2023-11-22 17:13:00 JPM redakcja1 K

Nowe badanie pokazuje, że brak głębokiego snu może znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju demencji

„To bardzo interesujące i znakomite badanie”, mówi Geir Selbæk w rozmowie dla ABC Nyheter. Głęboki sen zwykle pojawia się w pierwszej połowie nocy

Według amerykańskich autorytetów ds. zdrowia, głęboki sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu. Zdjęcie: Colourbox.com 

Jeśli masz ponad 60 lat i jesteś narażony na mniejszą ilość tego typu snu, ryzyko rozwoju demencji może znacznie wzrosnąć. Ujawniono to w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym Jama Neurology. Naukowcy z Melbourne w Australii przeanalizowali dane od 346 uczestników w wieku powyżej 60 lat. Grupę tą uważnie obserwowali przez 16 lat w celu monitorowania oznak demencji. Z biegiem lat u 52 uczestników rozwinęła się demencja. Naukowcy odkryli, że wraz z wiekiem sen zazwyczaj staje się płytszy nocami. Wyniki pokazują, że redukcja głębokiego snu o jeden procent rocznie, może zwiększyć ryzyko demencji o nawet 27 procent, u osób w wieku powyżej 60 lat. Głęboki sen jest uważany za najgłębszą z faz rytmu snu, podczas nocnego cyklu. 

Ryzyko może zmaleć 

Według amerykańskich autorytetów ds. zdrowia, głęboki sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia mózgu. Podczas tej fazy białko zwane beta-amyloidem jest wytrącane z obszarów mózgu. Nagromadzenie tego białka wiąże się ze zmniejszoną funkcją mózgu i utratą pamięci spowodowaną demencją. „Głęboki sen na wiele sposobów wspiera mózg osoby w podeszłym wieku. Jak wiemy sen pomaga usuwać odpady metaboliczne z mózgu, w tym ułatwia usuwanie białek gromadzących się przy chorobie Alzheimera”, stwierdza w oświadczeniu główny autor badania Matthew Pase. Innymi słowy, wprowadzenie zmian w stylu życia w celu uzyskania głębszego snu każdej nocy, może potencjalnie zmniejszyć ryzyko demencji w późniejszym życiu. 

„Bardzo interesujące”, twierdzi norweski badacz 

„To bardzo interesujące i znakomite badanie”, mówi Geir Selbæk w rozmowie dla  ABC Nyheter. Geir Selbæk jest kierownikiem działu badań w Narodowym Centrum ds. starzenia się i zdrowia oraz profesorem na oddziale geriatrycznym Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo. Selbæk twierdzi, że badacze często muszą polegać na własnych raportach dotyczących snu, badając związek między jego zaburzeniami, a ryzykiem demencji. W tym badaniu naukowcy obiektywnie zmierzyli jakość snu za pomocą polisomnografii i odkryli, że odsetek głębokiego snu zmniejsza się wraz z wiekiem, a ryzyko demencji wzrasta u osób, u których spadek głębokiego snu jest największy. Polisomnografia, często w skrócie PSG, jest kliniczną metodą neurofizjologiczną służącą do badania snu i zmian zachodzących podczas snu. 

Nic dziwnego 

Według Selbæka wcześniejsze badania dotyczące zaburzeń snu i ryzyka demencji dały niejasne wyniki, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów problemów ze snem. Jako przykłady podaje zbyt małą oraz zbyt dużą ilość snu, trudności z zasypianiem oraz częste nocne przebudzenia, a nawet wstawanie wcześnie rano. „Koncentrując się szczególnie na jednej fazie snu, można uzyskać jaśniejsze wyniki badań”, podkreśla Selbæk. „Nic dziwnego, że można znaleźć takie powiązanie, ponieważ proporcja głębokiego snu jest prawdopodobnie ważna dla wielu procesów zachodzących w organizmie”, wyjaśnia potwierdzając, że to właśnie ta faza snu jest najważniejsza, jeśli chcemy być wypoczęci i dobrze funkcjonować następnego dnia. 

Oto, jak możesz poprawić swój sen 

Regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu przed snem oraz chodzenie spać o tej samej porze każdego wieczoru, może zwiększyć twoje szanse na dobry, głęboki sen. Spanie w ciemnym i cichym pokoju oraz używanie urządzeń ułatwiających zasypianie, takich jak: urządzenia dźwiękowe, zatyczki do uszu i zasłony zaciemniające, może również pomóc w obniżeniu poziomu hałasu i zapewnieniu dobrej jakości snu. 

 
 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE