2024-06-16 21:18:11 JPM redakcja1 K

Nowe badania sugerują, że picie alkoholu w samolocie może być szkodliwe dla serca

Niemieccy naukowcy byli zaskoczeni wpływem spożywania alkoholu przy niskim ciśnieniu atmosferycznym na tętno i poziom tlenu we krwi.

Zdjęcie: Shutterstock

Nowe badanie sugeruje, że powinieneś rozważyć czy na pewno chcesz wypić kieliszek wina lub koktajl przed zaśnięciem podczas długich lotów samolotem.

Jak wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Thorax, seria eksperymentów laboratoryjnych wykazała, że gdy ludzie zasypiają po spożyciu alkoholu przy niskim ciśnieniu powietrza, które zwykle występuje podczas lotów, poziom tlenu we krwi spada do niepokojących poziomów, a tętno wzrasta nawet u osób zdrowych i młodych.

Nowe badania powinny dać do myślenia pasażerom linii lotniczych, którzy lubią pić w samolocie, powiedziała współautorka badania dr Eva-Maria Elmenhorst, zastępca wydziału badań nad snem i czynnikami ludzkimi w Instytucie Medycyny Lotniczej i Kosmicznej w Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii w Niemczech.

Nawet jeśli nie pijemy, loty komercyjne mogą być obciążające dla organizmu. Suche powietrze w kabinie może powodować odwodnienie, a unieruchomienie w ciasnych fotelach przez wiele godzin może czasami powodować zakrzepy krwi w nogach. Na wysokości przelotowej ciśnienie w samolocie jest ustawione na takie, jakie występuje na wysokości od 6000 do 8000 stóp nad poziomem morza, co może przyczyniać się do niższego nasycenia krwi tlenem. Według Narodowego Instytutu Zdrowia, wraz ze spadkiem ciśnienia powietrza zmniejsza się również ilość tlenu pobieranego przez człowieka przy każdym oddechu.

Niemieccy naukowcy spodziewali się, że spożywanie alkoholu przy niskim ciśnieniu powietrza będzie miało wpływ na ludzi, ale „byliśmy zaskoczeni, że efekt był tak silny" - powiedziała Elmenhorst, apelując do pasażerów: „Proszę, nie pij alkoholu podczas lotu samolotem”.

Podczas gdy młodzi, zdrowi ludzie najprawdopodobniej nie odczują żadnych poważnych szkód na sercu w wyniku picia podczas podróży lotniczych, u innych „zmniejszone nasycenie tlenem wraz ze wzrostem częstości akcji serca może zaostrzyć istniejące wcześniej schorzenia" - mówi Elmenhorst.

Nasycenie tlenem spadło do dość niskiego poziomu podczas snu. Dlatego zalecałabym unikanie picia alkoholu, nawet jeśli ktoś jest zdrowy - dodała. 

W ramach badania 48 zdrowych osób dorosłych w wieku od 18 do 40 lat zostało losowo przydzielonych do jednej z dwóch grup: połowa z nich udała się do laboratorium snu, w którym ciśnienie powietrza było na poziomie morza, podczas gdy druga połowa spała w komorze wysokościowej, która symulowała ciśnienie powietrza występujące w samolotach podróżujących na poziomie przelotowym.

Dwanaście osób w każdej grupie spało przez cztery godziny po spożyciu równowartości dwóch puszek piwa lub dwóch kieliszków wina, podczas gdy pozostałe 12 osób spało bez żadnego spożycia alkoholu. Po dwóch dniach przerwy procedura została odwrócona, tak że osoby, które spożywały alkohol przed snem, spały teraz bez niego na pokładzie i vice versa.

Osoby, które piły alkohol przed zaśnięciem w komorze wysokościowej, miały średnio saturację tlenu we krwi obniżoną do 85%, podczas gdy ich tętno wzrosło do średnio niemal 88 uderzeń na minutę, aby skompensować niższy poziom tlenu.

Dla porównania, u osób, które spożywały alkohol na poziomie morza przed zaśnięciem, saturacja tlenu we krwi spadała do 95%, a tętno wzrastało do 77 uderzeń na minutę.

Nasycenie tlenem od 95% do 100% jest normalne dla zdrowych dorosłych i dzieci, zgodnie z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Eksperci twierdzą, że spadek saturacji poniżej 90% jest niepokojący.

Spadek poniżej 90% byłby niepokojący, powiedział dr Deepak Bhatt, dyrektor Mount Sinai Fuster Heart Hospital w Nowym Jorku.

Od lat mówię pacjentom, aby nie pili podczas lotów. To badanie sprawia, że jestem bardziej pewny tej rady - powiedział Bhatt.

Bhatt twierdzi, że u osób z chorobami serca połączenie efektów opisanych w badaniu może wywołać złe wyniki sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, udar lub tworzenie się skrzepów krwi.

Nowe badanie jest ważne, biorąc pod uwagę liczbę osób, które latają za granicę - powiedziała Mariann Piano, profesor pielęgniarstwa i badaczka, która badała wpływ alkoholu na zdrowie serca w Centrum Medycznym Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Te dłuższe loty mogą narażać osoby pijące na większe ryzyko.

To, co mnie zaniepokoiło, to spadek nasycenia tlenem. Zbliżał się do bardzo nienormalnego poziomu, który mógł zagrozić dostarczaniu tlenu do tkanek ciała - dodała.

Zauważyła również, że szczególnie niepokojący byłby wpływ na osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. „Mają oni niższe wyjściowe poziomy nasycenia tlenem" - powiedziała.

Podczas gdy zdrowi młodzi ludzie prawdopodobnie nie są narażeni na poważne ryzyko, badanie to sugeruje, że osoby z chorobami układu sercowo-oddechowego powinny „unikać alkoholu podczas lotu" - powiedział dr Prashant Vaishnava, kardiolog i adiunkt medycyny na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons w Nowym Jorku.

Osoby bez problemów zdrowotnych, które naprawdę chciałyby wypić piwo lub kieliszek wina podczas lotu, „powinny zachować ostrożność i ograniczyć się do prawdopodobnie nie więcej niż jednego drinka" - powiedział Vaishnava.

Autor:
Linda Carroll | Tłumaczenie: Natalia Pospieszyńska

Źródło:
https://www.nbcnews.com/health/heart-health/drinking-alcohol-flight-safety-heart-rcna155156

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE