2023-10-26 15:15:22 JPM redakcja1 K

Pięć psychicznych korzyści z grania w gry planszowe

Członkowie lokalnej wspólnoty, przynajmniej od czasu do czasu, rzucają w kąt telefony, tablety, komputery i ekrany telewizorów, żeby rozsiąść się wygodnie przy grze planszowej.

Zdjęcie: mat.pr.

W dobie wszechobecnej komunikacji odłączenie się od sieci na kilka godzin wydaje się rewolucyjnym sposobem odkrywania, łączenia się i eksplorowania nowych obszarów życia. W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż gier planszowych i łamigłówek umysłowych gwałtownie wzrosła, kiedy przyjaciele, sąsiedzi i rodziny zaczęły doświadczać po raz pierwszy (lub odkrywać na nowo) korzyści psychicznych i społecznych – czasem nawet zerwania więzi przyjacielskich – płynących z rywalizacji lub rozgrywki kooperacyjnej. 

Nawiązywanie kontaktu z innymi 

W dzisiejszych czasach spędzanie czasu nawet z najważniejszymi dla nas osobami stanowi nie lada wyzwanie ze względu na pracę, szkołę i zajęcia pozalekcyjne. Bywa i tak, że trwający dłużej lunch z przyjaciółmi, rodzinny obiad lub spotkanie na kawie z sąsiadem nie zdarzają się całymi tygodniami. Dzieci nigdy nie odkładają nawiązywania kontaktów towarzyskich do czasu przyjęcia lub jakiegoś oficjalnego spotkania. W ich przypadku odbywa się to podczas zabawy! Spędzanie czasu przy grze planszowej nie musi być jakimś skomplikowanym wydarzeniem, które wymaga wielu przygotowań i planowania. Wystarczy po prostu rozłożyć grę i dobrze się bawić. 

 

Trening pamięci, logiki i myślenia 

Mówiąc o sile zabawy w rozwoju dziecka, wiele popularnych gier planszowych może pomóc dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji, odkładaniu oczekiwanej nagrody i radzeniu sobie z błędami. Szachy, Węże i drabiny, Osadnicy z Catanu, Monopoly, Cluedo, Mancala i inne gry pamięciowe rozwijają umiejętność skupienia się przez pewien czas oraz wyrabiają zdolność koncentracji 

Wzmocnienie siły mózgu 

Wiele klasycznych gier, takich jak szachy, Scrabble, Trivial Pursuit i Pictionary, stanowi wyzwanie dla kreatywnych i analitycznych procesów myślowych, dając obu półkulom zadanie do wykonania. Według Central Connecticut State University nawet prosta czynność, jaką jest poznanie zasad gry czy zagranie w nową grę może pomóc wzmocnić umysł. 

Ochrona przed demencją 

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom szacuje, że w Stanach Zjednoczonych na chorobę Alzheimera i powiązaną z nią demencję cierpi około 5,8 miliona ludzi, w tym około 200 000 w wieku poniżej 65 lat. Badanie z 2013 roku wykazało, że ryzyko demencji u osób grających w gry planszowe na przestrzeni 20 lat było o 15 procent niższe w porównaniu z osobami niegrającymi w gry planszowe. Badanie wykazało, że stymulowanie spędzania wolnego czasu może być czynnikiem chroniącym przed demencją i pogorszeniem się funkcji poznawczych. 

 

Zmniejszenie poziomu stresu 

Być może serce bije ci mocniej, kiedy zamierzasz rzucić na stół asa lub podnosi ci się ciśnienie krwi, gdy reagujesz na ruchy twojego przeciwnika. Jednakże badanie z 2017 roku sugeruje, że granie w gry planszowe może pomóc obniżyć stres i zwiększyć poczucie spokoju. Wiele osób grających w gry planszowe twierdzi, że gra po to, by się odprężyć i zrelaksować. Jest sprawą oczywistą, że wiele gier planszowych może wywołać wesołość u grających, co z kolei stymuluje wydzielanie się endorfiny. Zwykła, prosta zabawa może pomóc zwiększyć poziom serotoniny, złagodzić objawy lęku i zwiększyć entuzjazm w innych obszarach życia. 

 

 

 

 

Autor:
Christy Edwards | Tłumaczenie: Piotr Kolarzyk

Żródło:
https://www.ashevillenc.gov/news/wellness-wednesday-5-mental-benefits-of-board-games/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.