2023-10-13 22:09:03 JPM redakcja1 K

Podejmowanie ryzyka, na które "nadopiekuńczy rodzice" powinni pozwolić swoim dzieciom

Istnieją ciągłe obawy dotyczące wpływu nadopiekuńczego rodzicielstwa na wzrost i rozwój dzieci.

Chcąc zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze wyniki, rodzicie mają tendencję do czuwania nad nimi, nieustannie starając się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom lub krzywdzie.

Eksperci ds. dzieci twierdzą jednak, że może to prowadzić do braku odporności i wytrwałości u dzieci. Dzieci mogą również mieć trudności z rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem inicjatywy.

Jak możemy temu zaradzić?

Jesteśmy pedagogami, którzy badają ryzykowne środowiska. Nasze nowe badania dotyczą postrzegania przez rodziców placów zabaw na świeżym powietrzu. Pokazują one, w jaki sposób place zabaw na świeżym powietrzu zapewniają dzieciom możliwość angażowania się w ryzykowne zabawy i rozwijania niezależności oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Istota ryzyka

Podejmowanie ryzyka oznacza angażowanie się w dowolne zachowanie lub działanie o niepewnym wyniku fizycznym, społecznym, emocjonalnym lub finansowym.

Ryzyko jest codzienną częścią życia, od prowadzenia samochodu po kupno domu na aukcji lub wspinanie się po drabinie.

Nie możemy wyeliminować ryzyka, więc musimy nauczyć się nim zarządzać. Oznacza to wzięcie odpowiedzialności za ocenę potencjalnych konsekwencji i podjęcie niezbędnych środków ostrożności. Na przykład przechodzenie przez jezdnię wiąże się z ryzykiem, ale uczymy się, jak wypatrywać samochodów lub przechodzić na światłach, jeśli droga jest ruchliwa.

Rozpoznawanie i odpowiednie reagowanie na podejmowanie ryzyka jest integralnym aspektem wzrostu i rozwoju dzieci. W 1998 r. amerykański pedagog i przewodnik po bezdrożach, Jeff Liddle, zauważył, że ryzyko odgrywa kluczową rolę w uczeniu się przez całe życie.

Doświadczenia na świeżym powietrzu są szczególnie dobrym miejscem do rozwijania umiejętności związanych z ryzykiem, ponieważ nie są one kontrolowanym środowiskiem. Na przykład, nie ma dwóch takich samych drzew do wspinaczki, a warunki mogą się różnić w zależności od pogody.

Nasze badania

W nowym badaniu przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców i opiekunów na temat podejmowania ryzyka przez dzieci na placu zabaw Boongaree w Berry w Nowej Południowej Walii.

Plac zabaw obejmuje stałe wyposażenie, takie jak zjeżdżalnie i liny wspinaczkowe, a także elementy naturalne, takie jak: woda, kamień, drewno, piasek i zieleń.

Wybraliśmy Boongaree po tym, jak stał się on przedmiotem debaty w mediach i na portalach społecznościowych z powodu serii urazów, w tym złamań kości. „Daily Mail” zasugerował, że jest to "najbardziej niebezpieczny plac zabaw w Australii". W następstwie obaw społeczności zjeżdżalnia tunelowa w parku została w maju zastąpiona inną zjeżdżalnią o mniejszym "pędzie".

Podczas wielu wizyt na placu zabaw w czerwcu, zwerbowaliśmy 302 dorosłych do wypełnienia ankiety na temat korzystania z atrakcji przez ich dzieci. Następnie nawiązaliśmy kontakt z zamkniętą grupą 56 rodziców z tej samej grupy na Facebooku.

Korzyści wynikające z ryzyka

Poprosiliśmy rodziców o podzielenie się swoimi opiniami na temat placu zabaw i powiedzieli nam, że ryzykowna zabawa w parku ma wiele zalet. Obejmowały one umożliwienie dzieciom:

- podejmowania wyzwań i rozwiązywania problemów

- kontaktu z otoczeniem

- kierowania własną zabawą

- aktywności fizycznej

- kreatywności i ciekawości

- demonstracji pewności siebie i niezależności 

- budowania potencjału społecznego poprzez dzielenie się sprzętem i zabawę na zmianę.

Jak powiedział nam jeden z rodziców: "Spojrzenie na twarze dzieci, gdy docierają na szczyt lin wspinaczkowych i zaczynają chodzić po mostach, jest fantastyczne – żwawość i determinacja, a następnie duży, głęboki oddech..."

Inny rodzic mówił o tym, jak ważne jest dawanie dzieciom możliwości "podejmowania własnych decyzji dotyczących ryzyka, jakie chcą podjąć, jak wysoko i jak szybko będą się wspinać".

Jeszcze inny rodzic opisał, jak park dał dzieciom "swobodę zabawy w dowolny sposób, w jaki czują się komfortowo".

Jak wspierać dziecko w ryzykownych zabawach na świeżym powietrzu?

Zatem jak możesz wesprzeć swoje dziecko w podejmowaniu odpowiedniego ryzyka, gdy następnym razem wybierzesz się na plac zabaw? Oto kilka wskazówek opartych na naszej pracy nad dziećmi, ryzykiem i zabawą na świeżym powietrzu:

Zacznij od pozytywnego nastawienia: Place zabaw są przeznaczone do rozwijania umiejętności fizycznych i społecznych. Bądź więc przygotowany na to, że Twoje dziecko będzie próbować nowych rzeczy w parku (zamiast po prostu bawić się bezpiecznie z tym samym starym sprzętem).

Bądź gotowy, aby wspierać i stać z boku: Są chwile, kiedy najlepiej jest się wycofać i pozwolić dzieciom samodzielnie doświadczyć sprzętu lub obszaru. Są też takie, w których potrzebni są rodzice. Miej więc oko na wszystko. Nie zakładaj jednak, że będziesz pomagać przez cały czas.

Dobór słów ma znaczenie: Staraj się unikać sformułowań takich jak "bądź ostrożny". Może to sprawić, że dzieci będą bały się danej sytuacji. Zmień swój język na coś bardziej wspierającego, na przykład "Czy jest mocniejszy kawałek drewna, na którym można postawić stopę?" lub "Czy widziałeś tamtą dziurę?".

Możesz też powiedzieć coś w stylu: "Rozejrzyj się, chcesz iść w lewo czy w prawo?". Zachęci to dziecko do zastanowienia się nad najlepszym dla niego podejściem i zbuduje pewność siebie oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Udzielaj przydatnych porad: Pomagaj dzieciom, udzielając konkretnych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania ze sprzętu. Na przykład podczas wspinaczki możesz powiedzieć: "Używaj obu rąk i stóp na tej drabinie".

Pozwól dziecku decydować: Pozwól dziecku decydować o tym, z jakiego sprzętu korzysta i jak daleko się wspina. Nie zmuszaj go do wykonywania czynności, z którymi nie czuje się komfortowo. Z tego samego powodu interweniuj tylko wtedy, gdy sprzęt jest wyraźnie powyżej ich poziomu rozwoju umiejętności.

Baw się dobrze: Okazuj podekscytowanie, dołączaj do pomysłowych gier i wzmacniaj przekaz, że akceptowalne jest powiedzenie "nie" lub "tak" wyzwaniu – oba wybory są w porządku!

Dział: Dzieci

Autor:
Tonia Gray, Jaydene Barnes and Marion Sturges, Western Sydney University | Tłumaczenie: Alicja Cecot

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/10/13/health/children-risks-outdoor-play-wellness-partner/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE