2024-07-10 16:20:49 JPM redakcja1 K

Osiem wskazówek, aby uchronić się (chociaż trochę) przed upałem

Po prawdziwie jesiennej wiośnie, lato zdecydowało się nareszcie wkroczyć do akcji. Jaki tego skutek? Jest naprawdę gorąco. Oto osiem wskazówek zaproponowanych przez Brigitte Blond, lekarza rodzinnego w Paryżu, które pomogą trochę się ochłodzić.

Zdjęcie: Nastasic / iStock

1. Letni prysznic i koniec z kremami  

W przypadku silnego upału, niektóre proste czynności mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Podczas kąpieli lub prysznica, wybieraj letnią wodę. Dlaczego? Zimna woda zwęża naczynia krwionośne i ogranicza parowanie. Po prysznicu nie należy wycierać się do sucha. Co więcej, lepiej unikać kremów, które zapychają pory, ponieważ chodzi o to, aby skóra jak najwięcej oddychała. Nie wahaj się też położyć zwilżonego ręcznika na kark czy spryskać zasłony zimną wodą. Warto też zasłonić rolety i zamknąć okna wychodzące na słońce. 

2. Warzywa i owoce na talerzu 

Aby się nawodnić, zrezygnuj z ciężkich dań na rzecz zup, owoców, warzyw i jogurtów.  

3. Woda, woda i jeszcze raz woda 

Kiedy za oknem upał, trzeba przyjmować płyny w każdej postaci, nawet ciepłego naparu lub herbaty. Warto jednak zrezygnować z bardzo zimnych napojów, ponieważ ciało, próbując wyrównać temperaturę, jeszcze bardziej się nagrzewa. Również te gazowane nie są szczególnie polecane podczas ciepłych dni. Mają dużo cukru i wcale nie nawadniają. Oczywiście trzeba unikać alkoholu, który jedynie podnosi temperaturę ciała.  

4. Dzieci i osoby starsze w cień 

Dzieci i osoby starsze należą do grupy ryzyka ze względu na etap życia w jakim się znajdują. Maluchy nie mają jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu, który odpowiedzialny jest za regulowanie temperatury. W porównaniu do dorosłych, ich ciało składa się z większej ilości wody, więc też dużo szybciej ją tracą. Uwaga! Nigdy nie pozwalaj dziecku przebywać w pełnym słońcu! Dzieciaki powinny nosić czapki, koszulki, okulary przeciwsłoneczne i nie przybywać na zewnątrz w godzinach największego upału. Warto zaznaczyć, że parasol służy jedynie do ochrony przed promieniami słonecznymi. Co więcej, należy regularnie przypominać o piciu wody, nie tylko dzieciom, ale również osobom starszym, ponieważ często nie czują pragnienia, przez co mogą szybciej się odwodnić.  

5. Kobiety w ciąży muszą pić bez umiaru 

Kobiety spodziewające się dziecka, bez względu na stan zaawansowania ciąży, są bardziej wrażliwe. Powinny więc zostać w chłodnym pomieszczeniu i pić regularnie, ponieważ są bardziej podatne na infekcje urologiczne. Jednakże bez obaw, pocenie się wygląda tak jak zwykle.  

6. Słabe krążenie? Załóż skarpetki uciskowe

Osoby, u których zatrzymuje się woda w organizmie i którym puchną nogi nie powinny bronić się przed noszeniem skarpet uciskowych. Ta metoda, dużo bardziej skuteczna niż kremy czy kapsułki, pozwala na pozbycie się uczucia ciężkości.  

7. Zapomnij o dżinsach i ubraniach ze sztucznych materiałów 

Wiadomym jest, że trzeba nosić czapkę i okulary przeciwsłoneczne, ale warto również wybierać ubrania z bawełny albo naturalnych tkanin. Jeśli wybierzesz zbyt ciasne, uniemożliwią one pocenie się. Weź przykład z Beduinów na pustyni, którzy noszą szerokie szaty, dzięki którym ciało może swobodnie oddychać. Zaleca się wybierać jasne kolory, ale nie jest to niezbędne.  

8. Wyluzuj ze sportem 

Podczas ogromnych upałów warto zmniejszyć intensywność treningów. Najlepszy czas na aktywności to rześki poranek, ponieważ wieczorami temperatura oraz zanieczyszczenia z całego dnia magazynują się w atmosferze.   

Bonus: jak organizm reaguje podczas upałów? 

Ludzkie ciało jest przystosowane do życia w temperaturze 37 °C. Kiedy na zewnątrz jest cieplej, włącza się mechanizm obronny – ciało się poci. Pozwala to skórze na pozbycie się uczucia gorąca. Udar występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie uregulować swojej temperatury. Do objawów zalicza się gorącą i czerwoną skórę, bóle głowy, nudności czy dezorientację, co może prowadzić do utraty przytomności. 

W przypadku złego samopoczucia, zadzwoń na numer 112 lub 999.  

Autor:
Amandine Seguin | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.elle.fr/Societe/News/Canicule-nos-conseils-anti-canicule-2963788

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE