2024-07-12 01:11:46 JPM redakcja1 K

Nowe badanie wykryło ołów i arsen w tamponach. Eksperci mówią, by nie panikować

Najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wykazało, że wiele tamponów dostępnych na rynku, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, może zawierać toksyczne metale, takie jak ołów i arsen.

Zdjęcie: Skrypnykov Dmytro / Shutterstock

Tampony są jednym z najpopularniejszych produktów menstruacyjnych na rozwijającym się rynku, który obecnie obejmuje również bieliznę menstruacyjną, kubeczki i inne produkty. Istnieją na rynku od lat trzydziestych XX wieku i nadal są chętnie wybierane przez wiele osób, stosuje je nawet 80% kobiet miesiączkujących. Jednakże przeprowadzono niewiele badań o potencjalnych zanieczyszczeniach w tamponach i czy stanowią one zagrożenie dla zdrowia. A nowe, pierwsze w swoim rodzaju badanie budzi wiele pytań: Czy tampony są bezpieczne? Badacze przeanalizowali tampony sprzedawane zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. „Niektóre tampony miały wyższe stężenie jednego metalu, a niższe drugiego”, powiedziała dr Jenni A. Shearston, główna autorka artykułu. „Nie było konkretnego tamponu, przetestowanego przez nas, który wydawał się mieć ... niższe stężenie wszystkich metali”. Shearston powiedziała, że ona i jej współpracownicy zaczęli badać tampony po zauważeniu, że w literaturze naukowej jest niewiele informacji na temat ich składu. „Istnieje historyczne tabu wokół menstruacji”, powiedziała. „To nie wpływa tylko na nasze życie społeczne. Wpływa również na badania naukowe i uważam, że jest to jedna z przyczyn dlaczego dotąd nie przeprowadzono wielu badań nad produktami menstruacyjnymi”. Dr Mitchell Kramer, przewodniczący oddziału ginekologii i położnictwa w Huntington Hospital Northwell Health, powiedział, że badanie jest „przełomowe” i wskazuje na potrzebę, aby producenci tamponów przeprowadzali więcej testów na swoich produktach. „To z pewnością wymaga dalszej oceny. ... Myślę, że może mieć to potencjalnie znaczący wpływ na przyszłość produkcji tamponów i ich wpływu na użytkowników,” powiedział Kramer. Jednakże, nie wiadomo, jaki potencjalny wpływ na zdrowie, jeśli taki istnieje, niesie ze sobą stosowanie tamponów zawierających te metale. „Nie wiemy, czy którykolwiek z tych metali jest wchłaniany przez pochwę, co jest kluczowe, jeśli chodzi o ryzyko”, powiedziała dr Jennifer Lincoln, ginekolog-położnik i autorka książki „Let’s Talk about Down There: An OB-GYN Answers All of your Burning Questions … Without Making You Feel Embarrassed for Asking". Shearston - stypendystka podoktorancka na UC Berkeley School of Public Health i wydziale nauk o środowisku, polityki i zarządzania - dodaje, że jednym z ograniczeń badania jest to, że nie wiedzą, czy metal może w ogóle wydostać się z tamponów. „Testowaliśmy tylko, czy te metale są obecne w tamponach”, powiedziała. „Nie wiemy, czy się wydostają”. 

Oto, co warto wiedzieć o tym badaniu. 

Tampony i toksyczne metale 

Artykuł opublikowany w czasopiśmie „Environment International” opisuje badania, w których naukowcy przeanalizowali 30 różnych tamponów od 14 marek, aby określić poziomy metali w tamponach. Znaleźli „mierzalne stężenia” wszystkich 16 poszukiwanych metali - w tym niektórych toksycznych, takich jak ołów i arsen - we wszystkich testowanych tamponach. Jednak badanie nie stwierdza, że testowane tampony i inne dostępne na rynku są niebezpieczne. Shearston ma nadzieję, że ludzie nie będą „panikować” z powodu tych wyników. „Po prostu potrzebujemy więcej informacji”, powiedziała. „Chciałabym zachęcić ludzi do wspierania dalszych badań i zadawania większej ilości pytań na ten temat, aby badania nad produktami menstruacyjnymi i samą menstruacją stały się priorytetem”. Poziomy metali różniły się w zależności od typu tamponu, miejsca zakupu oraz tego, czy były generyczne, czy markowe. „Te metale znajdowano w różnych ilościach, niektóre z nich w wyższym stężeniu w tamponach organicznych (jak arsen), a inne w standardowych tamponach (jak ołów)”, powiedziała Lincoln. „Nie wiemy, jakie marki zostały przetestowane, ponieważ w badaniu pominięto tę kwestię, co wiem, że jest frustrujące”. Lincoln, która nie brała udziału w badaniu, zauważa, że zaskakujące jest to, iż jest to pierwsze takie badanie, ale wyniki mają sens. „Nie byłam zaskoczona, że metale znaleziono również w tamponach organicznych, ponieważ mogą one być wchłaniane z gleby, a rolnictwo ekologiczne nadal używa pestycydów”, powiedziała. 

Czy tampony są bezpieczne? 

Tak, eksperci twierdzą, że tampony są nadal bezpieczne w użyciu. „Ludzie nie muszą panikować”, powiedział Kramer. „Nie ustaliliśmy, że te produkty są niebezpieczne lub powodują poważne choroby. Nie sądzę, żeby tak było. Uważam, że poziomy tych metali ciężkich są bardzo niskie”. Komunikat prasowy dotyczący badania również zaznacza, że „nie jest pewne, czy metale wykryte w tym badaniu przyczyniają się do jakichkolwiek negatywnych skutków zdrowotnych”. Shearston mówi, że ona i jej współpracownicy obecnie badają „czy metale mogą wydostawać się z tamponów”. „Prowadzimy eksperymenty wypłukiwania”, mówi. „Testujemy również tampony, te same produkty, pod kątem innych chemikaliów”. Lincoln podkreśliła również, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, co wyniki oznaczają dla konsumentów poszukujących najbezpieczniejszych tamponów. „Według tego badania, średnia ilość ołowiu znaleziona w tamponach była bardzo mała i znacznie niższa od poziomów uznawanych za niepokojące w naszej żywności lub wodzie”, powiedziała. „To nie neguje wyników badania, ale stanowi ważną perspektywę, kiedy ludzie zastanawiają się, czy chcą dalej używać tamponów, czy nie”. Catherine Roberts, zastępczyni redaktora ds. zdrowia w Consumer Reports, która zajmowała się tematem tamponów organicznych, zauważa, że badanie podkreśla potrzebę dalszych badań nad tamponami. „To nie jest wskazówka, którą indywidualny konsument powinien natychmiast zastosować”, powiedziała Roberts. „Najważniejszy wniosek z tego jest taki, że naprawdę musimy to dokładniej przestudiować, a w szczególności bardzo pomocne byłoby zbadanie, co dla fizjologii oznacza używanie tamponu zanieczyszczonego metalami ciężkimi”. 

Czy nietoksyczne i organiczne tampony są bezpieczniejsze? 

Wszystkie testowane tampony zawierały pewne ilości toksycznych metali, w tym te reklamowane jako nietoksyczne i organiczne. W rzeczywistości te ostatnie miały wyższe stężenie arsenu niż standardowe tampony. „Mam nadzieję, że to pokazuje ludziom, że organiczne nie zawsze znaczy lepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty menstruacyjne”, mówi Lincoln. Etykieta „organiczny” na tamponie nie ma takiego samego znaczenia jak na przykład na żywności. „To, że tampon jest oznaczony jako organiczny, nie niesie ze sobą zbyt wielu informacji” – stwierdziła Roberts. „To może oznaczać wiele różnych rzeczy.”  Lincoln dodała, że należy wybierać produkty menstruacyjne na podstawie tego, co najlepiej się sprawdza dla ciebie. „To badanie nie powinno być powodem, dla którego wszyscy natychmiast wyrzucimy nasze tampony, ale ważne jest, aby ludzie decydowali, co jest dla nich odpowiednie”, powiedziała. „Ważne jest, aby zrozumieć, że wybór produktów menstruacyjnych to osobista decyzja. Nie każdy czuje się komfortowo z podpaskami, kubeczkami menstruacyjnymi czy majtkami tego typu, dla takich osób tampony są kluczowe”. 

Bezpieczne używanie tamponów 

Dla użytkowniczek tamponów obawiających się narażenia na metale ciężkie, Kramer sugeruje rzadsze noszenie tamponów i korzystanie z innych produktów menstruacyjnych. „Zamiast nosić tampony 24/7 podczas okresu, może warto naprzemiennie używać ich oraz podpasek”, powiedział. „Można próbować różnych rzeczy, aby zmniejszyć narażenie na metale”. Istnieją inne aspekty, które konsumenci mogą brać pod uwagę przy wyborze tamponów, aby unikać nieznanych składników. „Niestety, nie wygląda na to, że zakupy określonych marek lub patrzenie na konkretne etykiety koniecznie pomoże ci ich uniknąć (metali ciężkich)”, powiedziała Roberts. Radzi również , że można kupować tampony bez zapachów, wybierać te z mniejszą ilością składników i unikać tamponów z poliestrem, polipropylenem, polietylenem lub innymi materiałami plastikowymi. „Z punktu widzenia przepisów zapachy to wielka czarna skrzynka” – wspomniała Roberts. „Możesz dodać zapach i nie musisz ujawniać, co się w nim znajduje”.  Mimo to, Kramer ma nadzieję, że ludzie nie będą panikować z powodu tych wyników. „Tampony są na rynku od bardzo długiego czasu. Nie widzieliśmy przypadków zatrucia metalami ciężkimi, a to bardzo się różni od problemu zespołu wstrząsu toksycznego”, powiedziała. „To była bakteria, która nie miała nic wspólnego z tymi składnikami”. 

Alternatywy dla tamponów 

Jeśli rozważasz wypróbowanie innych rodzajów produktów menstruacyjnych, oto kilka alternatyw dla tamponów: 

Kubeczki menstruacyjne 

Jedna z popularnych marek to Diva Cup. To kubeczki, które wkładasz do pochwy, aby zbierać płyn menstruacyjny. 

Dyski menstruacyjne 

Podobne do kubeczków, te produkty używają woreczka z obrzeżem do zbierania płynu menstruacyjnego. 

Bielizna menstruacyjna 

Wyglądają jak zwykłe majtki, ale zawierają dodatkowy materiał do wchłaniania płynu menstruacyjnego. 

Podpaski wielorazowe 

Są to podkładki materiałowe, które można włożyć do bielizny, aby wchłonęły płyn, ale można je również wyprać i ponownie wykorzystać, w przeciwieństwie do standardowych podpasek, które się wyrzuca. 

Autor:
Meghan Holohan | Tłumaczenie: Sandra Krysztofiak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nbcnews.com/science/science-news/new-study-finds-lead-arsenic-tampons-experts-say-dont-panic-rcna161280

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE