2024-12-09 21:48:26 JPM redakcja1 K

Podstawowe informacje o opiece nad dzieckiem

Kiedy rodzice się rozwodzą lub rozstają, muszą zadecydować, kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem. Obejmuje to fizyczną, prawną, wspólną lub wyłączną opiekę nad dzieckiem. Sąd podejmuje decyzję w sprawie opieki w oparciu o standard dobra dziecka.

Źródło: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Istnieją różne rodzaje ustaleń dotyczące pieczy nad dzieckiem, z których każdy ma swoje zalety i wady. Decyzja sądu w sprawie pieczy nad dzieckiem będzie opierała się o standard dobra dziecka. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie opieki, sąd weźmie pod uwagę różne czynniki. 

Artykuł ten zawiera przegląd opieki nad dzieckiem.

Rodzaje sprawowania opieki nad dzieckiem

Istnieje kilka rodzajów sprawowania opieki nad dzieckiem. Opieka nad dzieckiem obejmuje opiekę fizyczną, opiekę prawną, wspólną opiekę oraz wyłączną opiekę. Te rodzaje sprawowania opieki nad dzieckiem zostały pokrótce opisane poniżej.

Opieka fizyczna i opieka prawna
Opieka fizyczna odnosi się do warunków mieszkaniowych dziecka po rozstaniu rodziców. Jedno lub oboje rodzice mogą być odpowiedzialni za opiekę nad dzieckiem i zapewnienie mu domu. 

Opieka prawna odnosi się do władzy i odpowiedzialności za podejmowanie ważnych decyzji w imieniu dziecka. Obejmuje to kwestie dotyczące opieki zdrowotnej, edukacji, religii oraz zajęć pozalekcyjnych.

Wspólna opieka

Wspólna opieka to rodzaj ustalenia opieki na dzieckiem, gdzie oboje rodzice dzielą się prawną oraz fizyczną opieką nad dzieckiem. W przypadku wspólnego porozumienia o opiece nad dzieckiem rodzice współpracują ze sobą, aby podejmować ważne decyzje. Współpracują przy podejmowaniu ważnych decyzji, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i wychowanie religijne. Opieka fizyczna może być podzielona 50/50 – lub według harmonogramu, który jest korzystny dla rodziców i dziecka.

Wspólna opieka jest często przyznawana, gdy oboje rodzice są zdolni do opieki nad dzieckiem. Każdy rodzic spędza z dzieckiem mniej więcej tyle samo czasu. To porozumienie pozwala dziecku utrzymać relację z obojgiem rodziców. Zapewnia to również dziecku poczucie stabilności i spójności. 

Ponieważ wspólna opieka wymaga wysokiego stopnia współpracy między rodzicami, sądy niechętnie zarządzają wspólną pieczę nad dzieckiem, chyba że oboje rodzice wyrażą na to zgodę i są w stanie wykazać zdolność do podejmowania wspólnych decyzji i współpracy dla dobra dziecka.

Wyłączna opieka

Wyłączna opieka jest rodzajem ustalenia dotyczącego opieki, w którym jedno z rodziców sprawuje prawną i fizyczną opiekę nad dzieckiem. Drugi rodzic ma ograniczony udział w życiu dziecka lub nie uczestniczy w nim wcale. Może mieć prawo do odwiedzin, ale nie ma uprawnień do podejmowania decyzji, tak jak drugi rodzic.

Wyłączna opieka jest zazwyczaj przyznawana, gdy drugi rodzic jest „niezdolny” do bycia rodzicem. Rodzic może być niezdolny do pracy, jeśli w przeszłości zaniedbywał, znęcał się nad dzieckiem lub stwarzał mu zagrożenie. Rodzic może być również niezdolny do sprawowania opieki, jeśli zmaga się z problemami związanymi z nadużywaniem substancji, problemami ze zdrowiem psychicznym lub nie jest w stanie zapewnić dziecku stabilnego domu. Rodzic niesprawujący władzy rodzicielskiej może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko.

Wyłączna opieka może być formą wyłącznej opieki fizycznej lub wyłącznej opieki prawnej. Zwykle wyłączna opieka obejmuje obie formy. Wyłączna opieka fizyczna oznacza, że jedno z rodziców ponosi główną odpowiedzialność za fizyczną opiekę nad dzieckiem. Wyłączna opieka prawna oznacza, że jeden z rodziców ma wyłączne prawo do podejmowania decyzji za dziecko.

Wyłączna opieka nad dzieckiem może zapewnić dziecku stabilność i konsekwencję. Ale w zależności od tego, czy odwiedziny są również nakazane, mogą przegapić relację z drugim rodzicem. Rodzic sprawujący wyłączną opiekę nad dzieckiem może również czuć się przytłoczony samotną opieką nad dzieckiem.

Podzielona opieka

Inną opcją, choć znacznie mniej preferowaną, jest opieka dzielona. Podział władzy rodzicielskiej ma miejsce wtedy, gdy jedno z rodziców sprawuje pieczę nad jednym lub większą liczbą dzieci stron, a drugi rodzic sprawuje pieczę nad drugim dzieckiem (dziećmi). Sądy zazwyczaj wolą nie dzielić rodzeństwa przy wydawaniu nakazów opieki nad dzieckiem. 

Opieka nad dzieckiem a niezamężni rodzice 

Problemy z opieką nad dzieckiem mogą pojawić się w przypadku rodziców niebędących w związku małżeńskim, tak samo jak w przypadku par małżeńskich. Kiedy rodzice dziecka nie są w związku małżeńskim, statuty większości stanów wymagają, aby matka uzyskała wyłączną opiekę fizyczną, chyba że ojciec podejmie działania w celu uzyskania opieki. Ojciec będzie musiał ustalić swoje prawa rodzicielskie, czyli "pochodzenie" w drodze postępowania sądowego.

Ustanowienie ustaleń dotyczących pieczy nad dzieckiem lub plan rodzicielski może pomóc uniknąć problemów z opieką nad dzieckiem. Dokumenty te mogą pomóc rodzicom uniknąć sporów i zapewnić dziecku stabilność. 

Ustalenia dotyczące opieki nad dzieckiem określają prawa i obowiązki każdego z rodziców. Może to obejmować ilość czasu spędzonego przez rodziców z dzieckiem, władzę decyzyjną oraz alimenty na dziecko, które będą wypłacane na rzecz dziecka. Plany rodzicielskie mogą zawierać szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób dzieci będą transportowane między domami, jak będą dzielone święta i wakacje oraz jak będą rozwiązywane konflikty. Niektóre stany mogą wymagać, aby opieka nad dzieckiem i odwiedziny były określone w odrębnym orzeczeniu od alimentów.

Decyzje dotyczące opieki nad dzieckiem: czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Przy decydowaniu, kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, sąd bierze pod uwagę różne czynniki. Nadrzędnym czynnikiem jest zawsze najlepszy interes dziecka. Często głównym czynnikiem jest to, który rodzic był "głównym opiekunem" dziecka (więcej na ten temat poniżej). Jeżeli dzieci osiągną odpowiedni wiek, sądy wezmą pod uwagę ich preferencje przy podejmowaniu decyzji o opiece nad dzieckiem. 

Chociaż standard "najlepszego interesu" różni się w zależności od stanu, niektóre czynniki są wspólne w analizie najlepszych interesów stosowanej przez poszczególne stany, w tym:

  • Życzenia dziecka (jeśli jest wystarczająco dorosłe, aby móc wyrazić rozsądne preferencje)
  • Psychiczne i fizyczne zdrowie rodziców
  • Religia lub względy kulturowe
  • Potrzeby dziecka związane z jego edukacją
  • Potrzeba utrzymania stabilnego środowiska domowego
  • Wsparcie i możliwość interakcji z członkami dalszej rodziny któregokolwiek z rodziców
  • Interakcja i wzajemne powiązania z innymi członkami gospodarstwa domowego
  • Dostosowanie do szkoły i społeczności
  • Wiek i płeć dziecka
  • Stosowanie przez rodziców nadmiernej dyscypliny lub znęcanie się emocjonalne
  • Dowody na to, że rodzice używali narkotyków, alkoholu lub wykorzystywali seksualnie
  • Dobre samopoczucie dziecka

Po wydaniu decyzji sąd wyda postanowienie sądowe określające zasady pieczy nad dzieckiem.

Określenie „głównego opiekuna” dziecka

Niektóre sądy rodzinne dopuszczają uprzywilejowanie rodzica, który może wykazać, że był głównym opiekunem dziecka w trakcie trwania małżeństwa.

Przy określaniu, kto jest głównym opiekunem, sąd przyjrzy się obowiązkom opiekuńczym:

  • Kąpiel, pielęgnacja i ubieranie
  • Planowanie i przygotowywanie posiłków
  • Kupowanie ubrań i zajmowanie się obowiązkami związanymi z praniem
  • Opieka zdrowotna
  • Zachęcanie do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych
  • Uczenie czytania, pisania oraz umiejętności matematycznych

Czynniki zmieniają się zależnie od stanu. Niektóre stany biorą pod uwagę takie rzeczy, jak bierne palenie i wolontariat w szkole dziecka.

Ważne jest, aby pamiętać, że jedna płeć nie jest preferowana względem drugiej przy określaniu, który rodzic jest głównym opiekunem. Innymi słowy, matki nie są preferowane w stosunku do ojców. Gdy stanie się jasne, że oboje rodzice podzielili się obowiązkami w równym stopniu, sąd powróci do standardu najlepszego interesu.

Uzyskaj pomoc w sprawie opieki nad dzieckiem od prawnika

Być może najtrudniejszą emocjonalnie częścią rozwodu dla par z dziećmi jest ustalenie, kto dostaje opiekę nad dzieckiem i jak to się ustala. Opieka nad dzieckiem oraz odwiedziny dzieci występują również w sytuacjach, gdy rodzice nie są małżeństwem. 

Ważne jest to, aby znać przepisy i prawa stanowe dotyczące opieki nad dzieckiem. Prawnik zajmujący się prawem rodzinnym może pomóc dostarczyć cennych porad prawnych oraz przeprowadzić Cię przez proces prawny. Mogą również pomóc w interpretacji przepisów dotyczących opieki nad dziećmi w Twoim stanie.

Upewnij się, że chronisz swoje prawa rodzicielskie i zapewniasz najlepszy wynik dla swoich dzieci, omawiając swoją sprawę z doświadczonym prawnikiem zajmującym się opieką nad dziećmi w Twojej okolicy już dziś.

Sprawdzone pod kątem prawnym przez: Rhonda Earhart, Esq.

Dział: Dziecko

Autor:
Jade Yeban, J.D | Tłumaczenie: Daniel Czeleń - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
Child Custody Basics - FindLaw

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE