Badania wykazały, że około 30% wszystkich dzieci w Ameryce w wieku od 6 do 19 lat ma nadwagę lub jest otyłych. To prawie jeden na trzech młodych Amerykanów. Podobnie wygląda sytuacja w krajach Unii Europejskiej.
Wskaźnik masy ciała (BMI) to wzór do pomiaru otyłości. Wykorzystuje on kombinację wzrostu i wagi. Wynik BMI wynoszący 25 lub więcej wskazuje na nadwagę, a BMI powyżej 30 oznacza otyłość.
Kto jest zagrożony?
Jeśli przybierasz na wadze, nie zawsze oznacza to, że stajesz się otyły. Dzieci i młodzi dorośli potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć, więc z czasem przybierają na wadze. Jeśli jednak spożywasz więcej, niż potrzebujesz i zaczynasz tyć, możesz być na drodze do otyłości — połączonej z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.
Oto kilka oznak, które powiedzą Ci, czy jesteś w grupie ryzyka:
Dzieci, które mają otyłych rodziców lub dziadków, są bardziej narażone na otyłość, niż inni.
Jeśli choroby takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2 lub choroby serca występują w Twojej rodzinie, również możesz być w grupie ryzyka.
Koślawe nogi w młodym wieku mogą być sygnałem ostrzegawczym przed otyłością.
Depresja i brak pewności siebie również zostały powiązane z otyłością.
Ludzie, którzy nie mają wystarczająco dużo ruchu, siedzą i nic nie robią przez cały dzień, są zdecydowanie bardziej zagrożeni niż inni.
Co powoduje otyłość u dzieci?
Wyjaśnienie jest naprawdę proste: jeśli przyjmujesz więcej energii w postaci jedzenia, niż zużywasz, przybierzesz na wadze. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ.
Geny decydują o tym, jak organizm przechowuje żywność i jak dobrze zamienia ją w energię. Nasze ciała są tak skonstruowane, że przechowują energię w komórkach tłuszczowych na czas, gdy brakuje jedzenia. Nie wszystkie ciała są takie same. Twoje geny pochodzą od rodziców, więc rodzice z ekstra kilogramami częściej mają dzieci z nadwagą.
Chociaż możesz mieć dobre geny, nadal możesz stać się otyły. Jedną z głównych przyczyn otyłości jest brak ćwiczeń fizycznych. Przeciętne dziecko spędza mniej czasu na ćwiczeniach niż dzieci dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Nasze zajęcia w wolnym czasie uległy zmianie. Zamiast wychodzić na zewnątrz dla aktywności fizycznej, dzieci siedzą godzinami przed komputerami, telewizją i grami wideo.
Przekąski i fast foody
Dzięki nadmiernemu podjadaniu wielu z nas zjada nawet cztery posiłki dziennie. Naszymi przekąskami nie są marchewki czy jabłka. Zamiast tego sięgamy po śmieciowe jedzenie. Nie zawsze jednak jest to wina dzieci. Szkoły są pełne automatów oferujących wysokokaloryczne przekąski i słodzone napoje bezalkoholowe. Co gorsza, są one bombardowane reklamami telewizyjnymi prezentującymi niezdrową żywność. Przeciętny amerykański ośmiolatek ogląda ponad cztery tysiące reklam żywności rocznie. Około 35% tych reklam dotyczy słodyczy i przekąsek, kolejne 10% - fast foodów.
Fast food to kolejna przyczyna otyłości. Choć niektóre sieci fast foodów oferują zdrowe alternatywy, to nie są one tym, co ludzie zamawiają. Dzisiejsze rodziny również jedzą na mieście o wiele częściej niż poprzednie pokolenia.
Nawyki żywieniowe w domu
Jeśli wypracujesz zdrowe nawyki żywieniowe, będziesz miał większe szanse na utrzymanie zdrowej wagi. A to właśnie w domu kształtujemy takie nawyki.
Jeśli Twoi rodzice mają nadwagę lub są otyli, to zapewne przez całe życie mogłeś obserwować złe nawyki żywieniowe. Dzieci, które obserwują swoich rodziców jedzących ciasteczko zamiast kawałka owocu, spożywających posiłki przed telewizorem lub jedzących zbyt szybko, są bardziej skłonne robić to samo. To zwiększa ryzyko, że staną się dziećmi z nadwagą, a później dorosłymi.
Konsekwencje
Oprócz potrzeby większych ławek szkolnych i foteli lotniczych, jakie są inne konsekwencje otyłości?
Cukrzyca typu 2 była kiedyś uważana za chorobę, która dotyka głównie dorosłych, od jakiegoś czasu uległo to zmianie. Może ona prowadzić do ślepoty, chorób serca i nerek oraz uszkadzać nerwy.
Badania wykazały, że otyłość może powodować, że dzieci z astmą zużywają więcej leków i bardziej świszczą.
Dzieci i młodzież z nadwagą częściej cierpią na wysokie ciśnienie krwi niż dzieci z prawidłową wagą.
Zaburzenia snu należą do najczęstszych konsekwencji otyłości u dzieci. U Niektórych dzieci mogą wystąpić zaburzenia oddychania podczas snu, co w przypadku braku leczenia, może prowadzić do szeregu innych chorób, w tym problemów z sercem i płucami.