Zdjęcie: pochodzące z mediów społecznościowych
Odpowiednie warunki mieszkaniowe to coś więcej niż tylko zwykłe schronienie
Mieszkanie jest podstawą godności, bezpieczeństwa i możliwości. Jednakże dla miliardów osób to prawo jest niespełnioną obietnicą. Na całym świecie 2.800 milionów ludzi doświadcza jakiegoś rodzaju niewystarczających warunków mieszkalnych, 1.100 milionów ludzi zamieszkuje nieformalne osiedla i przynajmniej 318 milionów nie ma domu. Szybka urbanizacja, szczególnie rozwijających się regionów, przytłoczyła infrastrukturę i systemy mieszkaniowe, pozostawiając społeczności bezbronnymi oraz podatnymi na skutki katastrof klimatycznych.
Czynniki systemowe pogłębiły te deficyty. Mieszkalnictwo coraz częściej jest traktowane jako towar finansowy, a wraz z rozwojem spekulacyjnym poprzez podnoszenie cen, podczas gdy nieruchomości pozostają puste. Tymczasem publiczna inwestycja w mieszkania socjalne spadła, a większość regionów przeznacza na nie mniej niż 0,5% PKB.
Bezczynność w kwestii zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych musi się skończyć
Żeby zniwelować przepaść między obietnicą odpowiednich warunków mieszkaniowych a ich budową, musimy wrócić do zaangażowania z podejściem holistycznym opartym na prawach człowieka, które ustalają mieszkanie jako priorytet, będący fundamentem dobrze zaplanowanych i funkcjonalnych obszarów miejskich. Wizja ta rozpoznaje, że funkcje socjalne i ekologiczne ziemi są kluczowe do zaoferowania odpowiednich inkluzywnych warunków mieszkaniowych.
Aby udało się to osiągnąć, koniecznym jest, żeby sektor publiczny przejął inicjatywę w osiągnięciu sprawiedliwych rezultatów. Jeśli szeroki zakres podmiotów przyczyni się do rozwiązań mieszkaniowych, do rządzących będzie należało ustanowienie podstaw i ram strategicznych niezbędnych do zapewnienia wszystkim ludziom godnych warunków życia. Tym samym, potrzebujemy więcej danych do prowadzenia skutecznej polityki, które uchwycą pełen zakres bezdomności i realiów nieformalnych osiedli, co pozwoli na podejmowanie konkretnych, opartych na dowodach decyzji.
W końcu, trzeba zwiększyć nakłady finansowe, żeby wyjść naprzeciw tym wyzwaniom. Odpowiednie warunki mieszkaniowe wymagają długoterminowych inwestycji, a rządy muszą zastosować zróżnicowane modele finansowania, aby zagwarantować zrównoważone i oparte na potrzebach ludzi rozwiązania mieszkaniowe. Zakłada to łączenie zasobów wielostronnych i dwustronnych z narodowymi programami mieszkaniowymi, zapewniając, że są one wystarczająco solidne, żeby zaspokoić potrzeby szybko rozwijających się i urbanizujących się regionów.
Powrót do zaangażowania w te zasady nie tylko spełni obietnicę uznania mieszkania prawem człowieka, ale także położy fundamenty dla inkluzywnych, odpornych i prosperujących społeczności miejskich. Podejście to zostało poparte przez państwa członkowskie ONZ, kiedy przyjęły rezolucję o odpowiednich wrunkach mieszkaniowych dla wszystkich podczas drugiej sesji zgromadzenia ONZ ds. siedlisk w 2023 roku.
Na całym świecie podejmowane są odważne działania, które dowodzą, że zmiany są możliwe: Singapur wykorzystał stałą publiczną inwestycję, aby zagwarantować mieszkania większości swojej populacji; W Kenii, planowanie przestrzenne i uczestnictwo pozwoliły na dostęp do usług i bezpieczeństwa prawa własności na nieformalnych osiedlach; w Brazylii programy mieszkalnictwa socjalnego dały priorytet kobietom i osobom najbardziej wrażliwym, wiążąc mieszkanie z usługami niezbędnymi. Przykłady te pokazują, że, z inkluzywnym podejściem, silnym przywództwem i zaangażowaniem odpowiednie warunki mieszkaniowe mogą stać się rzeczywistością dla każdego.