, w tym siatkówkę, soczewkę i plamkę żółtą” - powiedział dr Khanal.
8. Marchewki poprawiają wzrok
To fakt! Chociaż dieta pełna marchwi nie zapewni doskonałego wzroku, niektóre dowody sugerują, że zawarte w niej składniki odżywcze są mają korzystny wpływ na zdrowie oczu. Badania kliniczne wykazał, że suplementy zawierające składniki odżywcze, znajdujące się w marchwi, w tym przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten oraz witaminy C i E, mogą spowolnić zwyrodnienia plamki żółtej. Stosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze niekoniecznie zapobiegnie wystąpieniu choroby oczu, ale może być pomocne "szczególnie u osób z wczesnym zwyrodnieniem plamki żółtej" - powiedział dr Ehrlich.
9. Pogarszający się wzrok to nieunikniony element starzenia się
Jest to fałsz.” Większość przyczyn pogorszenia wzroku w wieku dorosłym - w tym związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i jaskra - można zapobiec lub leczyć, jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie” - powiedział dr Ehrlich. Jeżeli twój wzrok się pogarsza, nie lekceważ tego. „Nie wmawiaj sobie, że starzy ludzie już tak mają. Natychmiast umów wizytę u optometrysty lub okulisty. Najlepiej odwiedzać tych specjalistów co roku, aby jak najszybciej zacząć działać i nawet wyleczyć chorobę” - mówi dr Ehrlich.