2024-12-20 11:33:15 JPM redakcja1 K

Nie możemy wnieść do dobrej relacji winy ani krytyki

„Nie obwiniaj, aby nie być obwinianym” to dobre motto dla partnerów romantycznych.

Zdjęcie: psychologytoday.com

Kluczowe informacje:

  • Wzajemność emocjonalna jest dominującą siłą w związkach miłosnych.
  • Negatywne nastawienie wzajemności emocjonalnej – wysoka reaktywność – może dominować w relacjach miłosnych.
  • Silnikami negatywnej reaktywności są wina i krytyka, które przedstawiają partnerów jako problem.
  • W relacjach miłosnych albo okazujemy współczucie, albo otrzymujemy winę, krytykę i urazę.

Wzajemność emocjonalna jest siłą nawet w przypadkowych interakcjach. Troska skłania do troski. W pobliżu radosnej osoby możemy poczuć przynajmniej lekkie poprawienie nastroju. Jednak wzajemność emocjonalna ma negatywne nastawienie, prawdopodobnie dlatego, że negatywne emocje są bardziej istotne dla natychmiastowego przetrwania. Złość prowadzi do walki o władzę, strach nas wyostrza, a uraza rodzi urazę.

Negatywne nastawienie wzajemności emocjonalnej może dominować w związkach miłosnych. Kiedy para uświadamia sobie negatywną reaktywność, zazwyczaj jest już ona zaawansowana, działając na autopilocie jako uogólniona reakcja, a nie specyficzna dla indywidualnych bodźców.

Funkcja wzajemna negatywnych interakcji jest niezależna od tego, czy czujemy się usprawiedliwieni w złości czy urazie. Co gorsza, usprawiedliwienie potęguje złość i urazę, zwiększając negatywną reaktywność.

Wina i krytyka są silnikami negatywnej reaktywności, przedstawiającymi partnerów jako problem. Kiedy robimy z partnera problem, tracimy zdolność poprawy nie tylko relacji, ale także własnego samopoczucia. Bezsilność dodaje warstwę frustracji do winy i krytyki, dalej potęgując urazę i złość. W mgle winy i krytyki tracimy osobistą sprawczość.

Pomyśl o sytuacji, kiedy obwiniałeś lub krytykowałeś swojego partnera, a twoja relacja się poprawiła lub poczułeś się szczęśliwszy.

Teraz pomyśl o sytuacji, kiedy próbowałeś rozwiązać problem w relacji jako partnerzy, bez konieczności obrony przed winą i krytyką.

Nawet w tych rzadkich przypadkach, gdy uzyskujemy zgodę dzięki winie i krytyce, zazwyczaj odbywa się to kosztem braku dobrej woli. Pustkę, którą zostawia spadająca dobra wola, wypełnia uraza i w końcu pogarda dla obu partnerów. Ten nieszczęśliwy wynik jest nieunikniony, ponieważ wina i krytyka są z natury deprecjonujące.

Przyzwyczajenie i Oczekiwanie

Powtarzające się nieprzyjemne wydarzenia powodują przyzwyczajone mechanizmy obronne. Jeśli spodziewasz się rozczarowania, obwinienia lub krytyki, twoje ciało automatycznie się na to przygotowuje. Dobre systemy obronne mają zdolność do prewencyjnego ataku. Tendencję do obwiniania i krytyki mamy wtedy, gdy spodziewamy się rozczarowania, obwinienia lub krytyki.

Oczekiwanie sprawia, że rozczarowanie, wina i krytyka wydają się być stałe. W rezultacie nie zauważamy współpracy i dobrej woli, gdy się pojawiają.

Budowanie Dobrej Woli

Wymaga to świadomego wysiłku, aby przełamać automatyczne nawyki winy i krytyki.

Myśl w kategoriach wsparcia, współpracy, pracy zespołowej i elastyczności.

Zwracaj uwagę na dobre serce swojego partnera, jego lepsze cechy i współczujące zachowania. Otrzymasz więcej tego, na co zwracasz uwagę, więc zwracaj uwagę na to, czego chcesz, a nie na to, czego nie chcesz.

Doceniaj perspektywę swojego partnera, zamiast ją oceniać lub podważać. Doceniaj współpracujące zachowania swojego partnera, zamiast traktować je jako wyjątki od reguły.

Twoje rozmowy nie powinny krytykować odstępstw od powyższego. Skup się na tym, aby wrócić na właściwe tory w kierunku wszystkiego powyższego.

Dążenie do Sprawiedliwości

Dobra wola zanika w obliczu postrzeganej niesprawiedliwości.

Wszyscy mamy ślepe punkty, jeśli chodzi o sprawiedliwość. Jesteśmy nadwrażliwi na bycie traktowanym niesprawiedliwie, ale ledwo dostrzegamy nasze własne niesprawiedliwe oceny i zachowania. Działając na autopilocie, nie rozważamy, czy jesteśmy sprawiedliwi. Wymaga to refleksji, aby ocenić naszą własną niesprawiedliwość.

Podczas omawiania problemu poproś partnera o rozwiązanie i zweryfikuj je, zanim poprosisz o więcej informacji lub dodasz coś od siebie. Kiedy prosisz o jakieś zachowanie, dodaj: „Myślisz, że to sprawiedliwe?”.

Aby zniwelować skutki przyzwyczajenia i negatywnego oczekiwania, staraj się myśleć życzliwie o swoich bliskich, zanim uprzejmie poprosisz o współpracę.

Projektowanie Dobrej Woli

Pokaż, że chcesz jak najlepiej dla swojej rodziny. Powstrzymaj się od marudzenia lub dąsania. Unikaj pułapki obrony tego, co zrobiłeś w przeszłości. Skup się na tym, co zrobisz teraz i w przyszłości, aby poprawić swoją relację.

W relacjach miłosnych albo okazujemy współczucie, albo otrzymujemy winę, krytykę i urazę.

Autor:
Steven Stosny | Tłumaczenie: Zuzanna Staska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/anger-in-the-age-of-entitlement/202411/we-cant-blame-or-criticize-our-way-into-a-good

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE