2025-01-07 18:13:56 JPM redakcja1 K

Poradnik na nawiązywanie polepszających życie przyjaźni w cztery dni, którego skuteczność jest udowodniona naukowo

Przyjaźnie potrafią być zaskakująco korzystne dla zdrowia. Oto poradnik, który pomoże ci nawiązać nowe przyjaźnie i wzmocnić te już istniejące.

Zdjęcie: Javier Hirschfield/Getty Images

Poprawa zdrowia, ćwiczenia fizyczne i dieta nieustannie pozostają na szczycie postanowień noworocznych dla wielu ludzi. W roku 2025 niektórzy mogliby zainteresować się innym celem: poprawą relacji z innymi ludźmi. Poprawa jakości i siły więzi społecznych może mieć spory wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Jeden z naszych dziennikarzy, David Robson, stwierdził, że przyjaźnie mogą „wpłynąć na wiele rzeczy, od siły naszego układu odpornościowego do zmniejszenia prawdopodobieństwa śmierci z powodu chorób serca”; mogą nawet wydłużyć nam życie. Zarówno bliskie więzi z partnerami i przyjaciółmi, jak i przyjazne stosunki ze znajomymi i kolegami z pracy są bez wyjątku korzystne, co wskazuje na to, że warto jest odnajdować wspólny język nawet pomimo panującej polaryzacji. Biorąc pod uwagę rzekomą epidemię samotności, w której centrum się znajdujemy, może być to niezrównanym lekiem na nasze smutki.

Oto czterodniowy poradnik na poprawę swojego życia społecznego w 2025 roku – lub po prostu na poczucie się bardziej związanym ze światem. Wszakże istnieje wiele różnych rodzajów relacji, które mogą przynieść nam radość i otworzyć nas na resztę świata poprzez bliskość z naturą, zwierzętami i, co ważniejsze, nami samymi.

Dzień 1: Jakie masz cele i oczekiwania wobec przyjaźni?

Gdy nasza dziennikarka Molly Gorman przeprowadziła wywiad z Grace Vieth, badaczką specjalizującą się w przyjaźniach, na temat rozłąk między przyjaciółmi, dowiedziała się, że istotnym sposobem na polepszenie swoich znajomości jest nauczenie się lepszego radzenia sobie z konfliktami. „Wydaje mi się, że wiele osób jest nastawionych na przepracowywanie konfliktów w relacjach romantycznych”, stwierdziła Vieth. Jeśli chodzi jednak o przyjaźnie, często oczekuje się, że będą one „łatwe. pełne radości, zabawy i śmiechu”, co może doprowadzić nas do myślenia, że jeśli doszło do konfliktu, to oznacza, że z relacją samą w sobie jest coś nie tak.

Dobrym pomysłem mogłoby być zastanowienie się nad tym, co oznacza dla nas przyjaźń i czego w relacjach oczekiwalibyśmy od siebie i innych. Artykuł Molly zawiera sporo udowodnionych naukowo wskazówek na radzenie sobie z zaletami i wadami posiadania przyjaciół, a także na radzenie sobie i wykuwanie wniosków z końców przyjaźni, jeśli już do tego dojdzie (tutaj można przeczytać jej artykuł w pełni).

Optymizmem napawa fakt, że nawiązywanie przyjaźni jest umiejętnością, którą można nabywać i polepszać przez dłuższy czas – późniejsze okresy życia mogą nawet być złotą erą na przyjaźnie, jako że badania wykazują, że stajemy się wtedy lepsi na nawiązywanie kontaktów z innymi. „Ludzie nabywają umiejętności społecznych z czasem”, powiedziała Katherine Fiori, profesorka psychologii na Adelphi University w Nowym Jorku.

Dzień 2: Podziel się szczęściem

Kiedy już przemyślałeś swoje cele i oczekiwania względem przyjaźni, możesz zastanowić się nad tym, czy jesteś dla innych dobrym i pomocnym przyjacielem. Jeśli nie jesteś pewien, oto kilka popartych nauką wskazówek na poprawę swoich umiejętności w byciu dobrym przyjacielem.

Istotną cechą wśród dobrych przyjaciół jest tak zwane „confelicity”, rzadko używane w języku angielskim pochodzące z łacińskiego terminu na „wspólne szczęście”. Oznacza ono po prostu poświęcanie czasu na szczere okazywanie radości względem pozytywnych nowin płynących od innych ludzi i dzielenie się z nimi swoimi własnymi pozytywnymi emocjami. Jeśli pragniesz w tym roku wzbogacić swoje relacje, dzielenie się radością z innymi może być dobrym pierwszym krokiem. Czy jest ktoś, kto podzielił się ostatnio z tobą dobrymi wieściami, ale twoja reakcja mogła być bardziej entuzjastyczna? Możesz nadal wysłać mu wiadomość, że cieszysz się ich powodzeniem lub wspomnieć o tym w czasie waszego następnego spotkania.

Dzielenie się radością z innymi może być świetnym sposobem na budowanie relacji. Zdjęcie: Javier Hirschfeld/Getty Images

Innym sposobem na dodanie nieco ciepła do swoich znajomości byłoby naprawienie przeszłych błędów poprzez przeproszenie. Jak dowiedział się nasz specjalista od technologii Thomas Germain, roboty są zaskakująco dobre w tworzeniu efektywnych przeprosin, podczas gdy wielu ludzi sobie z tym nie radzi. Mamy jednak pewną przewagę: jesteśmy w stanie zaprezentować, że pomimo niedoskonałości naszych przeprosin, płyną one z serca. Jak stwierdziła Judy Eaton, profesorka psychologii z Wilfrid Laurier University w miejscowości Waterloo w kanadyjskiej prowincji Ontario: „Przeprosiny nie polegają tylko na odnalezieniu właściwych słów, ale okazanie fizjologicznych reakcji na coś, co badacze nazywają ‘bólem psychicznym’. Szczera skrucha jest bolesna. Jeśli w przeprosinach nie widać tego bólu, to nie są one wyrazem prawdziwej czułości”.

Dzień 3: Znajdź wspólny język poprzez wspólne zainteresowania

Dla ludzi nieradzących sobie ze społecznymi sytuacjami, nawiązywanie kontaktu poprzez wspólne zainteresowania może być dobrym sposobem na odnalezienie wspólnego języka bez umieszczania siebie samego w centrum interakcji. Jako, że przyjaciele mocno kształtują nasze nawyki i wartości, poznawanie nowych ludzi przez podzielenie się wspólnym hobby może potencjalnie spełnić dwa postanowienia noworoczne naraz: nawiązanie nowych przyjaźni i zapewnienie sobie nowego hobby. Dla przykładu, nawiązanie znajomości z innymi osobami uczęszczającymi z tobą na zajęcia językowe może pomóc ci wytrwać na zajęciach i z czasem poznać język na zaawansowanym poziomie, jak twierdzą eksperci w efektywnej nauce języków obcych.

Inną podwójnie korzystną aktywnością mogą być ćwiczenia fizyczne, jako że pozwalają na spotykanie nowych ludzi i poprawę kondycji. Sporty drużynowe w szczególności są powiązane z lepszym zdrowiem psychicznym i społecznym. Tyczy się to wszystkich osób, niezależnie od wieku czy umiejętności, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zeszłoroczne zawody olimpijskie i paraolimpijskie były dobrą okazją na powstanie wielu artykułów związanych z fitnessem, od porad na szybsze bieganie do sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jako atlecie z niepełnosprawnością. Nadrzędnym przesłaniem pozostaje jednak fakt, że ćwiczenia mogą być dobrym sposobem na aktywność społeczną i znaczącą poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Prawdę mówiąc, wszyscy powinniśmy bardziej się tym zainteresować. 

Inną pasjonującą aktywnością mogącą zapewnić korzyści dla mózgu i życia społecznego może być nauka gry na instrumencie. Może warto więc trzeciego dnia zainteresować się poznaniem nowej aktywności lub powrotem do starej, a następnie zajmowanie się nią przez resztę roku? Naukowcy odkryli, że wspólne rytuały też mogą polepszyć relacje – nawet tak niewielkie jak trącenie się przyborami kuchennymi przed posiłkiem czy specjalne gesty na przywitanie.

Dzień 4: Zbliż się do natury

W dniu czwartym dobrym pomysłem może być zwrócenie się ku naturze. Błękitne miejsca pokroju jezior, rzek i oceanów, a także miejsca z niskim poziomem zanieczyszczenia świetlnego, są w stanie poprawić nasze samopoczucie. Jak wykazała dziennikarka Julia Hotz w swoim artykule, czas spędzony w naturze pomaga ludziom nawiązywać kontakty i uśmierzać samotność. My zaś możemy odwdzięczyć się poprzez pomaganie roślinom i zwierzętom znajdującym się wokół nas.

Czasami wystarczy pojedynczy pstryk: gaszenie świateł w wieżowcach i domach może uratować życia miliardom ptaków migrujących przez nasze miasta. Może pozwolić nam także własnoręcznie doświadczyć wspaniałości nocnego nieba. David Robson w swoim artykule o znaczeniu wydarzeń pokroju zaćmienia słońca twierdzi, że okazywanie podziwu na otaczający nas świat potrafi zbliżyć do siebie ludzi, pobudzić do bardziej altruistycznego zachowania i ograniczyć samolubne nastawienia. Jak stwierdził specjalizujący się w migracjach ekolog Andrew Farnsworth, „musimy zachować nasze połączenie z naturą poprzez oczy, uszy i nos”; otworzyć nasze zmysły na budzące podziw zachowania ptaków i innych zwierząt.

Przyjaźnie są bardzo korzystne, ale do utrzymania ich potrzeba wysiłku. Zdjęcie: Javier Hirschfeld/Getty Images

Nasza korespondentka Katherine Lathan doświadczyła tego typu noszącą obopólne korzyści relację, gdy zbudowała niewielki ogródek, do którego wprowadziła się żaba. Po drugiej stronie ekstremum znajduje się posiadająca na własność angielski zamek rodzina, która odbudowała naturalne środowisko na terenie całej posesji, dzięki czemu wprowadziły się tam poprzednio znajdujące się w strefie zagrożenia wyginięciem bociany. Zwierzętom można pomóc nawet w trakcie mrocznego, mroźnego stycznia – karmniki dla ptaków mają swoje wady i zalety, ale prostą alternatywą może być uprawianie roślin przyjaznych dla dzikich zwierząt.

Dla niektórych, zbliżenie się do natury może być kompletnie transformatywne i wyleczyć głębokie rany. Tiana Williams, członkini rdzenno-amerykańskiego plemienia Yurok, opowiedziała naszej korespondentce Lucy Sheriff o bliskim połączeniu z fauną, które zapewniło radość jej ludowi: przywrócenie liczebności kondorów, których plemię traktuje jako święte zwierzęta. Williams twierdziła, że dla jej córki „kondory od zawsze były częścią życia. Kiedy dorastała, jej ulubioną zabawą było udawanie, że jest pisklęciem kondora, a ja jej ptasią mamą. Kondory nie istnieją tylko w rzeczywistości, ale też w naszych sercach”.

Tak głębokie plemienne więzy ze świętym zwierzęciem są szczególnie cenną relacją, będącą częścią wielu rdzennych tradycji. Każda osoba, niezależnie od pochodzenia, może jednak czerpać korzyści płynące ze zbliżenia z naturą poprzez cieszenie się zachwycającymi widokami, które może nam zaoferować nasza planeta. Czy to poprzez nawiązanie kontaktu ze starym znajomym, rozwinięcie nowego hobby czy po prostu obserwowanie otaczającego nas świata i zbliżenie się do niego, mamy nadzieję, że nowy rok będzie dla ciebie wypełniony radością płynącą z dobrego towarzystwa.

Dział: Styl życia

Autor:
Sophie Hardach | Tłumaczenie: Karol Rogoziński - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/future/article/20250103-a-four-day-guide-to-forging-better-friendships-to-improve-your-life

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE