21.05.2025 JPM Redakcja

Powszechny objaw starzenia może pogłębiać samotność u seniorów

Starsze osoby korzystające z aparatów słuchowych rzadziej czują się osamotnione, jak wynika z badania.

Zdjęcie: iStock

Zajęcie się problemem utraty słuchu u osób starszych może pomóc złagodzić narastającą epidemię samotności wśród seniorów – wynika z raportu SWNS.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z NYU Langone Health, wykazało, że zapewnienie starszym osobom aparatów słuchowych i wsparcia w ich używaniu może pomóc zachować istotne więzi społeczne, które z wiekiem często ulegają osłabieniu, co w efekcie może zmniejszyć poczucie izolacji.

W jednym z największych badań tego typu zebrano dane o osobach starszych z nieleczoną utratą słuchu, z czterech stanów USA: Maryland, Karoliny Północnej, Minnesoty i Missisipi.

Naukowcy obserwowali dwie grupy: jedna otrzymała aparaty słuchowe, poradnictwo i indywidualne wsparcie audiologiczne, druga zaś – jedynie edukację na temat zdrowego starzenia się.

Aby ocenić poziom izolacji społecznej, badacze analizowali częstotliwość kontaktów towarzyskich, wielkość i różnorodność sieci społecznych uczestników oraz głębię ich relacji.

Przed rozpoczęciem badania oba zespoły deklarowały podobny poziom samotności. Trzy lata później osoby, które otrzymały aparaty słuchowe i opiekę słuchową, odnotowały lekką poprawę w zakresie samotności, natomiast w grupie bez leczenia poczucie izolacji się pogłębiło.

Osoby leczone z powodu utraty słuchu utrzymały średnio o jedną więcej relację społeczną w ciągu trzech lat w porównaniu do tych, które nie otrzymały terapii słuchowej, a jedynie edukację na temat zdrowego starzenia.

Uczestnicy, którym zapewniono aparaty słuchowe, mieli również bardziej zróżnicowane relacje z różnymi typami osób – członkami rodziny, przyjaciółmi i znajomymi – jak podaje SWNS. Utrzymywali także głębsze i wyższej jakości więzi niż ci, którzy nie zostali poddani leczeniu niedosłuchu.

„Nasze wyniki wzmacniają dowody na to, że poprawa słuchu u starzejących się pacjentów może również wzbogacić ich życie społeczne oraz poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne” powiedział prof. Nicholas Reed, główny autor badania z Instytutu Optymalnego Starzenia w NYU Grossman School of Medicine, cytowany przez SWNS.

Profesor zaznaczył, że zarówno samotność, jak i utrata słuchu są powiązane z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja, choroby serca czy przedwczesna śmierć. Wcześniejszy raport z 2023 roku wykazał również, że interwencje, aby poprawić słuch, mogą spowalniać spadek funkcji poznawczych u osób szczególnie narażonych na demencję.

„Nasze wyniki wzmacniają dowody na to, że poprawa słuchu u starzejących się pacjentów może również wzbogacić ich życie społeczne oraz poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne.”

Współkierujący badaniem profesor Josef Coresh dodał: „Zapewnienie ludziom możliwości utrzymywania kontaktów z rodziną i przyjaciółmi w miarę starzenia się jest kluczowym elementem utrzymania jakości życia.”

Badacze zapowiedzieli, że będą nadal obserwować uczestników przez kolejne trzy lata oraz planują zwiększenie różnorodności grupy badawczej.

„Te wyniki wspierają działania na rzecz włączenia refundacji aparatów słuchowych do systemu Medicare jako sposobu walki z epidemią izolacji społecznej w kraju, szczególnie niebezpiecznej dla osób starszych” powiedział Coresh, cytowany w raporcie.

Autor:
Reem Amro | Tłumaczenie Mateusz Rega - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.foxnews.com/health/common-aging-symptom-could-worsen-loneliness-seniors

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE