2024-07-22 13:12:34 JPM redakcja1 K

Poznaj Yahyę Jana, architekta budującego najwyższy hotel na świecie - Ciel Dubai Marina

CNN - Jeśli spojrzysz na panoramę Dubaju, prawdopodobnie podziwiasz pracę Yahyi Jana.

Dzięki uprzejmości NORR

Jest on prezesem i dyrektorem projektowym firmy architektonicznej i inżynieryjnej NORR, która stoi za niektórymi z najbardziej znanych zabytków miasta, w tym hotelami Atlantis i Shangri-La. 

Teraz pracuje nad jednym ze swoich najbardziej ambitnych projektów. Hotel, którego zakończenie planowane jest do końca 2024 roku, Ciel Dubai Marina, wcześniej znany jako Ciel Tower, będzie miał ponad 1000 pokoi i apartamentów rozmieszczonych na 82 piętrach, 
a przy wysokości około 365 metrów ma stać się najwyższym hotelem na świecie. 

Projekt z pasją 

Zadaniem Jana było zaprojektowanie drapacza chmur na trójkątnej działce o powierzchni zaledwie 2500 metrów kwadratowych w Dubai Marina — małej jak na budynek tej wysokości.  

„To nieruchomość, która jest bardzo skompresowana. Podobne do tego, z czym można się spotkać w Manhattanie lub Londynie. Ograniczenia były ogromne, a mimo to musieliśmy sprawić, by to działało” - powiedział do CNN w 2021 roku.  

Nowa cyfrowa wizualizacja przedstawia Ciel Dubai Marina nocą. Dzięki uprzejmości NORR. 

Szklany taras widokowy będzie oferował 360-stopniowe widoki na miasto, a także na wybrzeże i ikoniczne zabytki, takie jak sztuczna wyspa Palm Jumeirah. „Odwiedzający będą mogli również podziwiać widoki z basenu na dachu i restauracji” - jak stwierdził deweloper - The First Group. 

„Oprócz atrakcji wizualnych projekt jest energooszczędny, zużywając o 25% mniej energii na klimatyzację niż typowe budynki tego rodzaju” - powiedział Jan. 

„Ten projekt nie dotyczy tylko architektury. Chodzi o połączenie architektury i inżynierii. Dlatego tak bardzo kocham ten projekt. 
To ... moja pasja, konwergencja nauki i sztuki” - dodał. 

Podczas całej budowy Jan powiedział, że był w nią „bardzo zaangażowany”. 

Kiedy projektujesz coś tak złożonego, jak Ciel, nigdy nie możesz spuścić gardy, nigdy nie możesz powiedzieć, że to już koniec. „Jest to ciągły proces” - stwierdził. 

Przedłużony pobyt 

Kiedy Jan po raz pierwszy przybył do Dubaju w 1996 roku, nigdy nie wyobrażał sobie, że zostawi taką spuściznę, projektując niektóre 
z najbardziej znanych biurowców, wież mieszkalnych i centrów handlowych miasta. 

Dorastał w Karaczi w Pakistanie i w wieku 18 lat wyjechał do USA na stypendium. Po studiach inżynierii budowlanej na Princeton zdobył tytuł magistra architektury. Potem pracował w USA przez dziewięć lat i nie zamierzał opuszczać kraju, dopóki nie otrzymał oferty pracy jako starszy projektant pracujący nad kompleksem biurowo-hotelowym Emirates Towers. 

Teraz, mając 61 lat, powiedział, że nigdy nie planował pozostawać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tak długo, spędzając już 28 lat w Dubaju. 

„Zostałem porwany przez tutejszą ekscytację” - powiedział. 

Jeśli chodzi o Ciel Dubai Marina (nazwany na cześć francuskiego słowa oznaczającego niebo), Jan ma nadzieję, że stanie się on ponadczasowy, jak Empire State Building czy Chrysler Building w Nowym Jorku. 

„Powód, dla którego podoba mi się fakt, że nazywa się Ciel, jest taki, że wierzę, iż w naszym własnym życiu niebo jest granicą i tak jest 
z pewnością w moim własnym. Miałem szansę się rozwijać, robić rzeczy, których nie sądziłem, że będę miał szansę robić. Więc było 
to niesamowite” - powiedział.

Dział: Architektura

Autor:
Sana Noor Haq, Bijan Hosseini, CNN | Tłumaczenie: Natalia Pospieszyńska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/style/ciel-tower-dubai-yahya-jan-spc/index.html?iid=cnn_buildContentRecirc_end_recirc

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE