Zdjęcie: Andy Rain/EPA
Pokolenie baby boomers oraz osoby w wieku 50 lat żyją dłużej, ale ich stan zdrowia jest gorszy niż zdrowie wcześniejszych pokoleń w tym samym wieku, mimo postępów w medycynie i większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia – wynika z globalnego badania. Naukowcy odkryli, że osoby w wieku 50, 60 i 70 lat częściej cierpią na poważne problemy zdrowotne niż osoby urodzone przed lub w czasie II wojny światowej, gdy osiągały ten sam wiek. Eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego i University College London (UCL) stwierdzili, że wyników tych nie można wyjaśnić jedynie wydłużeniem życia. Otyłość, cukrzyca typu 2, nowotwory, choroby serca i inne schorzenia coraz częściej dotykają ludzi w młodszym wieku.
Z badań opublikowanych w czasopiśmie Journals of Gerontology wynika, że wskaźniki chorób i niepełnosprawności wzrastały z każdym kolejnym pokoleniem w XX wieku. Laura Gimeno, główna autorka badania z UCL, określiła to zjawisko jako „generacyjną degenerację zdrowotną”, zauważając, że młodsze pokolenia mają tendencję do gorszego stanu zdrowia niż poprzednie pokolenia w tym samym wieku.
„Nawet przy postępach w medycynie i większej świadomości społecznej dotyczącej zdrowego stylu życia osoby urodzone po 1945 roku są bardziej narażone na przewlekłe choroby i niepełnosprawność niż ich poprzednicy”. „Biorąc pod uwagę, że nawet jedna piąta populacji w zamożnych krajach zachodnich ma obecnie ponad 65 lat, rosnące zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną i społeczną będzie miało ogromny wpływ na wydatki rządowe”.
Naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne ponad 100 000 osób w latach 2004–2018, obejmując kilka pokoleń ludzi w wieku 50 lat i więcej z Anglii, USA i Europy. Odkryto rosnące wskaźniki chorób przewlekłych, szczególnie w porównaniu osób urodzonych w latach 1936–1945 z tymi urodzonymi w latach 1955–1959. Wskaźniki chorób przewlekłych rosły z każdym kolejnym pokoleniem we wszystkich regionach, przy czym osoby urodzone w późniejszych latach częściej cierpiały na nowotwory, choroby płuc, problemy z sercem, cukrzycę typu 2 i wysoki poziom cholesterolu niż ich poprzednicy w tym samym wieku.
Chociaż częstość występowania cukrzycy typu 2 rosła w podobnym tempie we wszystkich regionach, diagnozy nowotworów, problemów z sercem i wysokiego cholesterolu najbardziej wzrosły w Anglii i Europie. Baby boomers oraz osoby w wieku 50 lat były o 1,5 raza bardziej narażone na te schorzenia niż ich poprzednicy w tym samym wieku.” Poziom siły chwytu dłoni, będący dobrym wskaźnikiem ogólnej siły mięśniowej i zdrowego starzenia się, zmniejszał się z pokolenia na pokolenie w Anglii i USA, ale w Europie albo wzrastał, albo pozostawał na stałym poziomie. Większość osób z pokoleń powojennych miała równie duże lub większe trudności niż ich poprzednicy w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak kąpiel, jedzenie, chodzenie na krótkie dystanse czy robienie zakupów spożywczych.
„Nasze badanie dostarcza niepokojących nowych dowodów na to, że u nowszych pokoleń obserwujemy pogarszający się stan zdrowia, gdy wchodzą w późniejsze lata życia” – powiedziała Gimeno. „Pomimo spadających wskaźników niepełnosprawności w pokoleniach przedwojennych, choroby przewlekłe i rosnąca otyłość mogą prowadzić do poważnej niepełnosprawności u pokolenia baby boomers”. „Jeśli oczekiwana długość życia pozostanie stabilna lub będzie nadal rosła, te niepokojące tendencje mogą sprawić, że młodsze pokolenia będą spędzać więcej lat w złym stanie zdrowia i zmagając się z niepełnosprawnością”.