Zdjęcie: Juan Pablo Serrano pexels.com
Wiele osób myśli o menopauzie jako o pojedynczym wydarzeniu, które ma miejsce około 50. roku życia kobiety, czyli w średnim wieku ostatniej miesiączki. Jest to jednak stopniowy proces, który zwykle występuje między 45. a 55. rokiem życia.
Okres okołomenopauzalny to faza poprzedzająca menopauzę i następująca po niej, podczas której zmiany hormonalne wpływają na cykl menstruacyjny. Etap ten różni się w zależności od osoby i może trwać kilka lat. Objawy obejmują uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju oraz nieregularne miesiączki. Podczas gdy objawy fizyczne są powszechne, potencjalny wpływ okresu okołomenopauzalnego na zdrowie psychiczne - w tym zmiany nastroju i poważne zaburzenia psychiczne - jest mniej zrozumiały i został niedostatecznie zbadany.
Do przeprowadzenia badań zainspirowali nas pacjenci kliniki zdrowia psychicznego profesor Di Florio. Oferuje ona bezpłatną usługę kliniczną zapewniającą konsultacje dla osób doświadczających poważnych zaburzeń psychicznych związanych z wydarzeniami reprodukcyjnymi. Większość kobiet w klinice nigdy nie miała zaburzeń psychicznych przed menopauzą. Jednak w okresie okołomenopauzalnym coś się zmieniło - nagle wiele z nich zaczęło zmagać się z tymi dolegliwościami. Po dogłębnej analizie zgromadzonych danych okazało się, że doświadczenia tych kobiet nie zostały udokumentowane ani zbadane w literaturze naukowej.
Aby zaadresować tę lukę badawczą i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, przeprowadziliśmy badania przy użyciu dużej bazy danych o nazwie UK Biobank. Jest to zasób, który zapewnia certyfikowanym badaczom bezpieczny dostęp do anonimowych danych medycznych i genetycznych od pół miliona ochotników. Jego celem jest lepsze zrozumienie sposobów zapobiegania, diagnozowania i leczenia wielu poważnych schorzeń.
Co udało nam się ustalić
Korzystając z tych danych, zbadaliśmy, u ilu uczestniczek wystąpiły nowe przypadki chorób psychicznych w okresie okołomenopauzalnym. Następnie porównaliśmy to z liczbą nowych zachorowań w późnym okresie rozrodczym, czyli w latach poprzedzających perimenopauzę. Przeanalizowane przez nas dane pochodziły od 128 294 kobiet w Wielkiej Brytanii. Chcieliśmy zbadać, w jaki sposób okres perimenopauzy może wywoływać poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzenia afektywne dwubiegunowe i zaburzenia depresyjne. Odkryliśmy 112% wzrost nowych przypadków choroby afektywnej dwubiegunowej. Stwierdziliśmy również 30% wzrost poważnych stanów depresyjnych w tym czasie, w porównaniu do wcześniejszych etapów późnego okresu rozrodczego.
Nasze badanie było pierwszym tego rodzaju, które zbadało przypadki zaburzeń afektywnych dwubiegunowych w okresie okołomenopauzalnym. Potwierdza ono doświadczenia kobiet, które wcześniej były niewidzialne w świecie badań.
Chociaż istnieją pewne hipotezy dotyczące tego, dlaczego okres okołomenopauzalny i hormony mogą odgrywać rolę w zaburzeniach psychicznych, potrzeba znacznie więcej badań, aby lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre osoby są na nie szczególnie narażone. Naukowcy muszą również odkryć najlepsze opcje leczenia dla tych kobiet.
Liczymy na to, że nasze wnioski utorują drogę do dalszych badań nad zdrowiem psychicznym kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a także nad mechanizmami biologicznymi leżącymi u podstaw tego typu przypadków.