2024-11-27 19:07:31 JPM redakcja1 K

Pokolenie Z jest zmęczone

Zazwyczaj oczekuje się, że młodsi ludzie mają więcej energii niż ich starsi koledzy, ale niedawna ankieta ujawniła, że pokolenie Z jest najbardziej przemęczonym pokoleniem.

Newsweek omówił, w jaki sposób zły sen może negatywnie wpłynąć na pokolenie Z i co mogą zrobić, aby lepiej się wyspać. Źródło zdjęcia: Newsweek Illustration/Canva

W ankiecie przeprowadzonej przez Talker Research zapytano 1000 dorosłych Amerykanów: „Jak często czujesz się zmęczony?”. Aż 24 procent osób urodzonych w latach 1997-2006 stwierdziło, że „zawsze” odczuwa zmęczenie - to najwyższy odsetek wśród czterech badanych pokoleń.

Ponadto 34 procent respondentów z pokolenia Z stwierdziło, że „często” odczuwa zmęczenie, w porównaniu do 20 procent uczestników z pokolenia wyżu demograficznego. Tylko 5 procent osób z pokolenia Z stwierdziło, że „rzadko” odczuwa zmęczenie, podczas gdy 18 procent osób z pokolenia wyżu demograficznego odczuwało to samo. Z kolei milenialsi w większości wskazali, że „czasami” czują się zmęczeni (37 procent).

Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) i Sleep Research Society (SRS) zalecają, aby dorośli spali siedem lub więcej godzin na dobę, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia związanych z chronicznym niedoborem snu. 

Szkodliwe skutki niedostatecznej ilości snu zostały dogłębnie zbadane przez naukowców, a ostatnie badania ujawniły nowy problem: niedostateczna ilość snu może przyspieszać starzenie się mózgu. Wysokiej jakości sen jest niezbędny do utrwalania pamięci i regeneracji fizycznej. Niedobór snu jest silnie powiązany z szeregiem poważnych schorzeń, w tym chorobami serca, otyłością, zaburzeniami neurodegeneracyjnymi i depresją.

Co sprawia, że pokolenie Z nie śpi w nocy?

Według sondażu, winę za to w dużej mierze ponosi technologia, ponieważ pokolenie Z woli poświęcać swój czas na scrollowanie na telefonach czy oglądanie telewizji zamiast na sen. Newsweek rozmawiał o tym, jak te nowoczesne nawyki wpływają na jakość snu pokolenia Z z dr Sylvie Stacy, certyfikowanym lekarzem medycyny prewencyjnej w Birmingham w stanie Alabama.

Stacy powiedziała: „Aktywności wykonywane późno w nocy, takie jak przeglądanie mediów społecznościowych, mogą wydawać się produktywnymi sposobami na relaks. Niestety, rzadko przyczyniają się one do znaczących postępów. Mogą nawet utrudniać dobry sen. Nie wspierają one długoterminowych celów większości młodych ludzi”. Chociaż pokolenie Z nie traci snu z powodu pracy, ogólny stres również przyczynił się do ich nieprzespanych nocy.

Stacy dodała: „Chroniczne przemęczenie wśród młodych dorosłych często wynika z presji społecznej, która utożsamia zapracowanie z produktywnością. Wiele osób z pokolenia Z podświadomie wierzy, że ograniczenie snu daje więcej czasu na skupienie się na pracy, związkach lub celach osobistych. W rzeczywistości jednak niedobór snu działa na naszą niekorzyść. Utrudnia efektywne funkcjonowanie w ciągu dnia”.

Jak pokolenie Z może wprowadzić zdrowsze nawyki przed snem?

Dr Jacob Teitelbaum, wiodący ekspert w dziedzinie chronicznego zmęczenia, z Annapolis w stanie Maryland, udzielił następujących porad. Powiedział Newsweekowi: „Przestań czytać lub oglądać rzeczy, w tym wiadomości i media społecznościowe, które wywołują strach, niepokój lub nienawiść do wszystkich innych. Zamiast tego wykorzystaj ten czas na sen. „Podobnie do tego, jak musimy wybierać żywność, którą wprowadzamy do naszego organizmu, tak samo musimy nauczyć się wybierać te informacje i formy rozrywki, które są pomocne i sprawiają, że czujemy się lepiej”.

Teitelbaum powiedział, że dorośli powinni wprowadzić uspokajającą rutynę przed snem, podobnie jak to ma miejsce w przypadku dzieci. Może to obejmować naturalne środki wspomagające sen, takie jak herbata rumiankowa, lawendowa, z korzenia kozłka lekarskiego czy z męczennicy. Teitelbaum zaleca również ograniczenie spożycia cukru, przyjmowanie dobrych multiwitamin bogatych w witaminy z grupy B i magnez.

Dział: Styl życia

Autor:
Lucy Notarantonio | Tłumaczenie: Paulina Szymańska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.newsweek.com/gen-z-tired-according-poll-1988758

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE