Ludzie pochodzący ze skromnych środowisk, odżywiają się często niezdrowo i w związku z tym są bardziej narażeni na nadwagę. Nie ma to związek jedynie z nawykami i faktem, że zdrowa żywność jest droższa. Samo uczucie bycia biedniejszym sprzyja zajadaniu stresu, jak udowodnili badacze z Singapuru w kilku badaniach. Grupa badawcza pod przewodnictwem Bobby'ego Cheona zleciła osobom testowanym porównać się z ludźmi, którzy byli w lepszej lub gorszej sytuacji finansowej i społecznej. Okazało się, że „gorzej sytuowani” chętniej sięgali po przekąski i słodycze, które prezentowały się zachęcająco. Mieli nawet wyższy poziom „hormonu głodu” greliny.
Bobby Cheon poszedł nawet o krok dalej, jeśli poczucie bycia niewystarczającym zwiększa chęć jedzenia, powinno być możliwe odwrócenie tego efektu, zwiększając zadowolenie z własnego życia. Osoby testowane miały tym razem za zadanie prowadzić przez dwa tygodnie dziennik, w którym wyliczały wszystkie dobre rzeczy, które im się przytrafiły, będąc za nie wdzięczni. Przyczyniło się to do zaspokojenia głodu mniejszymi porcjami.
Dział: Dieta
Autor: Autor: Thomas Saum-Aldehoff Osoba tłumacząca: Kasandra Lis
Źródło: https://www.psychologie-heute.de/gesellschaft/artikel-detailansicht/40106-falsches-essen-aus-unzufriedenheit.html
Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz