2024-02-09 10:08:44 JPM redakcja1 K

Potwierdzono naukowo: Zwierzęta zmniejszają ryzyko demencji u osób starszych

Według danych opublikowanych w „Journal of the American Medical Association” (JAMA) posiadanie zwierząt domowych może znacząco wpłynąć na zmniejszenie objawów demencji u osób starszych.

Zdjęcie: pixabay.com

Ostatnie badanie naukowe, prowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-Sen w Chinach, przynosi obiecujące wieści o roli zwierząt domowych w spowalnianiu rozwoju demencji u seniorów po 50. roku życia, zwłaszcza tych mieszkających samotnie.

Przeanalizowano informacje z badania przeprowadzonego przez Longitudinal Study of Aging, obejmującego ponad 7900 uczestników w wieku 50 lat i więcej. Wyniki pokazały, że około 35 procent respondentów posiadało zwierzęta, a 27 procent mieszkało samotnie. W tej grupie osoby, które dzieliły dom ze zwierzętami, charakteryzowały się znacznie wolniejszym postępem objawów demencji w porównaniu do osób, które ich nie posiadały.

Profesor Qiong Lu, główny autor badania, podkreślił znaczenie tego odkrycia w kontekście globalnego wzrostu liczby osób chorych na demencję. Biorąc pod uwagę, że liczba ta ma wzrosnąć z 57 milionów w 2019 r. do 153 milionów w 2050 r., strategie uwzględniające zwierzęta jako czynniki wspierające stają się jeszcze ważniejsze.

Oprócz spowalniania demencji, zwierzęta odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu poczucia samotności i izolacji, szczególnie u tych, którzy nie mają regularnych interakcji z innymi ludźmi. Dzięki komunikacji i długotrwałym relacjom ze zwierzętami właściciele często doświadczają poprawy zdrowia psychicznego.

Dr Leah Kroll, adiunkt neurologii w Temple University School of Medicine, wskazuje, że długoterminowe, wysokiej jakości relacje, czy to z rodziną, zwierzętami, przyjaciółmi czy partnerami, odgrywają kluczową rolę nie tylko w odczuwaniu szczęścia, ale także w utrzymywaniu zdrowia mózgu oraz zmniejszeniu ryzyka demencji.

Chociaż wyniki są obiecujące, naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć konkretne aspekty tej zależności, w tym rodzaj zwierzęcia i długość jego posiadania, aby zapewnić pełniejszy obraz wpływu pupilów na zdrowie kognitywne osób starszych.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE